Անվերջ շրջան. Ադրբեջանական կողմը կեղծում է, հայկականը`ուշիուշով հետևում ու վերհանում հակասությունները
Panorama.am կայքի հարցազրույցը Հարավային Կովկասի հարցերով աշխարհաքաղաքականության փորձագետ Անժելա Էլիբեգովայի հետ:
-Ադրբեջանում և դրա սահմաններից դուրս ամեն տարի նշում են 1992 թվականի Աղդամյան դեպքերի տարելիցը, որոնք ադրբեջանական կողմը ներկայացնում է որպես «Խոջալուի դեպքեր»: Այս տարին ինչո՞վ էր հատկանշական:
- Առաջին հերթին 23-րդ տարելիցն առանձնացավ որոշակի պասիվությամբ ադրբեջանական կողմից իրականացվող մասշտաբային ու նոր միջոցառումների տեսանկյունից: Այս տարի մենք ականատես դարձանք այն բոլոր քարոզչական ստանդարտ մեխանիզմների, որ ադրբեջանական կողմը կիրառում է երկրի սահմաններից դուրս: Հետաքրքիր էր նաև նշել, որ տեղում ծախսատար միջոցառումներին, որոնք հայկական համայնքները հիմնականում կասեցնում են պատասխան ակցիաներով, ադրբեջանական քարոզությունն ավելի ու ավելի է նախընտրում մղվել դեպի վիրտուալ հարթակներ՝ օգտվելով բոտերի ու վճարովի գովազդային ծառայություններից:
-Իսկ ի՞նչ նոր քարոզչական արտադրանք է ի հայտ եկել 2015 թվականին:
-Բացի 10 րոպե տևողությամբ հոլովակից՝ «Արդարություն Խոջալուին» արշավի կողմից, որը լի է սխալներով և բնականաբար չի պարունակում փաստագրական հղումներ ու նոր երաժշտական հոլովակից, այս տարի ադրբեջանական կողմից որևէ այլ նշանակալից քարոզչական արտադրանքի օրինակներ չունենք: Հնարավոր է, որ դա պայմանավորված է լուրջ տնտեսական ու ֆինանսական խնդիրներով, որոնք ծագել են երկրում նավթի գնի կտուկ անկման և ազգային արժույթի արժեզրկման պատճառով: Հավանական է, որ դա նաև կապված է ներքաղաքական իրավիճակի հետ: Ընդդիմադիր ԶԼՄ-ների տվյալներով՝ իշխանության գլխավոր գաղափարախոսը՝ Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Ռամիզ Մեհտիևը, ծանր հիվանդ է և ունակ չի եղել վերահսկել այս տարվա քարոզչական արշավը: Եթե այս երկու ենթադրություններն անհիմն չեն, ապա հարկ է ակնկալել հաջորդ տարի տեմպերի հետագա անկում ևս:
- Ինչպե՞ս է գործել հայկական կողմը:
-Նոր հեծանիվ հորինելու անհրաժեշտություն չկա: Քանի որ ադրբեջանական քարոզչությունը տարվա ընթացքում Աղդամյան դեպքերի առնչությամբ վերլուծության ու կեղծարարությունների բացահայտման բազում առիթներ է տալիս, ուստի փետրվարին արդեն մնում է դրանք ներկայացնել հանրության դատին: Հատկանշական է, որ թեման լուսաբանող միջազգային ԶԼՄ-ները սկսել են կասկածի տակ դնել ադրբեջանական վարկածը՝ մեջբերելով հայկական կողմի փաստարկումներն ադրբեջանական վարկածի հակասությունների ու անհամապատասխանությունների առնչությամբ: Դա, իհարկե, պրոֆեսիոնալների խմբի տքնաջան աշխատանքի արդյունք է, որոնք տարի առ տարի մշտադիտարկում, հավաքում ու վերլուծում են ադրբեջանական ապատեղեկատվությունը: Հարկ է նշել, որ մինչ օրս Խոջալուի բնակիչների՝ Աղդամին կից ադրբեջանական դիրքերում մահվան կասկածելի հանգամանքների շուրջ հնչեցրած հարցերին հայկական կողմը թեզիսային ու ըմբռնելի պատասխան չի ստացել: Իսկ բացառապես էմոցիաների, այլ ոչ թե փաստերի վրա հիմնված մինևնույն կեղծարարությունն անվերջ շրջանառելն անհնար է:
-Ադրբեջանում մասնավորապես ի՞նչն են փորձում կեղծել:
-Կատարվածի ցանկացած հանգամանք: 5 տարվա ընթացքում ադրբեջանական կողմը մշտապես մերկացվում է այլ հանգամանքներում ու այլ ժամանակներում արված լուսանկարների կիրառման հարցում: Թվում է, թե ժամանակն է ամաչելու ու դադարեցնելու կցել բուկլետներին, տարածվող տպագիր արտադրանքին Կոսովոյի հակամարտության, Թուրքիայի երկրաշարժերի զոհերի, Համասի զինյալների ու այլոց լուսանկարները: Շնորհակալ ենք, որ գոնե Ռուանդայի ցեղասպանության լուսանկարները չեն շրջանառում: Սակայն, այս տարի ևս, հայկական Սփյուռքի ներկայացուցիչները կրկին հայտնաբերել ու վերցրել են նմանատիպ ֆլայերներ ու պաստառներ: Ենթադրենք, թե գումար չկա նոր օրինակներ տպելու, բայց կարելի է չէ՞ հրաժարվել սեփական քարոզչական ակցիաներում ադրբեջանական կեղծարարությունները մերկացնող հայկական Xocali.net կայքի բաններները ներառելուց: Ընդ որում, հենց ինքը՝ անգլալեզու պաստառը, անմիջականորեն այդ մասին է վկայում, սակայն կարծես թե դա օգտագործողները թերանում են անգլերենի իմացության հարցում:
Բացի այդ, այս տարի վերոնշյալ կայքում հայտնվել են կեղծարարությունների նոր մերկացումներ, որոնց համար առիթ են ծառայել 2014 թվականի ընթացքում «Աղդամյան դեպքերի ականատեսների» վկայությունների հրապարակումները: Այս տարի որպես ադրբեջանական կողմի քարոզչական նոր արտադրանք կարելի է նշել նաև ծավալուն գրքի տպագրումը՝ «ականատեսների վկայությամբ», որից օգուտը գրեթե զրոյական է, քանի որ բացի հայ փորձագետներից, որոնք կեղծարարություններ են բացահայտում, նմանօրինակ գրականությունը շատ քչերին է հետաքրքրում՝ անգամ ադրբեջանցիների շարքերում:
Ադրբեջանական կողմը ոչ մի կերպ չի կարողանում կարգի բերել իր զոհերի ցուցակները, որոնք, բացի այն, որ տարբերվում են միմյանցից և ներառում են դեռահաս տղաների՝ մարտական գործողությունների մասնակիցների անուններ ու այլ հանգամանքներում ու այլ ժամանակներում զոհվածների տվյալներ, նաև չեն ընդգրկում 613 անուն, իսկ այդ թիվը որպես պաշտոնական է հրապարակվել: Ընդ որում, այս տարի ադրբեջանական քարոզչությունը Խոջալու քաղաքի բնակիչների թիվը հասցրել է 7 հազարի, իսկ իրադարձությունները նկարագրելիս հղում է կատարում HRW-ի զեկույցին՝ որպես վստահելի սկզբնաղբյուր, որում միայն 300 զոհ է նշված: Այսինքն, ըստ ադրբեջանական քարոզչության՝ մնացյալ 6300 հոգին անվնաս հասել են Աղդամ: Սա ոչ մի հանգամանքներում չի կարող որակվել որպես «ցեղասպանություն», բացի այդ էլ ապացուցում է հայկական կողմի դիտարկումը մարդասիրական միջանցք տրամադրելու առումով: Եթե վերցնենք 613 անուններով ցուցակը, դրանից դուրս բերենք կանանց, երեխաների ու զառամյալների անունները, ապա կստանանք 347 զինված տղամարդիկ, այսինքն՝ հայտարարված «խաղաղ բնակիչների» կեսից ավելին:
-Այդ մերկացումներին ադրբեջանական կողմից որևէ արձագանք կա՞:
-Ադրբեջանական կողմը պարզապես նախընտրում է անտեսել հասարակ տրամաբանություն պահանջող հարցերը, սակայն դրանից այդ հարցերը չեն վերանում: Չնայած ասեմ, որ ադրբեջանական կողմի արձագանքը լիովին հասկանալի է, քանի որ ամեն նոր փորձն անհամապատասխանություններին նոր արդարացում գտնելու հայկական կողմին ևս մի առիթ է տալիս աղմկահարույց մերկացումների համար: Փաստացիորեն, մենք ընկել ենք մի անվերջ շրջանի մեջ, որում մի կողմը փաստեր չունենալու արդյունքում դիմում է կեղծարարությունների, իսկ մյուսը՝ ուշիուշով հետևում է դրանց ու վերհանում հակասությունները:

Эксперт:Азербайджанская сторона прибегает к фальсификациям агдамских событий 1992 года, которые отслеживает и выявляет армянская
Интервью Panorama.am с экспертом по геополитике Южного Кавказа Анжелой Элибеговой
- Ежегодно в Азербайджане и за его пределами отмечается годовщина агдамских событий 1992 года, именуемых азербайджанской стороной «ходжалинскими». Чем был особенным этот год?
- В первую очередь, 23-я годовщина отличилась некоторой пассивностью в плане масштабных и новых мероприятий азербайджанской стороны. В этом году мы стали свидетелями практически повторения всех тех стандартных пропагандистских механизмов, к которым прибегает Азербайджан за пределами страны. Интересно было также отметить, что от затратных мероприятий на местах, которые армянская диаспора зачастую срывает ответными акциями, азербайджанская пропаганда все больше предпочитает уходить в виртуальное пространство, пользуясь услугами ботов и проплаченной рекламы.
- А какая новая пропагандистская продукция появилась в 2015 году?
- За исключением 10-минутного ролика от кампании «Справедливость к Ходжалы», изобилующего ошибками и, естественно, не содержащего фактологических ссылок, и нового музыкального клипа, в этом году особо примечательных примеров новой пропагандистской продукции от азербайджанской стороны не было. Возможно, это связано с серьезными экономическими и финансовыми проблемами, которые страна переживает из-за резкого падения цен на нефть и девальвации национальной валюты. Возможно, это также связано с внутриполитической ситуацией. По сведениям оппозиционных СМИ, главный идеолог власти – глава администрации президента Рамиз Мехтиев – тяжело болен и не смог курировать пропагандистскую кампанию в этом году. Если оба предположения небезосновательны, то следует ожидать дальнейшего спада темпов и в следующем году.
- Как действовала армянская сторона?
- Вновь велосипед изобретать нет необходимости. Поскольку азербайджанская пропаганда в течение года дает массу поводов для анализа и разоблачения фальсификаций в связи с агдамскими событиями, то к февралю остается только представить их на суд общественности. Примечательно, что иностранные СМИ, освещающие тему, начали ставить под сомнение азербайджанскую версию, приводя доводы армянской стороны относительно нестыковок и противоречий в азербайджанской версии. Это, конечно, результат кропотливой работы группы профессионалов, из года в год мониторящих, собирающих и анализирующих азербайджанскую дезинформацию. Необходимо отметить, что по сей день ни на один из озвученных вопросов относительно сомнительных обстоятельств смерти ходжалинцев у азербайджанских позиций близ Агдама армянская сторона не получила внятного, тезисного ответа. А исключительно на эмоциях, не оперируя фактами, бесконечно долго прокручивать одну и ту же фальсификацию невозможно.
- Что в частности пытаются сфальсифицировать в Азербайджане?
- Любые обстоятельства произошедшего. На протяжении 5 лет азербайджанскую сторону постоянно ловят на использовании фотографий, сделанных в другое время при иных событиях. Казалось бы, пора постыдиться, прекратить сопровождать буклеты и распространяемую печатную продукцию фотографиями жертв конфликта в Косово, землетрясения в Турции, боевиков Хамас и пр. Спасибо, что хоть не прокручиваются фото геноцида в Руанде. Но нет, в этом году представители армянской диаспоры вновь изъяли подобные флаеры и плакаты. Допустим, нет денег на печать новых, но можно хотя бы отказаться сопровождать свои пропагандистские акции баннерами армянского сайта «Xocali.net», разоблачающего азербайджанскую фальсификацию. Причем сам плакат на английском языке непосредственно об этом и свидетельствует, но, видимо, у использующих его не все в порядке со знанием английского языка.
Также в этом году на вышеупомянутом сайте появились новые разоблачения фальсификаций, поводом для которых послужили публикуемые в течение всего 2014 года «свидетельства очевидцев» агдамских событий. Можно еще отметить публикацию в этом году в качестве пропагандистского продукта азербайджанской стороны объемной книги «со свидетельствами очевидцев», польза от которой практически нулевая, потому что кроме армянских экспертов, выявляющих фальсификации, подобную литературу вообще мало кто читает, даже среди азербайджанцев.
Также азербайджанская сторона никак не может разобраться со своими списками погибших, которые, кроме того, что разнятся между собой и содержат фамилии половозрелых мужчин- участников боевых действий и лиц, погибших при других обстоятельствах и в другое время, еще и не содержат 613 фамилий, а цифра эта объявлена официальной. Причем в этом году количество жителей города Ходжалу азербайджанская пропаганда «довела» до 7 тысяч человек. А при описании событий в качестве авторитетного источника азербайджанская сторона ссылается на доклад HRW, в котором указаны всего 300 погибших. То есть, согласно азербайджанской пропаганде, остальные 6300 человек вполне благополучно добрались до Агдама. Это ни при каких обстоятельствах не может квалифицироваться, как геноцид, кроме того, еще и подтверждает указание армянской стороны о наличии гуманитарного коридора. Если же брать список 613 человек, из коих отнять женщин, детей и стариков, согласно азербайджанским цифрам, то получаем 347 вооруженных мужчин, то есть больше половины заявленных «мирных жителей».
- Есть ли какая-либо реакция на разоблачения с азербайджанской стороны?
- Азербайджанская сторона предпочитает просто игнорировать вопросы, требующие элементарной логики, однако от этого вопросы не перестают существовать. Хотя реакция азербайджанской стороны вполне понятна. Поскольку каждая новая попытка придумать оправдание нестыковкам дает армянской стороне еще один повод для громкого разоблачения. Фактически, мы попали в бесконечный цикл, в котором одна сторона за неимением фактов прибегает к фальсификациям, которые бдительно отслеживает и выявляет противоположная.