Փետրվարի 23-ին տարածած հաղորդագրությամբ, Moody’s վարկանիշային գործակալությունը (Moody’s Investors Service) կասկածներ է հայտնել Ադրբեջանի բանկային համակարգի կայունության և բանկերի ներգրավված արժեթղթերի և ավանդների սպասարկման վերաբերյալ այն բանից հետո, երբ նախորդ շաբաթ` փետրվարի 21-ին Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկը 34%-ով արժեզրկել էր ազգային արժույթը` մանաթը։
Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկը մանաթ/ԱՄՆ դոլար փոխարժեքը նախկին 0.78 դիմաց բարձրացրել էր մինչեւ 1.05, արժեզրկելով ազգային արժույթը 34%-ով, ինչպես հայտնվել էր պաշտոնական հաղորդագրության մեջ` հանուն «միջազգային մրցունակության» ուժեղացման, մինչդեռ ըստ Bloomberg գործակալության հիմնական պատճառը նախորդ տարվա հունիս ամսվա համեմատ միջազգային շուկայում ադրբեջանական նավթի մոտ 45% գնանկումն է։
Շեշտակի արժեզրկումը, ըստ Moody’s վերլուծաբան Մարիա Մալյուկովայի, ճնշում է գործադրում բանկերի արժեթղթերի որակի վրա` թուլացնելով ներգրավված փոխառությունների դիմաց վարկային միջոցների մարումը և արժեզրկում է բանկերի ներգրավված արտարժութային պարտավորությունների չափերը։
«Արժույթի արժեզրկումը հաճախորդներին կստիպի մանաթով պահվող իրենց դրամական միջոցները փոխարկել արտարժույթի», - եզրահանգել է վերլուծաբանը։
Ավելի վաղ, մեկ այլ վարկանիշային կազմակերպություն` Standard & Poor’s-ը նվազեցրել էր Ադրբեջանի վարկանիշը մինչեւ BBB- բացասական կանխատեսումով, ակնկալելով նավթային եկամուտների շարունակական նվազում և մանաթի վրա ավելի մեծ ճնշումներ։

Международное рейтинговое агентство Moody's Investors Service распространило сообщение, в котором выражается сомнение касательно стабильности банковской системы Азербайджана и обслуживания банками обязательств по ценным бумагам и вкладам. Данное заявление распространено на фоне объявленной 21 февраля Центральным банком Азербайджана девальвации национальной валюты (маната) на 34%.
Решением правления Центробанка Азербайджана (ЦБА) официальный курс доллара на 21 февраля был установлен на уровне 1.05 маната вместо прежних 0.78, что обесценило национальную валюту на 34%. Согласно официальному заявлению ЦБА, данное решение было принято «ради повышения международной конкуренции». Между тем, по данным агентства Bloomberg, основной причиной стал порядка 45%-ный, по сравнению с показателем июня 2014г., спад цен на азербайджанскую нефть на мировом рынке.
Согласно мнению аналитика Moody’s Марии Малюковой, резкая девальвация оказывает давление на качество банковских ценных бумаг, ослабляя процесс погашения кредитных средств по задействованным векселям и обесценивая размеры установленных банками валютных обязательств.
«Девальвация нацвалюты заставит клиентов переоформить свои хранящиеся в манатах денежные средства в иностранной валюте», – отметила аналитик.
Ранее международная рейтинговая компания Standard & Poor’s с учетом ожидаемого последовательного понижения нефтяных доходов и большего давления на манат понизила рейтинг Азербайджана до отрицательных прогнозов ВВВ.