Զ. Պետրոսյան. Առաջիկա օրերի եղանակային պայմանները վտանգավոր չեն գյուղատնտեսության համար
Առաջիկա օրերի եղանակային պայմանները վտանգավոր չեն գյուղատնտեսության համար: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց ՏԿԱԻՆ «Հիդրոմետ» ծառայության Օդերևութաբանության կենտրոնի պետ Զարուհի Պետրոսյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ վերջին երեք օրերին Արարատյան դաշտավայրում նվազագույն ջերմաստիճանը եղել է -2-5 աստիճան և դա դրական է գյուղատնտեսության համար:
«Մարտին կանխատեսվում է նորմայից 1-2 աստիճան բարձր ջերմություն: Առաջին տասնօրյակում ակնկալվում են նորմայից մի փոքր ավելի տեղումներ»,-ասաց նա՝ նշելով, որ 2014-ի մարտն ավելի տաք էր, քան ակնկալվում է այս տարի:
Նրա խոսքերով՝ առաջիկա երկու օրում սպասվում է առանց տեղումների եղանակ, իսկ գարունը կսկսվի ամպամած, բայց համեմատաբար բարձր ջերմաստիճանով:
«Օդի ջերմաստիճանը փետրվարի 28-ին կբարձրանա 1-3 աստճանով: Եթե երեկ Արարատյան դաշտում առավելագույն ջերմաստիճանը գրանցվել է 11-12 աստիճան, ապա փետրվարի 28-ին այն կհասնի 14-15 աստիճանի, իսկ մարտի 1-ից այն կսկսի նվազել»,-ավելացրեց ՏԿԱԻՆ «Հիդրոմետ» ծառայության Օդերևութաբանության կենտրոնի պետ Զարուհի Պետրոսյանը:

The weather expected in the coming days does not pose risks for farming, Zaruhi Petrosyan, head of the Meteorological Forecasts Department at the Armenian Meteorological Service, told reporters on Thursday.
In March, temperatures will be above the climatic norm by 1-2 degrees and in the first 10 days of March, the precipitation quantity will also be above the norm, according to the specialist.
Precipitation is not expected in the coming two days. Temperatures will rise by 1-3 degrees on February 28, she said.
“On February 25, maximum temperatures in the Ararat Valley were 11-12 degrees, on February 28, they will rise to 14-15 degrees and from March 1, temperatures will begin falling,” Mrs Petrosyan added.