Չնայած պատերազմական իրավիճակին` հայերը բարյացակամ էին վերաբերվում Խոջալուի բնակիչներին. Ռուս լրագրող
18:39 26/02/2015
Ճակատագրի բերումով Արցախյան պատերազմի ընթացքը լուսաբանող հեռուստալրագրող Սվետլանա Կուլչիցկայան վերջինն էր, ով տեսել և շփվել է Խոջալուի բնակիչների հետ, ովքեր գերությունից երկու օր անց առանց նախապայմանների և ինքնակամ հանձնվել են Ադրբեջանին: Ներկայացնում ենք Xocali.net -ի հարցազրույցը  նրա հետ:
- Սվետլանա Իգորևնա, Դուք Արցախյան հակամարտությունը լուսաբանող լրագրողներից մեկն եք: Պատմե´ք, թե ինչպես ստացվեց, որ հայտնվեցիք իրադարձությունների էպիկենտրոնում:
- Ղարաբաղում ես հայտնվել եմ 1992 թվականին ինձ համար բնական՝ մասնագիտական հետաքրքրության շնորհիվ: Ես կասեի, «երկրային տեղաշարժերի շերտավորման» ժամանակաշրջան էր դա. ամեն ինչ տեղաշարժվում էր՝ ձևավորելով ճեղքեր պետական և մարդկային գործունեության բոլոր բնագավառներում: Փոխվում և միախառնվում էին հասկացություններ: Եվ այդ կազմավորված «ձորերում» ուղիղ իմաստով ընկնում էին ուժասպառ եղած մարդիկ: Քաղաքականությունը փորձարկումներ էր կատարում: Եվ ամենագլխավորը՝ ինքնորոշում:
Անխոս, այն կարևոր էր, իսկ առանձին պետությունների համար անհրաժեշտ էր: Բայց գործնականում չունենալով փորձ ու օրենքներ, թե ինչպես բաժանվել խաղաղությամբ` նրանք պատերազմ սկսեցին:
Այդ տարիներին ես աշխատում էի Լենինգրադի հեռուստաընկերությունում և ծանոթ էի շատ մարդկանց հետ, ովքեր հետևում էին Ղարաբաղի իրադարձություններին, լուսաբանում էին դրանք կենտրոնական և լենինգրադյան մամուլում: Նրանց թվում էին՝ Լենինգրադից գրող Իգոր Բաբանովը, Ղարաբաղի մասին տեղեկատվություն հավաքող նրա գործընկեր Կոնստանտին Վոևոդսկին և ուրշներ:
Երբ հետևում էի կենտրոնականան հեռուստաընկերությամբ հեռարձակվող հաղորդումներին, հասկանում էի, որ մատուցվող տեղեկատվությունը ինձ համար անբավարար է: Պատերազմի մասին ես միայն դասագրքերից գիտեի: Ինձ միշտ հետաքրքրում էին մարդիկ, և հասկանալու համար՝ ինչպես են հասարակ մարդիկ ապրում պատերազմի պայմաններում, ինչպես են նրանք ընկալում այդ ամենը, ցանկացա մեկնել` դրա մասին պատմելն իմ պարտքն էի համարում: Եվ քանի որ ծանոթ էի հեռուստատեսային օպերատորի հետ՝ ծնունդով Ղարաբաղից, որտեղ նրա ընտանիքն էր մնացել, գնալու հարցն արագ լուծվեց:
Երևանում մեկշաբաթյա դադարից հետո մենք մեկնեցինք Ղարաբաղ` ուղղաթիռով, որի վրա կրակում էին թռիչքի ժամանակ: Ուղղաթիռում վառելանյութերով տակառներ կային, բայց բախտի բերմամբ փամփուշտը չդիպավ դրանց, ինչն էլ մեզ փրկեց. հակառակ դեպքում ես այսօր կսավառնեի ինչ-որ տեղ երկնքում: Օդանավակայանն ավերված էր, և մենք վայրէջք կատարեցինք լեռներում: Ավտոմեքենայով մեծ արագությամբ հասանք Ստեփանակերտ: Ստեփանակերտում ապրում էի նկուղում, որտեղ նաև կամավորներն էին, հետուստաընկերության նախկին աշխատակիցներ, որի շենքը ևս պայթեցվել էր: Այդ մարդկանց շարքում կային նաև դասախոսներ, դերձակներ. ամենախաղաղ մասնագիտությունների տեր մարդիկ: Հակառակ կողմում ապրում էին մի քանի ընտանիքներ՝ կանայք, երեխաներ և տարեց մարդիկ:
Առաջին օրը ծանոթացա հեռուստաընկերության նախկին օպերատորի հետ, նա մեզ հրավիրեց իր տուն, որը մասամբ քանդված էր, իսկ ծնողները և եղբայրն ապրում էին նկուղում: Նրանց բնակարանը վնասված, քանդված չէր, բայց ջեռուցում, լույս և ջուր չկար:
Կերակրվում էինք պահածոներով: Հաջորդ օրը իմ նոր ընկերը՝ մի տաղանդավոր երիտասարդ, զոհվեց: Ես նրանից չլսեցի այլազգիներին զրպարտող բառեր: Նա ասում էր, որ չէր ցանկանում այն բնակեցված վայրերում ապրող խաղաղ բնակիչների մահը, որտեղ ընթանում և ընթանալու են մարտեր: Նա ասում էր, որ ստիպված է պաշտպանել իր տունը, իր հողը, իր հարազատներին: Դա իմ առաջին բախումն էր մահվան հետ, որը պատերազմն էր բերում: Հետո այդ բախումները հաճախակի դարձան:
-Հայտնի է նաև, որ միայն Ձեզ է հաջողվել տեսանկարահանել հաղորդում Խոջալու գյուղի ադրբեջանական բնակիչների մասին: Պատմեք, խնդրեմ, թե ինչպե՞ս կայացավ այդ հանդիպումը, Դուք ինչպե՞ս հայտնվեցիք այդտեղ, ինչո՞ւ որոշեցիք այցելել նրանց և մինչ ո՞ւր հասաք նրանց հետ:
- Հաջորդ օրը՝ առավոտյան` ժամանումից հետո, մենք սկսեցինք նկարահանումները և մեկնեցինք առաջնագիծ, որտեղ հրադադարի ժամեր էին սահմանվել: Եվ հենց այդտեղ էլ պետք է կայանար Խոջալուի բնակիչների հանձման գործողությունն ադրբեջանական կողմին:
-Ձեզ հաջողվե ՞ լ է խոսել նրանց հետ կադրից դուրս: Միգուցե նրանց ինչ-որ բա ՞ ն էին փորձում ասել, ակնարկել կամ էլ հասկացնել իրենց վերապրած սարսափների մասին, բայց վախենում էին, որ կլսեն իրենց:
-Մինչ տեսագրելը ես նրանց հետ խոսում էի թարգմանչի օգնությամբ: Եվ այն, ինչ նրանք պատմում էին ինձ՝ պատասխանելով հստակ ուղղված հարցերի, համանման է նրան, ինչ նրանք ասում էին առանց բարձրախոսի: Դա հաստատում եմ և 20 տարի անց: Առավել ևս, որ իմ մասնագիտական սկզբունքները չեն թույլատրում այլ կերպ վարվել:
-Ձեզ հետ հայ զինվորականներ կա՞յին: Ինչպե՞ս էին նրանք վարվում Խոջալուի բնակիչների հետ: Դուք նկատե՞ լ եք դաժան վերաբերմունք վերջիններիս նկատմամբ, ինքնաձիգի առջև պահում, ագրեսիա ցուցաբերում նրանց նկատմամբ:
-Միանշանակ, նրանց կողքին հայ զինվորականներ էին, որոնք ինքնաձիգեր էին պահում ձեռքներին, սակայն հակառակ կողմում ևս ադրբեջանական բանակի զինված մարտիկներ կային: Ես նրանց հետ բարեհամբույր եմ խոսել, չեմ կարող ասել, որ նրանց ուղեկցողներն իրենց հետ խոսել են կոպիտ կամ բռի կերպով: Ամեն ինչ գործնական տոնի շրջանակներում էր, առանց կշտամբանքների` չնայած որ պատերազմի մթնոլորտը չէր տրամադրում դրան:
-Արդյոք նկատե՞ լ եք բռնության հետքեր փախստականների մարմինների վրա` վերքեր, արյունահոսություն, ծեծի հետքեր, արդյոք որևէ մեկը կաղու՞մ էր կամ ձեռքով պահու՞մ էր մարմնի այս կամ այն ցավացող մասը:
-Ծեծի կամ բռնության հետքեր ես չեմ տեսել: Նրանց տեսքն, իհարկե, հասարակության մեջ դուրս գալու համար հարմար չէր, սակայն ես ինքս էլ հյուր գնացողի տեսք չունեի:
-Ձեր հիշողության մեջ ամենաշատն ի՞ նչ է տպավորվել:
-Ավելի սուր զգացել եմ, երբ նայել եմ դեպի ադրբեջանական կողմը սահմանն անցնող այդ կանանց ու երեխաներին, նրանք լույս աշխարհ չէին եկել այն բանի համար, որ կրեն պատերազմի ողջ ծանրությունը, ինչպես և նրանք, ովքեր լքելէին իրենց ընտանիքները ու հարկադրված են եղել զենք վերցնել, որպեսզի պաշտպանեն իրենց տները. դրանք ես ավերված ու այրված եմ տեսել:
Իմ աչքի առաջ ռմբակոծել են Ստեփանակերտի ծննդատունը…հիվանդանոցներում ես տեսել եմ կտրված ականջներով մարդկանց, ես ծանոթացել եմ մի տղայի հետ, որի աչքի առաջ մորթել են իր ողջ ընտանիքը: Նա հասցրել էր թաքնվել մահճակալի տակ:
Ես շատ բան եմ տեսել այս կյանքում, սակայն այն, ինչ կատարվում է այսօր աշխարհում, նման է զանգվածային հոգեկան խանգարման: Այնպիսի տպավորություն է, որ օդը վարակված է ագրեսիայով, որ օդում սավառնում է արյան ծարավը: Ասես նոր Դրակուլայի գալուստն է:
Ավելի ուշ հանդիպել եմ գերիների հետ բանտում, խոսել եմ ազգությամբ ադրբեջանցի երիտասարդի հետ, որն ապրել էր մի հայի ընտանիքում, որոնք սպասում էին գերությունից սեփական որդու վերադարձին: Կարող եմ ասել, որ տեսագրություն ունեմ որպես փաստ, որ այդ երիտասարդը բացարձակ չէր ցանկանում կռվել Ղարաբաղի հայերի դեմ:
Նա ասում էր, որ ավելի լավ է մեռնել, քան թե գնալ ու սպանել այն մարդկանց, որոնց հետ նա մեծացել է: Նա գիտակցում էր, որ նման պատասխանը կարող է իր դեմ օգտագործվել, ես նրան հարցից հրաժարվելու հնարավորություն տվեցի, սակայն նա ասաց, որ ցանկանում է խոսել այդ թեմայով: Նրան պահում էին որպես ընտանիքի անդամ, այդ մասին ևս նա խոսում էր առանց որևէ ճնշման իմ կողմից: Հատկապես, որ ես իմ աշխատանքներում երբեք չեմ օգտագործել ադրբեջանցի կամ ցանկացած այլ ազգության մարդկանց արժանապատվությունը նվաստացնող արտահայտություններ, քանի որ հասկանում ու հարգում եմ ցանկացած ազգի:
-Դուք հեռացել եք Ղարաբաղի պատերազմից արդեն 20 տարի, և ինչպես ինձ է թվում, կարող եք գնահատել իրավիճակը սթափ հայացքով: Կասեք խնդրեմ` ըստ Ձեզ` ինչու է ադրբեջանական կողմը 23 տարի անց սկսել հավաքել «ականատեսների» վկայություններ, սակայն դա չի արել այն ժամանակ:
-Ես հասկանում եմ այդ մարդկանց պահվածքի բոլոր հոգեբանական նրբություններն այդ ժամանակ: Նրանք կարող էին խորամանկել կամ թաքցնել իրենց մտքերը սահմանն անցելուց առաջ, սակայն ոչ այդքան զգայական ու հանգամանորեն: Պատկերավոր ասած` նրանք միավորներ չէին վաստակում դրա համար: Եթե այսօր այդ կանայք, որոնցից չգիտես թե ինչու թեմայի շուրջ հարցազրույց են վերցնում միայն 22 տարի անց, լիովին հակառակ տեսակետներ են արտահայտում, ապա դա մնալու է իրենց խղճին, ինչպես և այն մարդկանց խղճին, ովքեր հերթական անգամ փորձում են բորբոքել պատերազմի կրակը, թեկուզ և քարոզչական, բայց պատերազմի:
Իսկ պատերազմը վարակիչ է: Եվ եթե սեփական ժողովրդի, սեփական երկրի երեխաների մահը դաս չէ քաղաքական գործիչների համար, ապա գործարկվում են ամեն հնարավոր մեթոդներ, անգամ տասնամյակներ անց տարեց մարդկանց հարցումներ: Նրանք ունակ են իրենց իսկ գաղափարախոսների, արյունահեղություն ջատագովների ու կառավարիչների ստեղծած պայմաններում միմիայն կտրականապես հերքել այն դրականը, որ ժամանակին խոսել են հակառակորդի մասին:
Իմ կողմից շատ հարգելի Ֆրանկլին Ռուզվելտն ասել է. «Որպեսզի քաղաքակրթությունը գոյատևի, մենք պետք է կատարելագործենք մարդկային հարաբերությունների գիտությունը, նպաստենք, որպեսզի բոլոր, ամենատարբեր ժողովուրդները մեկ երկրի վրա ապրեն միասին ու խաղաղ»: Եվ ամենազարմանալին այն է, որ «պատերազմ» բառն ինքնին ոտքի չի հանում ողջ հասարակությունը: Եվ երևի թե այն պատճառով, որ քաղաքական գործիչներն իրենց թույլ են տալիս տաքացնել մի ժողովրդի ատելությունը մյուսի նկատմամբ, ինչպես և ես գնահատում եմ պատերազմի բովերով անցած այդ դժբախտ կանանց հետ 23 տարի անց հարցազրույցներ անցկացնելը, իսկ կրոնի հայրերը չեն կարողանում խոսքեր գտնել, չեն ցանկանում այրվել խարույկի վրա` հանուն սեփական հոտի փրկության:

Российская журналистка: Несмотря на обстановку войны, армяне обходились с ходжалинцами доброжелательно
Интервью сайта проекта Xocali.net с тележурналистом Светланой Кульчицкой, освещавшей ход войны в Карабахе. Волей судьбы, она оказалась последней, кто видел и общался с ходжалинцами, находящимися в плену, а через двое суток без предусловий и добровольно переданных Азербайджану.
- Светлана Игоревна, вы одна из журналистов, освещавших Нагорно-Карабахский конфликт. Расскажите, как получилось, что вы оказались в эпицентре событий?
- В Карабахе я оказалась в 1992 году в силу естественного для меня профессионального интереса. Это было время, я бы сказала, «подвижки земных пластов» – все сдвигалось, образовывая трещины во всех пластах государственной и человеческой деятельности. Менялись и путались понятия. И в эти образовавшиеся каньоны в прямом смысле падали люди, как подкошенные. Политики проводили эксперименты. И самый главный – самоопределение. Безусловно, важный, а для отдельных республик – необходимый. Но, не имея практического опыта, законов, как разойтись с миром, они начинали войны.
В те годы я работала на Ленинградской студии телевидения и была знакома со многими людьми, кто следил за событиями в Карабахе, освещал их в центральной и ленинградской прессе. Это ленинградский писатель Игорь Бабанов, его коллега по сбору информации о Карабахе Константин Воеводский и другие. Когда следила за телевизионными репортажами, которые шли по центральному телевидению, то понимала, что подаваемая информация для меня крайне недостаточна. Войну я знала только по учебникам. Меня всегда больше интересовали люди и потому понять, как живут в условиях войны простые люди, как они воспринимают все, что происходит на их земле и, рассказать об этом, считала своим долгом. А так как была знакома с телевизионным оператором, уроженцем Карабаха, где у него осталась семья, вопрос о поездке решился быстро.
После недели жизни в Ереване, в ожидании погоды, мы вылетели в Карабах на вертолете, который обстреляли во время полета. В вертолете стояли бочки с горючкой, но на наше счастье пуля угодила точно между бочками, что нас и спасло, в противном случае и сегодня я бы витала где-то в небесах. Аэродром был разбит, и мы приземлились в горах. До Степанакерта добирались на машине на большой скорости, дабы избежать гибели. В Степанакерте жила в подвале, где жили ополченцы, бывшие работники студии телевидения, здание которого было взорвано. Были среди этих людей и преподаватели, портные, т.е. как говорится, служащие. Люди самых мирных профессий. Напротив – жило несколько семей: женщины, дети и пожилой человек.
В первый день познакомилась с бывшим оператором студии, он пригласил нас к себе в дом, который частично был разбит, а родители и брат жили в подвале. Их квартира была цела, но тепла, света, воды не было. Перекусили чем-то из консервированных запасов. На следующий день мой новый знакомый молодой, талантливый юноша погиб. Я от него не слышала слов, порочащих людей другой нации. Он говорил, что не хочет гибели мирных жителей тех населенных пунктов, где идут и будут идти бои. Он говорил, что вынужден защищать свой дом, свою землю, своих родных. Это было мое первое прямое столкновение со смертью, которую несла война. Потом ее было много.
- Также известно, что вам единственной удалось заснять на видео передачу жителей поселка Ходжалу азербайджанской стороне. Расскажите пожалуйста, как произошла эта встреча, как вы оказались там, почему решили проводить их и до какого места вы шли с ними.
- Утром следующего дня, после прилета, мы начали съемки и выехали на передовую, где были установлены часы перемирия. И именно там должен был состояться акт передачи жителей Ходжалы азербайджанской стороне.
- Вам удалось поговорить с ними вне кадра? Может они что-то пытались сказать, намекнуть или дать понять об ужасах, которые пережили, но боялись, что будут услышаны?
- Я разговаривала с ними, через переводчика, до записи на видеокамеру. И то, что они мне рассказали, уже отвечая на конкретные вопросы, идентично тому, что они говорили без микрофона. Это подтверждаю и через двадцать лет. Тем более мои профессиональные принципы не позволяют поступать иначе.
- С вами были армянские военные? Как они обращались с ходжалинцами? Вы заметили жестокое обращение с ними – их подгоняли, держали под дулом автомата, проявляли агрессию по отношению к ним или к Вам?
- Безусловно, рядом с ними находились ополченцы, в руках у которых были автоматы, но и на противоположной стороне, куда должны была перейти эта группа и где находились вооруженные бойцы азербайджанской армии. Я разговаривала с ними доброжелательно, не могу сказать, что с ними разговаривали грубо или хамским тоном те, кто их сопровождал. Все было в рамках делового тона, без окриков. Хотя обстановка войны к этому не располагает.
- Заметили ли вы на беженцах следы насилия? Кровоподтеки, раны, следы избиения, хромал ли кто-то из них или придерживал за больную часть тела?
- Ни побоев или других следов насилия я не видела. Да, вид у них был не для выхода в свет. Но и у меня вид был не для похода в гости.
- Что Вам больше всего врезалось в память?
- Острее всего я почувствовала, глядя на этих женщин и детей, переходящих границу, на азербайджанскую сторону, что они не для того пришли на эту землю, чтобы сносить все тяготы войны, как и те, кто покинул свои семьи и был вынужден взять в руки оружие, чтобы защищать свои дома, которые я видела разрушенными, сожженными. Я видела в госпиталях людей с отрезанными ушами, при мне разбомбили родильный дом в Степанакерте. Я познакомилась с мальчиком, на глазах которого вырезали всю семью. Он успел спрятаться под кровать. Я много видела в этой жизни, но то, что сегодня происходит в мире похоже на массовый психоз. Полное ощущение, что воздух заражен агрессией, что в воздухе витает жажда крови. Какое-то пришествие нового Дракулы.
Позже я встречалась с пленными в тюрьме, разговаривала с молодым человеком азербайджанской национальности, который жил в армянской семье, которая ждала своего сына из плена и могу сказать, и у меня есть видеоподтверждение, что этот молодой человек категорически не хотел бы воевать против армянских ополченцев в Карабахе. Он говорил, что лучше умереть, чем идти и убивать людей, с которыми он вырос. Он понимал, что этот ответ может быть потом истолкован против него, я дала ему возможность отклонить вопрос, но он ответил, что хочет разговаривать на эту тему. Содержали его как члена семьи, о чем тоже говорил без всякого нажима с моей стороны. Тем более, что я в своих работах никогда не употребляла выражение унижающей достоинство людей азербайджанской или любой другой национальности, в силу понимания и уважения каждой нации.
- Вы дистанцировались от войны в Карабахе на целых 20 лет и, как мне кажется, можете оценивать ситуацию свежим взглядом. Скажите, на ваш взгляд, почему азербайджанская сторона через 23 года начала собирать свидетельства очевидцев и не сделала этого тогда, по горячим следам?
- Я понимаю все психологические нюансы поведения этих людей в тот момент. Они могли лукавить или скрывать свои мысли перед переходом границы, но не так эмоционально и подробно. Образно говоря, баллы им за это не добавлялись. Если сегодня эти женщины, которых зачем-то интервьюируют по этому поводу только через 22 года, высказывают полностью противоположное мнение, то это должно оставаться только на их совести и совести тех, кто в очередной раз пытается раздувать пожар войны, пускай пропагандистской, но войны. А война заразна. И если уроки гибели своего народа, детей своей страны не урок для политиков, то в ход идут всевозможные методы, даже опросы пожилых людей через десятилетия, когда они могут в условиях, которые создают им их правители, их идеологи, апологеты кровопролитий ответить только однозначно - отрицать все, что говорили положительного о бывшем противнике.
Уважаемый во многом мною Франклин Рузвельт говорил: «Чтобы цивилизация уцелела, мы должны культивировать науку человеческих взаимоотношений, способность всех народов, самых разных, жить вместе в мире на одной земле». И удивительнее всего то, что само по себе слово «война» не вызывает восстания всего общества в целом. И, наверное, потому, политики позволяют себе подогревать ненависть одного народа к другому, как я и расцениваю интервью через 22 года с теми несчастными женщинами, попавшими под молох войны, а отцы от религии не могут найти слов, не хотят идти «на костер» ради спасения своей паствы.