Էրդողանին վիրավորանք հասցնելու համար կհարցաքննեն ընդդիմադիր թերթի խմբագրին
Թուրքական «Cumhuriyet» ընդդիմադիր թերթի գլխավոր խմբագիր Ջան Դյունդարին հարցաքննության են կանչել Ստամբուլի դատարան`Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին վիրավորանք հասցնելու կասկածանքով: Այս մասին հաղորդում է ռուսական «Ռիա Նովոստի» (РИА Новости) գործակալությունը:
Նշենք, որ Դյունդարին հարցաքննության կանչելը կապված է նրա արտահայտություններով, որոնք նա թույլ է տվել նախկին դատախազ Ջելալ Կարոյի հետ ունենցած հարցազրույցում, ով անցկացնում էր խոշոր հակակոռուպցիոն հետաքննություն 2013թ.-ի դեկտեմբերին, ինչից հետո նրան ազատեցին զբաղեցրած պաշտոնից:
Դյունդարը պետք է մոտակա օրերի ընթացքում ներկայանա Ստամբուլի դատարան` գործի առիթով ցուցմունք տալու համար:
Հիշեցնենք, որ 2013թ.-ի դեկտեմբերին թուրքական ոստիկանությունն իրականացրեց զանգվածային հակակոռուպցիոն օպերացիա, որի արդյունքում պետական տենդերների հետ մեքենայութոյունների, պաշտոնական դիրքի չարաշահման և կաշառակերության մեղադրանքներով ձերբակալվեցին տասնյակ մարդիկ` բիզնեսմեններ, բարձրաստիճան պաշտոնյաներ և նրանց հարազատները:
4 նախարարներ, ովքեր կասկածվում էին կոռուպցիոն գործունեության մեջ, հրաժարական տվեցին: Անցած տարվա սեպտեմբերին Ստամբուլի գլխավոր դատախազությունը հայտարարեց, որ «կոռուպցիայի մասին գործի» հետաքննության շրջանակներում կոռուպցիոն գործունեության և կաշառակերության մեջ կասկածվող 96 մեղադրյալների, այդ թվում Թուրքիայի նախագահի որդու` Բիլյալ Էրդողանի նկատմամբ քրեական գործ հարուցելու համար «բավարար հիմքեր չկան»: Հոկտեմբերին դադարեցվեց ևս 53 կասկածյալների հետապնդումը:

Турция: главного редактора влиятельной оппозиционной газеты допросят по делу об оскорблении Эрдогана
14:09 24/02/2015
Главный редактор влиятельной оппозиционной турецкой газеты Cumhuriyet Джан Дюндар вызван на допрос в суд Стамбула по подозрению в оскорблении президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана. Об этом сообщает «РИА Новости» со ссылкой на газету Hurriyet.
Вызов на допрос Дюндара, известного в Турции журналиста, связан с его высказываниями в интервью с бывшим прокурором Джелялем Карой, курировавшим масштабные антикоррупционные расследования в декабре 2013 года, после которых он был отстранен от занимаемой должности. Дюндар должен в ближайшие дни явиться в суд Стамбула для дачи показаний по этому делу.
В середине декабря 2013 года полиция Турции провела резонансную антикоррупционную операцию, в результате которой были задержаны десятки человек – бизнесмены, чиновники высшего ранга и их родственники – по подозрению в махинациях с гостендерами, превышении должностных полномочий и взяточничестве. Четыре министра, заподозренные в коррупции, подали в отставку. В сентябре прошлого года генпрокуратура Стамбула постановила, что в рамках расследования «дела о коррупции» для уголовного преследования 96 обвиняемых в коррупции и взяточничестве, в том числе и сына президента Турции Биляля Эрдогана, «нет оснований». В октябре было прекращено уголовное преследование еще 53 подозреваемых, напоминает «РИА Новости».