Իրանի մեղադրանքն Ադրբեջանին. Յուրացվում է իրանական հերթական մշակութային արժեքը՝ «Յալդայի գիշերվա» տոնը
«Ադրբեջանը յուրացնում է իրանական հերթական մշակութային արժեքը՝ «Յալդայի գիշերվա» (Շաբ-է Յալդա) տոնը»,-այդ մասին նշվում է իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալության կայքում թողարկված հոդվածում:
Տեղեկատվության մեջ նշվում է, որ Իրանի Քերման նահանգում տեղի ունեցած սեմինարի ընթացքում Շվեյցարիայի «Բրենդ Քլինիք» ընկերության գործադիր տնօրեն Ազիմ Ֆազլիփուրը, անդրադառնալով Իրանի մշակութային արժեքները հարևան որոշ երկրների կողմից իրենց անվանը գրանցելու գործընթացին, մասնավորապես նշել է. «Իրանական մշակութային արժեքները իրավական տեսանկյունից որպես բրենդ չգրանցելու պատճառով մի շարք երկրներ օգտվում են առիթից և կեղծիքի միջոցով իրանական որոշ մշակութային արժեքներ գրանցում են իրենց անվանը»:
Շարունակելով խոսքը՝ Ազիմ Ֆազլիփուրը հավելել է. «Մի քանի տարի անց մենք մեր երեխաներին Իրանի պատմության վերաբերյալ ի՞նչ ենք պատմելու. Իրանական «ճոկան» մարզախաղը գրանցվել է Ադրբեջանի, Մոլանան, «Սամա» պարն ու սրճարանի ավանդութը՝ Թուրքիայի, Իբն Սինան՝ Տաջիկստանի անվանը, իսկ այժմ էլ Ադրբեջանը փորձում է «Յալդայի գիշերվա» տոնը ևս գրանցել իր անվանը»:
Նշենք, որ Իրանում դարեր շարունակ մեծ խանդավառությամբ նշվել է «Յալդան»` և ավանդաբար նշվում է մինչև այսօր: «Յալդայի գիշերն» առաջին գիշերն է, երբ մարդիկ հրաժեշտ են տալիս աշնանը ու դիմավորում ձմեռնամուտը: «Յալդայի գիշերը» տարվա ամենաերկար գիշերն է : Իրանական տոմարի համաձայն` այն աշնան վերջին ամսվա վերջին օրվա` ազարի 30-ի գիշերն է` մինչև արևածագ, դեյի 1-ը: Այդ օրը կոչվել է արևի օր: Այն համընկնում է դեկտեմբերի 21-ի լույս 22-ի հետ:
Իրան-Ադրբեջան հակամարտությունը վերսկսում է՝ այս անգամ «Կասպիական ձիու» պատկանելիության շուրջ
Իրանի ճոկանի ֆեդերացիայի նախագահ. Ողջ աշխարհը գիտի, որ Ադրբեջանը ճոկան անունով մարզախաղ ընդհանրապես չի ունեցել

Азербайджан пытается присвоить еще одну культурную ценность Ирана: покушение на праздник «Ночь Ялда»
Азербайджан присваивает еще одну культурную ценность Ирана – праздник «Ночь Ялда» (Шаб-е Ялда). Об этом сообщается в статье, опубликованной на сайте иранского информационного агентства «ISNA».
Согласно информации, в ходе семинара, состоявшегося в иранской провинции Керман, исполнительный директор швейцарской компании «Бренд Клиник» Азим Фазлипур, обратившись к процессу присваивания некоторыми соседними с Ираном странами ценностей иранской культуры, в частности, отметил: «Из-за того, что иранские культурные ценности не зарегистрированы как бренд с правовой точки зрения, ряд стран пользуются случаем и посредством фальсификаций регистрируют некоторые иранские культурные ценности на свое имя».
Азим Фазлипур отметил, что ранее иранская национальная спортивная игра човган (polo) была зарегистрирована на имя Азербайджана, ряд других традиций и ценностей – на Турцию и Таджикистан, а сейчас Баку пытается присвоить также праздник «Ночь Ялда».
«Что мы будем рассказывать нашим детям об истории Ирана через несколько лет?» – сказал он.
Отметим, что в Иране праздник «Ночь Ялда» на протяжении веков отмечался народом с большим воодушевлением. Традиция сохраняется по сей день. «Ночь Ялда» – первая ночь, когда люди прощаются с осенью и встречают зиму. Это самая длинная ночь в году. Согласно иранскому календарю, это ночь с 30 азара, последнего дня последнего иранского месяца, на 1 дея, первого зимнего месяца, до восхода солнца (с 21 на 22 декабря). Этот день назывался Днем Солнца.
Напомним, за последние годы в отношениях Ирана и Азербайджана наблюдаются серьезные разногласия вокруг культурных и исторических вопросов. По утверждению иранской стороны, Азербайджан, помимо представления иранского поэта Низами Гянджеви как азербайджанского, присваивает также иранские музыкальные инструменты, а также спортивную игру човган (polo) и даже «каспийскую лошадь». Данные действия вызывают серьезное недовольство иранских должностных лиц и деятелей культуры.