Զ. Պետրոսյան. Առաջիկա օրերի եղանակային պայմանները վտանգավոր չեն գյուղատնտեսության համար
Առաջիկա օրերի եղանակային պայմանները վտանգավոր չեն գյուղատնտեսության համար: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց ՏԿԱԻՆ «Հիդրոմետ» ծառայության Օդերևութաբանության կենտրոնի պետ Զարուհի Պետրոսյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ վերջին երեք օրերին Արարատյան դաշտավայրում նվազագույն ջերմաստիճանը եղել է -2-5 աստիճան և դա դրական է գյուղատնտեսության համար:
«Մարտին կանխատեսվում է նորմայից 1-2 աստիճան բարձր ջերմություն: Առաջին տասնօրյակում ակնկալվում են նորմայից մի փոքր ավելի տեղումներ»,-ասաց նա՝ նշելով, որ 2014-ի մարտն ավելի տաք էր, քան ակնկալվում է այս տարի:
Նրա խոսքերով՝ առաջիկա երկու օրում սպասվում է առանց տեղումների եղանակ, իսկ գարունը կսկսվի ամպամած, բայց համեմատաբար բարձր ջերմաստիճանով:
«Օդի ջերմաստիճանը փետրվարի 28-ին կբարձրանա 1-3 աստճանով: Եթե երեկ Արարատյան դաշտում առավելագույն ջերմաստիճանը գրանցվել է 11-12 աստիճան, ապա փետրվարի 28-ին այն կհասնի 14-15 աստիճանի, իսկ մարտի 1-ից այն կսկսի նվազել»,-ավելացրեց ՏԿԱԻՆ «Հիդրոմետ» ծառայության Օդերևութաբանության կենտրոնի պետ Զարուհի Պետրոսյանը:

Какой будет погода в Армении в первые весенние дни? Прогнозы синоптиков представила З. Петросян
Ожидающиеся в ближайшие дни погодные условия не представляют опасности для сферы сельского хозяйства. Об этом сегодня на пресс-конференции заявила руководитель отдела оперативной гидрометеорологии государственной службы по Гидрометеорологии и мониторингу (Армгосгидромет) МТУЧС Заруи Петросян.
По ее словам, самая низкая температура воздуха, зарегистрированная в Араратской долине в течение последних 3 дней, составила -2-5 градусов, что является благоприятным фактором для сельского хозяйства.
Заруи Петросян сообщила также, что в марте температура воздуха в Армении будет выше климатической нормы на 1-2 градуса, в первой декаде марта будет немного выше нормы и количество осадков.
Как указала специалист, в ближайшие 2 дня в Армении ожидается погода без осадков, температура воздуха 28 февраля повысится на 1-3 градуса.
«Если 25 февраля максимальная температура воздуха в Араратской долине составила 11-12 градусов, то 28 февраля она достигнет 14-15 градусов, а с 1 марта температура начнет понижаться», – добавила Заруи Петросян.