«Լուսանկարների կեղծարարությունները կարելի է համարել «այսբերգի գագաթը»: Կեղծվում է բառիս բուն իմաստով ամենը, ինչ կապված է «խոջալու» հասկացության հետ` սկսած նկարներից ու ցուցակներից, ավարտած ականատեսների վկայություններով»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց «Այլատիացության կանխարգելման նախաձեռնություն» ՀԿ-ի ղեկավար, սոցիոլոգ Արմինե Ադիբեկյանը` խոսելով ադրբեջանական կեղծարարությունների մասին:
Ինչի՞ վրա է հիմնված հայկական կողմի փաստարկված դիրքորոշումը, ինչո՞ւ է ադրբեջանական կողմը պարբերաբար սպառնում դիմել միջազգային դատարան` «խոջալուի ցեղասպանություն» ձևակերպմամբ և այլ հարցերի շուրջ սոցիոլոգի հետ հարցազրույցը` ստորև:
-Ադրբեջանում ամեն տարի փետրվար ամսվա ավարտը նախանշվում է «Խոջալուի դեպքեր» անվանված 1992 թվականի Աղդամյան դեպքերի լայնամասշտաբ քարոզչությամբ: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այդ աշավը:
- Ես չեմ ցանկանա կրկին ու կրկին անդրադառնալ նրան, թե ինչ կատարվեց այդ ժամանակ: Կուզենայի խոսել այն մասին, թե ինչ է կատարվում այսօր: Հայկական կողմի փաստարկները ներկայացված են «Սովի ու կրակի միջև» ֆիլմում: Ցանկության դեպքում կարելի է կազմակերպել ոչ թե զգացմուքների, քմահաճույքների ու ցանկությունների, այլ փաստերի վրա հիմնված առարկայական ու ռացիոնալ քննարկում: Սակայն դա ինչպես չի եղել, այնպես էլ չի լինելու: Ադրբեջանական կողմն իր առջև առաջնային խնդիր է դրել` էմոցոնիալ հարթության ակտիվ ու անվերահսկելի սնում, և ադրբեջանցիներն անում են այդ, ինչպես կարող են: Հայկական կողմը բազմիցս է քննարկումների կոչեր արել:
-Ինչի՞ վրա է հիմնված հայկական կողմի փաստարկված դիրքորոշումը:
-Մենք կիրառում ենք բացառապես ադրբեջանական աղբյուրներ և այդ տարիների ժամանակագրություններ, համեմատում ենք միայն դրանք միմյանց հետ, այլ ոչ թե «հայկական տարբերակի» հետ: Մեր փաստարկներն այդ թվում հիմնված են ադրբեջանական քարոզչության հակասությունների վրա: Չէ՞ որ իրողությունն ասողը կարիք չունի ստելու, վկայություններ ու տարբերակներ փոխելու:
Լուսանկարների կեղծարարությունները կարելի է համարել «այսբերգի գագաթը»: Կեղծվում է բառիս բուն իմաստով ամեն ինչ, որ կապված է «խոջալու» հասկացության հետ` սկսած նկարներից ու ցուցակներից, ավարտած ականատեսների վկայություններով: Այս փուլում նրանք անցել են հետադարձ իմաստավորման ու փաստերի մատուցման նոր ձևաչափի: Օրինակ` «գերի ընկած» Գյուլալի Բինալիևը հարցազրույցում պատմում է «գերության սարսափների» մասին, երբ նրան տանջել է ինքը` Ռոբերտ Քոչարյանը:
Սակայն կամ նա, կամ լրագրողները մոռացել են այն մասին, որ դեռևս 1992 թվականի փետրվարին այդ «գերին» հարցազրույց է տվել ու ժամանակագրության կադրերում կտտանքներից տանջահարված մարդու տպավորություն չի թողնում: Ի դեպ, հարցազրույցից մեկ օր անց այդ մարդկանց խումբը հանձնվել է ադրբեջանական կողմին: Իսկ ահա Ռոբերտ Քոչարյանը ոչ միայն չի մասնակցել հարցաքննություններին, այլև առհասարակ չկա ժամանակագրության մեջ:
«Երբ մարեց արևը» ֆիլմում մեկ այլ «վկա» ցուցմունք է տալիս, սակայն չի հիշում անգամ իր ամուսնու անունը` նրան կոչելով Ահմեդով Էլմար Նայիբ օղլու, այդ անուն-ազգանունով անձը, իրականում, ըստ մահացածների պաշտոնական ցուցակի, 1992 թվականի փետրվարի 26-ի դրությամբ ընդամենը 6 տարեկան էր: Մյուս ականատեսը` Պանախ Մահերամովը, պատմում է, թե իբր կտրել են իր ականջը, մինչդեռ լրագրողական հետաքննությանը կից ներկայացված լուսանկարներում նա երկու ականջ ունի: Բացի այդ, լուսանկարներում հստակ երևում է, որ դրանք իր ականջներն են, այլ ոչ թե պրոթեզ:
Իսկ ինչ կարելի է սպասել հասարակ մահկանացուներից, եթե «կոմպետենտ» անձինք, ինչպիսին է օրինակ Ռամիզ Ֆաթալիևը (Ադրբեջանի Միլլի մեջլիսի` խոջալուի ողբերգության գծով հանձնաժողովի նախագահ), պատմելու փոխարեն, թե ինչ գիտի ու ինչ արդյունքներ տվեց հետաքննությունը, 23 տարի անց իր փաստագրական հիմքը կառուցում է «Զորի Բալայանի խոստովանությունների» վրա: Կամ էլ Ֆեյսբուքի միջոցով «հեղինակավոր խոսք» են ասում` հայտարարելով, թե «սպանվածները 710 հոգի են եղել` նախկին չփաստարկված 613-ի փոխարեն», իսկ «սպանված երեխաների թիվը` 100-ից ավել»: Ես փորձել եմ կապ հաստատել Ֆաթալիևի հետ նույն Ֆեյսբուքի միջոցով, որպեսզի հստակեցումներ ստանամ, սակայն պատասխանի չեմ արժանացել: Ի դեպ, «կոմպետենտ» մարդկանցից հստակ դրված, այս կամ այն պնդմանը վերաբերող հարցին պատասխան ստանալու ցանկացած փորձ բախվում է գերեզմանային լռությանը:
-Ցանկալի կլիներ առանձին անդրադառնալ սպանվածների ցուցակի կեղծարարություններին:
-Խոջալուի սպանվածների ցուցակների կեղծումները հանգամանորեն ուսումնասիրվել են դեռևս 2012 թվականին: Այս պարագայում կարևոր է նշել մի քանի նշանակալից պահ. գոյություն ունեն 3, պաշտոնական, միմյանցից տարբերվող ցուցակի տարբերակներ, և դրանցից ոչ մեկում 613 անուն չկա ընդգրկված: Առկա ցուցակներում ներառված են 630, 601 ու 508 անուններ: Սպանվածներից ավելի քան 70 տոկոսը 18-60 տարեկան տղամարդիկ են, որոնց մի մասը Խոջալուի հետ ոչ մի առնչություն չունի, քանի որ այլ վայրում ու այլ ժամանակահատվածում է մահացել:
-Այնուհանդերձ, ադրբեջանական կողմը պարբերաբար սպառնում է դիմել միջազգային դատարան` «խոջալուի ցեղասպանություն» ձևակերպմամբ:
-Ինչպես արդեն ավելի վաղ նշել եմ, նման մոտեցմամբ ու «փաստագրական» նյութի հավաքագրմամբ նրանք դատարանում ներկայացնելու ոչ մի բան չունեն, ուստի միջազգային դատարանի մասին լուրերը դատարկ խոսակցություններ են ու սպառնալիքներ` ուղղված անիրազեկ օգտատերին: Ամեն դեպքում, եթե նրանք պատրաստվում են գնալ դատարան նրանով, ինչ ունեն, ապա ես սիրով կմասնակցեմ դրան: Ինչ վերաբերում է այս իրադարձությունները «ցեղասպանություն» որակելուն, ինչն ինքնին ենթադրում է «էթնիկ խմբի լիակատար կամ մասնակի ֆիզիկական ոչնչացում», այս պարագայում էլ բազում բաց տեղեր կան: 1992 թվականի դրությամբ Ադրբեջանի բնակչությունը կազմում էր 7 324 100 մարդ: Ադրբեջանական կողմը պետք է շատ ջանա ապացուցելու համար, որ երեք հարյուր մարդու մահը` ըստ Human right watch միջազգային կազմակերպության, անգամ վեց հարյուրի` համաձայն իրենց թվերի, սպառնալիք է ստեղծել 7 մլն-անոց էթնիկ խմբի գոյության համար: Այս պարագայում, կարծում եմ, ավելորդ է խոսել այն մասին, որ հիմնականում մահացել են այլ էթնիկ խմբի ներկայացուցիչներ` թուրք-մեսխեթցիներ, որոնց մտածված կերպով ուղարկում էին մարտական գործողությունների կիզակետեր:
Նրանք փնտրում են ոչ թե արդարություն, այլ «հաղթանակ»` իրենց ընկալմամբ, որը ժամանակի ընթացքում բարոյական արդարացում կտա իրենց արտաքին աշխարհի աչքերում հայերի նկատմամբ դաժանության ու կոտորածի գործողությունների համար: Կամ էլ արդեն տալիս է, եթե դատենք Ադրբեջանի առաջին դեմքերի արտահայտություններից, որոնց իմաստը պարզ է. «մենք վրեժ կլուծենք», «Հայաստանը պետք է դադարեցնի իր գոյությունը», «կվերադառնանք, կավերենք ու կկառուցենք մերը»:
Մասնավորապես, 2015 թվականի հիմնական քարոզչական արտադրանքը` «Խոջալու. Հայաստանի դատաստան», հենց այդ մասին է վկայում: Մարդիկ, ում պետք է ճշմարտություն և արդարություն, գիրքը կանվանեին «Մեղավորների դատաստանը»: Սակայն հայերն ու Հայաստանը արդեն նշանակվել են մեղավորի դերում` առանց դատի ու հետաքննության: Նրանց պետք է ոչ թե ճշմարտությունը, այլ ինդուլգենցիան:

А. Адибекян: В агдамских событиях Азербайджан ищет не справедливости, а индульгенции для дальнейших зверств против армян
15:44 25/02/2015
Представляем интервью Panorama.am с руководителем НПО «Инициатива по предотвращению ксенофобии», социологом Армине Адибекян.
– В Азербайджане ежегодно конец февраля знаменуется широкой пропагандой агдамских событий 1992 года, именуемых «ходжалинскими». Как вы прокомментируете эту кампанию?
– Я не буду еще и еще раз касаться того, что произошло тогда, я бы хотела поговорить о том, что творится сегодня. Аргументы армянской стороны изложены в фильме «Между голодом и огнем». И при желании можно организовать предметное и рациональное обсуждение по фактам, а не по эмоциям, капризам и желаниям. Но этого, как не было, так и не будет. Активная и неконтролируемая подпитка эмоциональной сферы – единственная и первоочередная задача, стоящая перед азербайджанской стороной, и они делают это, как могут. Армянская сторона неоднократно призывала к обсуждению.
– На чем основана аргументированная позиция армянской стороны?
– Мы пользуемся исключительно азербайджанскими источниками и хроникой тех лет и сравниваем только их между собой, а не с «армянской версией». Наши аргументы базируются в том числе на противоречиях азербайджанской пропаганды. Ведь, говорящему правду нет нужды лгать, менять версии и показания. Фальсификации фотографий – это вершина айсберга. Фальсифицируется абсолютно все, что связано с понятием «ходжалу» – от иллюстраций и списков до показаний свидетелей. На данном этапе они перешли на новую форму ретроспективного осмысления и подачи фактов. Например, побывавший «в плену» Гюльали Биналиев в своем интервью рассказывает «об ужасах» плена, где его пытал сам Роберт Кочарян. Однако он или журналисты забыли о том, что еще в феврале 1992 года он давал интервью и на кадрах хроники он не оставляет впечатление замученного пытками человека. Кстати, на следующий день, после интервью, эта группа людей была передана азербайджанской стороне. А Роберт Кочарян не только не принимал участие в допросах, но и не присутствует на хронике. Другая «свидетельница» в фильме «Когда погасло солнце» дает показания, но не помнит точно, как зовут ее мужа, называя его Ахмедов Эльмар Наиб оглу, которому, согласно официальному списку погибших, на момент 26 февраля 1992 года было всего 6 лет. Третий, Панах Магеррамов, рассказывает о том, что ему отрезали ухо, тогда как на фотографии, сопровождающий журналистское расследование, мы видим, что оба уха на месте. И по фотографии четко видно, что это «родные» уши, не протез.
А что можно ожидать от простых смертных, если «компетентные» люди, типа Рамиза Фатлиева (председатель комиссии Милли Меджлиса АР по расследованию ходжалинской трагедии), спустя 23 года, вместо того, чтобы рассказывать о том, что они знают и о результатах расследования, строят свою фактологическую базу на «признаниях Зория Балаяна» или посредством фейсбук «авторитетно» заявляют, что «погибших было 710 (вместо недоказанных 613), а детей – свыше ста»? Я пыталась связаться с Р. Фаталиевым посредством того же фейсбука с целью получить уточнения, но ответа не удостоилась.
Кстати, любые попытки получить ответ от «компетентных» людей на конкретно поставленный вопрос по тем или иным утверждениям или фактам наталкиваются на гробовое молчание.
– Отдельно хотелось бы коснуться вопроса фальсификации списков погибших…
– Фальсификации списков погибших ходжалинцев были детально изучены еще в 2012-м году. Тут важно отметить несколько важных моментов – существует три официальных и разнящихся между собой вариантов списков; ни в одном из них нет 613 имен (существующие варианты: 630 имен, 601 имен, 508 имен); свыше 70 % погибших – мужчины в возрасте от 18 до 60 лет, часть из которых отношения к Ходжалу не имеют – они погибли в другое время и в другом месте.
– И, тем не менее, азербайджанская сторона периодически грозится обратиться в международный суд с формулировкой «ходжалинский геноцид»...
– Как я уже говорила ранее, с таким подходом и набором «фактологического» материал им не с чем идти в суд, поэтому разговоры о международном суде – разговор в пользу бедных, и угрозы, рассчитанные на неосведомленного пользователя. Во всяком случае, если они собираются в суд с тем, что у них есть, то я с удовольствием приняла бы в нем участие.
Что касается квалификации событий в качестве геноцида, который предполагает «полное или частичное физическое уничтожение этнической группы», то и тут есть масса белых пятен. Население Азербайджана на момент 1992 года составляло 7 324 100 человек. Им придется очень сильно постараться, чтобы доказать, что смерть трех сотен, согласно докладу международной организации «Human rights watch», человек, даже шести сотен, согласно их цифрам, оказали угрозу существованию семимиллионной этнической группы. Тут, думаю, излишне говорить о том, что в основном погибли представители другой этнической группы – турок-месхетинцев, которых умышленно поселили в эпицентре боевых действий.
Они ищут не справедливости, а «победы» в своем понимании, которая со временем даст им моральное оправдание в глазах внешнего мира планируемым актам жестокости и резни в отношении армян. Или уже дает, если судить по высказываниям первых лиц Азербайджана, суть которых незамысловата: «мы отомстим», «Армения должна прекратить свое существование», «вернемся, разрушим и построим свое». В частности, основной пропагандистский продукт 2015 года «Ходжалы: суд над Арменией» свидетельствует именно об этом. Люди, которым нужна правда и справедливость, назвали бы книгу «Суд над виновными». И речь может идти о конкретных людях, а не целой стране или народе. Но Армения и армяне уже назначены на роль виновника без суда и следствия. Им нужна не правда, а индульгенция.