Xocali.net կայքը շարունակում է մերկացնել 1992 թվականի Աղդամյան դեպքերի շուրջ ադրբեջանական քարոզչամեքենայի կեղծարարությունները: Ադրբեջանական մամուլը` «Արդարություն Խոջալուին» քարոզչական արշավի շրջանակներում, հրապարակում է «ականատեսների» ուշացած «վկայություններ», որոնցում երևան են գալիս բազում հակասություններ և անհեթեթություններ:
Այսպես, 2014 թվականի փետրվարի 20-ին ադրբեջանական Publika.az կայքը նյութ է հրապարակել` «Դանակով կտրել են ականջս» վերնագրով, որտեղ Աղդամյան դեպքերի իբր թե «ողջ մնացած զոհ» Պանախ Մահերամովը խիստ հանգամանորեն պատմում է այն խոշտանգումների մասին, որ ինքը հարկադրված էր վերապրել հայկական գերության մեջ:
«Հետո մեզ բերեցին Խանքենդի` զորամաս: Ներսում քնած էին մեծ քանակությամբ թշնամու զինվորները: Երկուսն արթուն էին, իսկ ևս մի տարեց մարդ կրակ էր վառում նրանց համար, նա սումգայիթցի հայ էր: Մենք եկանք ու նստեցինք զորամասում: Երկու հոգի մոտեցան մեզ: Ես արդեն սովոր էի խոշտանգումների, դրա համար էլ թշնամուց գթություն չխնդրեցի: Մոտեցողներից մեկը մի մեծ դանակ հանեց ու կտրեց ականջս: Ես ոչինչ չասացի, մտածեցի` ինչ լինում է, թող լինի: Լռությամբ տարա ցավը: Կտրելով ականջս` նա այն իր հետ տարավ, այդ ժամանակ ես շատ արյուն կորցրի»,- պատմում է «տուժածը»:
Այդուհանդերձ, ադրբեջանական կայքը անշրջահայացաբար հրապարակել էր նաև Պանախ Մահերամովի լուսանկարները` պատերազմի տարիներին ու այսօր, որոնցում հստակ կարելի է տեսնել երկու ականջներն էլ:
Հիշեցնենք, որ 1992 թվականի փետրվարի 26-ին Արցախյան պատերազմի ընթացքում Աղդամ քաղաքի մատույցներում չբացահայտված պայմաններում մահացել է 200-300 հոգի` ըստ Human Rights Watch միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության տվյալների, որոնց Ադրբեջանի իշխանությունները մտածված կերպով պահում էին մարտական գործողությունների կիզակետում: Խոջալուն հանդիսանում էր այն 5 կրակակետերից մեկը, որտեղից ինտենսիվ կրակ էր բացվում շրջափակված Ստեփանակերտի ուղղությամբ: Խոջալուի բնակչությունն ամիսներ շարունակ բռնի կերպով պահվում էր բնակավայրում և մտածված չէր տարհանվում Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից` հետագայում նրանց որպես «կենդանի վահան» օգտագործելու նպատակով:
Խոջալուի բնակիչները, որոնք լքել էին բնակավայրը ԼՂՀ Ինքնապաշտպանական ուժերի տրամադրած մարդասիրական միջանցքով, անարգել անցել են ավելի քան 10 կմ` հասնելով ադրբեջանական ուժերի կողմից վերահսկվող Աղդամ քաղաք: Ավելի ուշ ադրբեջանական զորքերի տեղակայման վայրից ոչ հեռու հայտնաբերվել են բնակավայրի մահացած բնակիչների դիերը: Զոհերի ստույգ թիվը դեռևս անհայտ է, քանի որ պաշտոնական Բաքուն հրապարակում է միմյանց հակասող թվեր: Ադրբեջանի խորհրդարանի` այս բնակիչների ողբերգական մահվան հետաքննությամբ զբաղվող հանձնաժողովը ցրվել է Հեյդար Ալիևի հրամանով, իսկ հետաքննական նյութերը գաղտնիացված են:
Ադրբեջանական քարոզչամեքենան հասուն տղամարդուն ներկայացնում է 6-ամյա երեխա և «Աղդամյան դեպքերի զոհ»
Հետազոտություն. Բաքվի քարոզչության կեղծարարությունների մերկացումն ու Խոջալուի դեպքերի իրական մեղավորները

The site Xocali.net http://xocali.net/ru/n22.html goes on revealing the falsifications of Azerbaijani propaganda over the events in Aghdam in 1992. Within the frameworks of the propaganda campaign “Justice for Khojaly” the Azerbaijani press publishes belated “eyewitness testimonies” containing all sorts of absurdities and contradictions.
On 20 February, 2014 the site “Publika.az” published an article titled “They cut off my ear with knife”. In the article an Aghdam events “survivor” Panakh Maharramov was telling a very detailed story about the tortures he had to “experience” in Armenian captivity.
“Then they took us to a barracks in Khankendi. Many enemy soldiers slept there. Two of them were awake, and another old man was making a fire for them; he was an Armenian from Sumgait. We came and sat down in the barracks. The two came up to us. I had already got used to the tortures and I didn’t ask for mercy from the enemy. One of them took out an enormous knife and cut off my ear. I didn’t say anything. ‘Come what may,’ I thought. I endured the pain in silence. Cutting off my ear, he took it with him. I lost much blood then,” the ‘victim’ relates.
However, the Azerbaijani site was inconsiderate enough to publish Panakh Maharramov’s photos during the wartime and now, where both of his ears can be clearly discerned.
On February 26, 1992, during the war in Karabakh, around 200 to 300 people (according to Human Rights Watch, and 600 according to the version propagated by Azerbaijan) were killed in unknown circumstances near the city of Aghdam. They have been deliberately withheld by the Azerbaijani authorities in the midst of the military actions. Population of the village of Khojalu, which was one of the firing points shooting at the blockaded Stepanakert (among five others) was kept in the village for months by force and was not evacuated by the authorities of Azerbaijan deliberately, in order to use them as human shields later.
Residents of Khojalu coming out through the humanitarian corridor, that the self-defense forces of NKR had left open, freely passed more than 10 km and reached the Aghdam city controlled by the Azerbaijani troops. Later, not far from the positions of Azerbaijani troops dead bodies of the villagers were found. The exact death toll remains unknown as the official Baku publishes data contradicting each other.
Parliamentary Commission investigating the tragic death of the civilians at Aghdam city was dissolved by the order of Heydar Aliyev, the investigative materials are kept secret.