«ՀՀ տնտեսության մեջ հիմնական ներդրումներ կատարողները նույնպես ռուսական ընկերություններն են»
ՌԴ Առևտրա-արդյունաբերական պալատում տեղի է ունեցել «Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում Հայաստանի հետ գործակցության զարգացումը. Առանձնահատկություններն ու հեռանկարները» թեմայով կլոր սեղան քննարկում, որտեղ մասնակիցները տեսակետ են հայտնել առ այն, որ ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության գործընթացը անկախ առկա բարդություններից շահավետ է բոլոր կողմերի համար: Այս մասին տեղեկանում ենք գերատեսչության պաշտոնական կայքից:
Տարածաված հայտարարության համաձայն` պալատի փոխնախագահ Գեորգի Պետրովը վստահություն է հայտնել, որ Հայաստանի անդամակցությունը ԵՏՄ-ին շահավետ է բոլոր կողմերի համար, անկախ բարդություններից: Վերջինիս խոսքով` հիմնական բարդությունը ընդհանուր սահմանի բացակայությունն է ԵՏՄ երկրների հետ, ինչպես նաև ԱՀԿ անդամակցության տարբերությունները Եվրասիական միության երկրների հետ:
Կլոր սեղան քննարկմանը մասնակից Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի անդամ (նախարար) Կարինե Մինասյանը նշել է, որ իրապես Հայաստանը 2003-ին անդամակցել է ԱՀԿ-ին շատ լիբերալ պայմաններով և հենց պաշտպանված ապրանքային շուկայի հասանելիությունն էլ եղել է այդ ինտեգրացիոն նախագծին Հայաստանի միանալու օգտին բերվող փաստարկներից մեկը: Ըստ Մինասյանի` երկիրը վաղուց է ընտրել իր համար տարածաշրջանային ինտեգրումը որպես զարգացման օպտիմալ տարբերակ, ինչը զգալիորեն արագացրել է անդամակցելու գործընթացը:
Կ. Մինասյանը նաև հավելել է, որ Ռուսաստանը Հայաստանի առաջին առևտրային գործընկերն է, ինչը վերաբերում է ոչ միայն հումքին ու վառելիքին, այլ նաև բարձր հավելված արժեք ունեցող ապրանքներին: ՀՀ տնտեսության մեջ հիմնական ներդրումներ կատարողները նույնպես ռուսական ընկերություններն են, որոնք ապահովում են ներդրումների մոտ 40 տոկոսը: Պակաս կարևոր չէ նաև այն, որ Ռուսաստանում է գտնվում ամենամեծ հայ համայնքը՝ 2 մլն մարդ:
Վերջինիս խոսքով` Հայաստանի անդամակցությունը ԵՏՄ-ին շահավետ է երկու կողմերի համար էլ, քանի որ առևտրային հարաբերությունների ներուժը Բելառուսի և Ղազախստանի հետ դեռ լիովին չի օգտագործվում, լայն հնարավորություններ են բացվում Հայաստանի արդյունաբերական, գյուղատնտեսական, տրանսպորտային կոոպերացիայի համար:
ԵՏՄ մաքսային և սակագնային հարցերով դեպարտամենտի տնօրեն Վիտալի Գուդինը նշել է, որ ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության առաջին փուլը պրակտիկորեն ավարտված է: Վերջինս նաև հավելել է, որ Հայաստանի համար սահմանվել է անցումային փուլ, որը սովարաբար տևում է 1-7 տարի: Ըստ նրա, գոյություն ունի 782 անուն ապրանքների բացառման ցուցակ, որոնց դեպքում անցումային շրջանում ՀՀ-ն կիրառելու է ԵՏՄ միասնական մաքսային սակագնից տարբերվող ներմուծման մաքսատուրքերի դրույքաչափեր: Դրանց քանակն ընդամենը 6.7 տոկոս է:

Министр ЕЭК: В договоре о ЕАЭС прописаны особые условия и льготы на переходный период для Армении
Вступление Армении в Евразийский экономический союз (ЕАЭС) не только открывает возможности перед республикой, но и посодействует развитию данного интеграционного проекта. Как передает РИА Новости, об этом заявила член коллегии (министр) Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) от Армении Карине Минасян.
«В ЕАЭС используются лучшие национальные практики и стандарты. Поэтому в ближайшем будущем в рамках союза может быть применен передовой опыт Армении для обеспечения полной свободы движения капитала – либеральное законодательство и гибкий налоговый режим. Есть надежды на совместное развитие инновационного кластера экономики, освоение высокотехнологичных производств», – сказала Минасян в ходе круглого стола «Развитие сотрудничества с Арменией в рамках ЕАЭС – особенности и перспективы», который состоялся в Торгово-промышленной палате РФ.
По ее словам, в договоре о ЕАЭС прописаны особые условия и льготы на переходный период для Армении. Например, в течение пяти лет после вступления в силу договора на прежних условиях можно будет ввозить в Армению автомобили для личного пользования.
«Также есть список товаров, ввоз которых в республику будет осуществляться по более низким или более высоким ставкам в течение определенного количества лет, в том числе моторные и транспортные средства, пищевые продукты, фармацевтика, нефтепродукты и удобрения», – сказала Минасян, добавив, что от ввозной таможенной пошлины также освобождаются продукция военного назначения, гражданские самолеты и вертолеты.
«В целом снятие бюрократических барьеров, с которыми сталкивались предприниматели в торговле с армянскими партнерами, позволят активизировать взаимную торговлю», — сказала министр.
Проще, по ее словам, стало и трудовым мигрантам из Армении. Теперь армянские граждане без каких-либо ограничений, по трудовому соглашению могут работать на территории ЕАЭС, а также пребывать на территории стран союза в течение 30 дней без регистрации.