Մանաթի անկումը հարված է հասցրել նաև տուրիզմին. փորձագետներն ահազանգում են
Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկը կտրուկ արժեզրկել է մանաթը դոլարի և եվրոյի նկատմամբ: Ադրբեջանը տուժել է նավթի գնի կտրուկ նվազումից: Արժեզրկումը մտահոգություն է առաջացնում, քանի որ ներմուծումն ավելի է թանկանում: Այս մասին հաղորդում է «Ազատություն ռադիոկայանը»՝ լուսաբանելով մեկ օրում մանաթի` 34 տոկոսով դոլարի նկատմամբ արժեզրկման թեման:
Economy Journal Online հրատարակությունն իր հերթին ևս հաղորդում է, որ Կենտրոնական բանկի որոշումը անսպասելի էր, իսկ Dawn թերթն Ադրբեջանում ստեղծված ներկայիս իրավիճակում զուգահեռներ է տեսնում վերջերս Ռուսաստանում ռուբլիի անկման հետ:
Թեմային անդրադարձել է նաև թուրքական Sabah թերթը՝ ներկայացնելով Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկի ղեկավարի հայտարարությունից որոշ հատվածներ:
«Ադրբեջանի ազգային արժույթը՝ մանաթը, գործնականորեն փլուզվել է, մանաթի հետ մեկտեղ փլուզվել է նաև անխորտակելի ազգային արժույթի մասին միֆը: Վերջինիս փոխարժեքը երեք անգամ նվազել է ամերիկյան դոլարի նկատմամբ»,- հաղորդում է ուկրաինական «Ուկրոպ» լրատվական գործակալությունը՝ նշելով, որ երկրում հնարավոր է աշխատավարձի և քաղաքացիների թոշակների ինդեքսավորման անհրաժեշտության հարց առաջանա:
«Վզգլյադ» ռուսական թերթը փոխանցում է, որ Ադրբեջանի ազգային արժույթի՝ մանաթի, արժեզրկումը քաղաքացիների մոտ տագնապ է առաջացրել. սկսվել է առևտրային տագնապ, քաղաքացիները շտապում են խանութներ ապրանքներ գնելու նպատակով: Խանութներն էլ իրենց հերթին կամ փակվում են, կամ զգալիորեն բարձրացնում են գները:
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ները ևս հաղորդում են խուճապի խորացման և փորձագետների անհուսադրող կանխատեսումների մասին:
Այսպես, ադրբեջանական «Հաաքին.ազ» լրատվական պորտալը նշում է, որ Բաքվի մի շարք սուպերմարկետներում և մանրածախ առևտրային կետերում դադարեցրել են ապրանքների վաճառքը՝ մանաթի կտրուկ նվազման արդյունքում առաջացած լուրջ իրարանցումների պատճառով:
«Բաքվի բնակիչները լցրել են խմբագրությունը բողոքներով այն մասին, որ խանութներն ապրանքներ չեն վաճառում և սպասում են, մինչև որ կավարտվեն ապրանքների գների պիտակների փոխարինման աշխատանքները»,- գրում է պորտալը՝ հավելելով, որ Բաքվում կենցաղային տեխնիկայի խանութները մանաթի արժեզրկումից հետո զգալիորեն բարձրացրել են գները: Բացի այդ, Բաքվում կտրուկ աճել է նաև ծխախոտի գինը:
Մանաթի արժեզրկման մասին Կենտրոնական բանկի որոշումը հանգեցրել է Ադրբեջանում ավիատոմսերի գների անսպասելի բարձրացմանը: Ինչպես հաղորդում է ««Հաաքին.ազը», տուրիստական գործակալություններում ավիատոմսերի գները բարձրացել են միջինը 25-30 տոկոսով: «Ադրբեջանական ավիատոմսեր» ՓԲԸ-ում դեռևս ոչ մի կերպ չեն մեկնաբանում ավիատոմսերրի գների բարձրացումը: Ադրբեջանի Զբոսաշրջության ասոցիացայի (AzTA) նախագահ Նահիդ Բաղիրովը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկի՝ մանաթի արժեզրկման մասին որոշումը, սաստիկ կհարվածի տուրիստական գործակալություններին և նույնիսկ կհանգեցնի դրանցից մի քանիսի սնանկացմանը:
Ըստ պորտալի՝ նույնիսկ արտասահմանից մարդիկ են գալիս Ադրբեջան, որպեսզի իրենց մանաթով ավանդները փոխարինեն արտարժույթով, սակայն բախվում են «տեղական ժողովրդավարական խոչընդոտների» հետ, և այդպես էլ դատարկաձեռն հետ են վերադառնում. թե երբ նրանք կարող են իրենց խնայողություններն օգտագործել սեփական հայեցողությամբ՝ հայտնի չէ:
Ինչպես իր հերթին հայտնում է ադրբեջանական «Մինվալ.ազ» լրատվական պորտալը, Ադրբեջանի ազգային արժույթի անկման պատճառով դոլարով երկիր ներմուծվող և մանաթով վաճառվող բջջային հեռախոսները կտրուկ թանկացել են. հեռախոսների վաճառքով զբաղվող շատ խանութների կայքեր չեն աշխատում, իսկ կայքերի գլխավոր էջերում հայտնվում է գրառում այն մասին, թե իբր կայքը փակվել է տեխնիկական բնույթի աշխատանքներ կատարելու նպատակով:
«Մինվալ.ազ»-ը գրում է նաև, որ ադրբեջանական «Սադարաք» առևտրային կենտրոնում աշխատող ձեռնարկատերերից շատերը դոլարի կուրսի բարձրացման պատճառով հարկադրված են եղել դադարեցնել առևտուրը, քանի որ դոլարի կուրսի բարձրացման հետ մեկտեղ բարձրացել են նաև ապրանքների գները:
Ինչպես հաղորդում է «Մինվալ.ազ»-ը, Ադրբեջանի Ազատ սպառողների միության նախագահ Էյուբ Հուսեյնովի խոսքերով՝ մանաթի անկումը մնացած բոլոր հիմնական արժույթների նկատմամբ ցուցադրում է Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկի նախկին ղեկավարի հայտարարությունների կեղծ լինելը: Փորձագետը գտնում է, որ ստեղծված իրավիճակը կհարվածի երկրի փոքր և միջին բիզնեսին, քանի որ երկրում մեծ տոկոս են կազմում ներմուծվող ապրանքները, որոնք գնվում են դոլարով: Հուսեյնովն ավիատոմսերի գների բարձրացումն անվանել է սպառողների իրավունքների և շահերի, ինչպես նաև Ադրբեջանի օրենսդրության կոպիտ խախտում:
«Աջակցություն տնտեսական նախաձեռնություններին» ՀԿ-ի ղեկավար Ազեր Մեհթիևը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկն իր վերջին որոշմամբ խարխլեց երկրի բնակչության վստահությունը իր նկատմամբ: Նրա կարծիքով՝ Կենտրոնական բանկը և Ադրբեջանի կառավարությունը որոշել են պետբյուջեն լրացնել գնաճից ստացված եկամուտի միջոցով, գրում է «Մինվալ.ազ»-ը:
«Ես սպասում են Ադրբեջանում գների լուրջ թանկացման: Ներմուծվող ապրանքները նվազագույնը թանկանում են 40 տոկոսով: Դրանից հետո հոգեբանական աճը կանդրադառնա նաև տեղական արտադրանքի վրա»: Այս մասին ադրբեջանական «Սալամնյուզ» լրատվական գործակալությանը հայտնել է ադրբեջանցի տնտեսագետ Նազիմ Մամեդովը՝ մեկնաբանելով դոլարի գնի բարձրացումը մանաթի նկատմամբ:
Ադրբեջանի ընդդիմությունը նույնպես սուր քննադատությունների է ենթարկել Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկի՝ մանաթի արժեզրկման մասին որոշումը: Ինչպես հաղորդում է ադրբեջանական «Թուրան» լրատվական գործակալությունը, Ադրբեջանի ազգային ճակատ կուսակցության ղեկավար Ալի Քերիմլին Ադրբեջանի ԿԲ-ի որոշումն անվանել է «ազգի կողոպտում պետական մակարդակով»:
«Մուսավաթ» կուսակցությունն իր հերթին ևս Ադրբեջանի ԿԲ-ի որոշումը գնահատել է` որպես «հակասում ազգի շահերին»: Ադրբեջանի Ժողովրդավարական ուժերի Ազգային խորհուրդը (ԺՈՒԱԽ) ևս սուր քննադատությունների է ենթարկել Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկի՝ մանաթի կտրուկ արժեզրկման մասին որոշումը: ԺՈՒԱԽ-ը գտնում է նաև, որ այդ որոշմամբ 34 տոկոսով արժեզրկվել են քաղաքացիների աշխատավարձերը, թոշակները և օգնությունները, իսկ վերջին տարիներին նավթի վաճառքից ստացված 115 մլրդ. դոլարնեը գողացվել են և դարձել Ադրբեջանի իշխանությունների վերին խավի մի խումբ մարդկանց` օֆշորային գոտոց ստացված սեփականությունը:
Ադրբեջանում մանաթը արժեզրկվել է մեկ օրում 34 տոկոսով. տարադրամի փոխանակման կետերն ու բանկերը հրաժարվում են աշխատել

В Азербайджане резко подорожали товары, обвал маната ударил также по туризму. Эксперты бьют тревогу
Центральный банк Азербайджана (ЦБА) резко девальвировал валюту страны по отношению к доллару и евро. Азербайджан пострадал от резкого снижения цен на нефть. Девальвация вызывает опасения, так как импорт становится дороже. Об этом сообщает сайт «Радио Свободы», освещая обесценивание маната на 34% за день.
Издание «Economy Journal Online» в свою очередь передает, что решение ЦБА было неожиданным, а газета «Dawn» видит в сложившейся ситуации в Азербайджане параллели с недавним падением рубля в России. Темы коснулась также турецкая газета «Sabah», приводя слова из заявления главы Центрального банка Азербайджана.
«Национальная валюта Азербайджана манат практически рухнул, в вместе с манатом рухнул и миф о непотопляемой национальной валюты. Курс его снизился на треть по отношению к американскому доллару», – сообщает украинское новостное агентство «Укроп», отметив, что в стране может встать вопрос о необходимости индексации заработных плат и пенсий гражданам Азербайджана.
Газета «Взгляд» передает, что неожиданная девальвация национальной валюты Азербайджана - маната - вызвала панику среди граждан страны: началась торговая паника, жители страны бросились в магазины скупать товары. Торговцы в ответ либо закрываются, либо существенно поднимают цены.
Азербайджанские СМИ в свою очередь сообщают об углублении паники и неутешительных прогнозах экспертов. Так, азербайджанский информационный портал «Хаккин.аз» отмечает, что ряд супермаркетов и пунктов розничной торговли в Баку приостановили продажу товаров из-за серьезного ажиотажа, вызванного резким падением курса маната. жители «Баку завалили их редакцию жалобами на то, что магазины не продают товары и ждут, пока не завершится работа по замене ценников на товарах»,- пишет портал, добавив, что магазины бытовой техники в Баку сильно подняли цены на товары после обвала маната. Кроме этого, в Баку резко подорожали сигареты.
Решение Центробанка о резкой девальвации маната привело к незамедлительному росту цен на авиабилеты в Азербайджане. Как сообщили «Хаккин.аз» в туристических компаниях, рост цен на авиабилеты в среднем составил 25-30 процентов. В ЗАО «Азербайджанские авиалинии» пока никак не комментируют произошедший рост цен на авиабилеты. Председатель Ассоциации туризма Азербайджана (AzTA) Нахид Багиров заявил, что решение Центробанка Азербайджана о резкой девальвации маната сильно ударит по туристическим компаниям и даже приведет к банкротству некоторых из них.
Как в свою очередь передает азербайджанский информационный портал «Минвал.аз», в связи с падением национальной валюты Азербайджана, импортируемые в страну за доллары и продаваемые за манаты мобильные телефоны, резко подорожали. не работают многие сайты телефонных магазинов, а на главных страницах сайтов появляется надпись о том, что сайт закрыт на технические работы.
«Минвал.аз» также пишет, что большинство предпринимателей, работающих в азербайджанском торговом центре «Садарак», в связи с повышением курса доллара вынуждены прекратить торговлю, так как повысились и цены на товары.
Как передает «Минвал.аз», по словам председателя Союза свободных потребителей Азербайджана Эйюба Гусейнова, обвал курса маната по отношению ко всем основным валютам демонстрирует лживость прежних заявлений руководства Центробанка Азербайджана. Эксперт считает, что случившееся ударит по малому и среднему бизнесу страны, ведь на рынке огромный процент привозных товаров, которые покупаются за доллары. Гусейнов также назвал рост цен на авиабилеты грубым нарушением прав и интересов потребителей, а также отечественного законодательства.
Председатель ОО «Содействие экономическим инициативам» Азер Мехтиев заявил, что своим последним решением Центральный банк Азербайджана подорвал доверие к нему со стороны населения страны. По его мнению, Центральный банк и правительство Азербайджана решили заполнить количественные параметры госбюджета посредством доходов от инфляции, пишет «Минвал.аз».
«Я ожидаю серьезного подорожания цен в Азербайджане. Импортные товары как минимум подорожают на 40%. После этого психологический рост скажется и на местной продукции». Об этом информационному агентству «Саламнюз» сообщил азербайджанский ученый–экономист Назим Мамедов, комментируя повышение курса доллара по отношению к манату.
Оппозиция в Азербайджане также подвергла резкой критике решение ЦБА о девальвации. Как сообщает азербайджанское информационное агентство «Туран», лидер партии Народного фронта Азербайджана (ПНФА) Али Керимли назвал решение ЦБА «грабежом народа на государственном уровне». В свою очередь, партия «Мусават» расценила решение ЦБА как «противоречащее интересам народа». Национальный совет демократических сил (НСДС) тоже подверг резкой критике решение Центрального банка Азербайджана о резкой девальвации маната. НСДС указывает также, что этим решением зарплаты, пенсии и пособия граждан были обесценены на 34 процентов, а большая часть из 115 млрд. долларов поступивших в последние годы от продажи нефти были расхищены и присвоены группой лиц в высших эшелонах власти Азербайджана, выведены в оффшорные зоны.