Իրանը նպատակ ունի Հայաստանի տարածքով արտահանումներ իրականացնել Վրաստան և Ռուսաստան
«Իրանը նպատակ ունի Հայաստանի տարածքով արտահանումներ իրականացնել Վրաստան և Ռուսաստան»,- այդ մասին նշված է իրանական «ԻՌԻԲ» լրատվական գործակալության կայքում թողարկված հոդվածում:
Համաձայն հաղորդագրության՝ Իրան-Հայաստան առևտրի պալատի ղեկավար կազմի անդամ Հերվիկ Յարիջանյանը լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում, անդրադառնալով Իրան-Հայաստան առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը, տեղեկացրել է, որ Իրանը շուտով առևտրի կենտրոն կբացի Հայաստանում, որպեսզի կարողանա իրանական ապրանքներն արտահանել Վրաստան և Ռուսաստան:
Յարիջանյանի խոսքով՝ առևտրի կենտրոնի կողքին գտնվում է երկաթուղային կայարանը, և դա հնարավորություն կտա, որպեսզի իրանական ապրանքները քիչ ծախսերով արտահանվեն նշված երկրներ, նույնիսկ՝ Եվրոպա:

Иран намерен через территорию Армении осуществлять экспорт товаров в Россию и Европу
Иран намерен через территорию Армении осуществлять экспортный транзит в Россию и Грузию. Об этом сообщает иранское информагентство «ИРИБ».
Согласно информации, член руководящего состава торговой палаты Иран-Армения Гервик Яриджанян, обратившись на встрече с журналистами к перспективам развития торгово-экономических отношений двух стран, сообщил, что иранская сторона намерена в скором времени открыть торговый центр на территории РА с целью обеспечить экспорт иранских товаров в Грузию и Россию.
По его словам, рядом с торговым центром будет находиться железнодорожная станция, что позволит обеспечить более дешевый экспорт иранских товаров не только в Грузию и Россию, но и в Европу.