Աղդամյան դեպքերի «ականատես» ադրբեջանցի լուսանկարիչը «վայրագության» անգամ մեկ լուսանկար չի կարողանում ներկայացնել
12:24 05/03/2015
Աղդամյան դեպքերի 23-րդ տարելիցի առնչությամբ Panarmenian.net կայքը դիմել է National Geographic-ի՝ ծագմամբ ադրբեջանցի լուսանկարիչ Ռեզա Դիգգատտիի հիշողություններին և «վկայություններին», ով հայտնի է իր՝ վերոնշյալ իրադարձությունների մասին մի շարք իրար հակասող հայտարարություններով:
Ինչպես նշում է կայքը, լուսանկարիչն իր հարցազրույցներում իրադարձություններին ներգրավվածություն է ցուցաբերում` պնդելով, թե 1990 թվականի հունվարին ժամանել է Բաքու, որտեղ էլ իբր «հայերը սպանում էին ադրբեջանցիներին»: Այդպես է նա որակել Բաքվում շուրջ մեկ շաբաթ տևած հայերի ջարդերը:
Բացի այդ, լուսանկարչի հավաստիացմամբ` Բաքվում իրեն հանդիպել է «ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում Ադրբեջանի դեսպանը Փարիզում` Էլնուր Հուսեյնովը»: Խնդիրն այն է, որ 1990-ականներին Ադրբեջանը դեռ ԽՍՀՄ կազմում էր և իր ներկայացուցիչը չուներ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում: Այս կազմակերպության հետ իր ինքնուրույն համագործակցությունն Ադրբեջանը սկսել է միայն 1992 թվականի հունիսի 3-ին, այսինքն` լուսանկարչի կողմից նկարագրված Բաքու ժամանումից 2 տարի անց: Բացի այդ, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում Ադրբեջանի դեսպանի անունը ոչ թե Էլնուր, այլ Էլեոնոր էր:
Այնուհետև, լուսանկարիչը պատմում է, թե 1992 թվականի փետրվարի 28-29-ին նա գալիս է Ադրբեջան Աղդամյան դեպքերի առնչությամբ: Ցիտում ենք. «Ես այդ խմբի հետ եկա Աղդամ, որտեղ հավաքվել էին Խոջալուում հայերի գազանություններից փրկվել հաջողած մարդիկ: Այդ ժամանակ «Կարմիր խաչի» կազմակերպությունը բանակցություններ էր վարում հայերի հետ, որպեսզի վերջիններս վերադարձնեն մահացածների դիերը: Ես լուսանկարներ արեցի, երբ մենք Աղդամի ու Խոջալուի սահմանին փոխանակվում էինք գերիներով: Այդ ժամանակ հայ զինվորներից մեկն ինձ ցույց տվեց թեյի գդալ` հանելով այն գրպանից: Ես հարցրի` ինչին է պետք դա, իսկ զինվորն ինձ տեղեկացրեց, որ դրանով նրանք հանում էին ադրբեջանցի գերիների աչքերը»:
Այս պարագայում խիստ կարևոր է նշել, որ նա պարզապես լրագրող չէ, այլ նաև լուսանկարիչ է, այսինքն` մի մարդ, որ ունի տեղում պատմական իրադարձությունն արձանագրելու համար անհրաժեշտ ողջ սարքավորումները: Եվ ահա այստեղ հերթական անգամ հակասություն է ծագում նրա պատմածներում:
Նախ և առաջ, հայկական կողմը երկու օր անց և առանց որևէ նախապայմանների հանձնել է Խոջալուի բնակիչներին ադրբեջանական կողմին: Ընդ որում, սա բացարձակապես «Կարմիր խաչի կազմակերպության» վաստակը չէ, իրականում պատճառը պարզ էր ու հասկանալի. մի երկրում, որտեղ շրջափակման հետևանքով սով էր, նրանց պահելը հնարավոր չէր դառնում:
Երկրորդ հերթին, հետազոտվել են Դիգգատտիի` «Ադրբեջան» անվամբ ցուցահանդեսների աղբյուրներն ու արխիվները, այդ թվում` նրա կայքում ու այլ քարոզչական ռեսուրսներում եղածը: Ամենուր` որպես «Խոջալուի դեպքերի» ֆոտոփաստ ներկայացվում են մի քանի լուսանկարներ, որոնք արվել են Աղդամում` կենդանի, առողջ մարդիկ` առանց վայրագությունների ու խոշտանգումների հետքերի, մի քանի հեկեկող կին, մի տարեց կին` Աղդամի մզկիթի կողքին, տղամարդկանց դիերի սգումը մզկիթում` ահա թերևս այսքանը: Այն հանգամանքը, որ պրոֆեսիոնալ լուսանկարիչը` «գազանությունների ու սարսափների ականատեսը», «Խոջալուի զոհի» կամ էլ «արծաթե գդալով հավանական դահիճի» անգամ մեկ լուսանկար չի արել, չափազանց տարօրինակ է:
Ավելին, 2010 թվականին Դիգգատտին կազմակերպում է Parole de liberté անունը կրող ցուցահանդես Փարիզյան մետրոյի Լյուքսեմբուրգ կայանում, որտեղ էլ ներկայացնում է «Խոջալուի սարսափները»: Ընդ որում, ստենդի վրա ցուցադրված է լինում Աղդամյան դեպքերի հետ առնչվող լոկ մեկ լուսանկար, իսկ մնացյալները ներկայացնում են Աֆղանստանը, Աֆրիկան, Սարաևոն, սակայն կենտրոնական հատվածում զետեղված է լինում «Ադրբեջան. Աղդամ. 1992 թվականի ապրիլ» խորագիրը, մինչդեռ իր իսկ հավաստիացումներով` եղել էր Աղդամում և Խոջալուում փետրվարին, այլ ոչ թե ապրիլին:
Եվ ահա, վերջապես, 2015 թվականին ադրբեջանական մամուլը հանդես է գալիս «Խոջալուի ցեղասպանության լուսանկար» խորագրով. 21 հրապարակված լուսանկարներից 15-ը կենդանի, արտասվող մարդկանց են ներկայացնում (այդ թվում` տրանսպորտում տղամարդկանց) ինչը բնական երևույթ է պատերազմական պայմաններում, 3-ը շիրիմների լուսանկարներ են, իսկ թե ում են պատկանում դրանք, անհայտ է. դատելով լուսանկարից` խոսքը տղամարդու մասին է, որը տարիքի համաձայն պետք է կռվեր, և որն առավել ևս «ցեղասպանության զոհ» չէ: Մնացյալ 3 լուսանկարներում դիակներ են, որոնք ներկայացնում են հասուն տղամարդկանց, որոնց չի կարելի ոչ մի դեպքում դասել խաղաղ բնակիչների շարքին: Հատկանշական է, որ նրանցից մեկի դիակի վրա նկատվում է սովորաբար զինվորականներին տրվող շապիկ:
Ինչ էլ որ եղած լիներ, միևնույն է, խիստ տարօրինակ է այն, որ լուսանկարիչը պնդում է, թե «տեսել է», սակայն չի կարող իր իսկ տեսածի ապացույց լուսանկարներ ներկայացնել, նույնիսկ չի հիշում մարդկանց, ում հետ հանդիպել է, թե ինչ անուններ ունեին նրանք, շփոթում է 1990 թվականի իրադարձությունը 1992 թվականի հետ:
Հետազոտություն. Բաքվի քարոզչության կեղծարարությունների մերկացումն ու Խոջալուի դեպքերի իրական մեղավորները
Ադրբեջանական քարոզչամեքենան հասուն տղամարդուն ներկայացնում է 6-ամյա երեխա և «Աղդամյան դեպքերի զոհ»
Թե ինչպես են «գերեվարված» ադրբեջանցու մոտ ականջներ «աճել»

On the 23rd anniversary of the events in Aghdam, site Panarmenian.net turned to the memories and ‘evidence’ of the “National Geographic” photographer of Azerbaijani origin - Reza Deghati who is notorious for a series of contradicting statements made regarding the above-mentioned events. The site states that the photograph demonstrates bias claiming that in January 1990 he arrived in Baku where ‘Armenians were killing Azerbaijanis.’ This is how he described a week-long massacre of Armenians in Baku.
Besides, the photograph claims that “then Azerbaijani ambassador of UNESCO to Paris Elnura Huseynova” met him in Baku. What happens is that Azerbaijan was a member of the USSR (note that he got his visa in Moscow) in 1990 and did not have a representative in UNESCO. Azerbaijan set on an autonomous cooperation with that organization on 3 June, 1992, that is 2 years after the mentioned arrival in Baku. Moreover, the name of the Azerbaijani ambassador to UNESCO was not Elnura, but Eleonora.
Further, he tells about his arrival in Azerbaijan on 28-29 February, 1992 on the occasion of the events in Aghdam. Citation, “So… With that team I arrived in Aghdam, where people, who had managed to save themselves from the atrocities of the Armenians in Khojalu, gathered. At that time the Red Cross Community negotiated with the Armenians to return the dead bodies. I took some photos when we exchanged captives on Aghdam – Khojalu border. At that time one of the Armenian soldiers showed me a teaspoon taking it out of his pocket. I asked why he needed that. The soldier declared that they used it to gouge out the captives’ eyes.”
It is very important to note that he is not only a journalist, but he is a photographer, that is, a person who carries with him all the necessary equipment to capture the historical events on the spot. And here again inconsistencies come out in his story. First, the Armenian side itself transferred the corpses of the ‘people from Khojalu’ to Azerbaijan without preconditions 2 days later. And this is not the Red Cross Community’s merit; the reason was commonplace and simple: it was impossible to keep them in a country undergoing famine because of blockade.
Second, the sources and archives titled “Azerbaijan” from Deghati’s exhibitions, including his website and other propaganda resources, have been studied. Everywhere a few photos taken in Aghdam are featured as ‘khojalu’ photo-evidence that depict living, healthy people, without any trace of atrocities and tortures. Several sobbing women, an old woman at the mosque in Aghdam, mourning over a man’s body in the mosque, and that is all. It is quite strange that a professional photographer, witnessing ‘atrocities and horrors,’ did not take any photo of the victims of ‘khojalu’ and of ‘the executioner with a silver spoon.’
Further, Deghati organized an exhibition “Parole de liberté,” demonstrating the ‘horrors of khojalu’ at Paris metro station Luxemburg in 2010. However, there was only one photo related to the events in Aghdam on the stand. The rest depicted Afghanistan, Africa, Sarajevo. Yet the inscription emblazoned in the centre reads, “Azerbaijan. Aghdam. April, 1992” while he claimed that he had been in Aghdam and Khojalu in February, rather than in April.
And at last, in 2015 the title “Photos from the Khojalu genocide” appeared in the Azerbaijani press. 15 of the published 21 photos demonstrated scenes depicting living crying people what is natural for wartime, including men in transport - apparently refugees from Khojalu. 3 photos of graves, it is unknown who are those people, but judging by the headstone it is a man at whose age one is supposed to fight – a far cry from being a civilian and a ‘genocide victim.’ And 3 more photos depicting corpses. Those corpses belong to adult and mature men who can never be ranked as civilians. Remarkably, one of them is in a striped vest which is given to the military people.
Be as it may, it is strange that a photographer should claim having ‘seen’ something without showing a single photo of that. He does not remember people he met, their names, and confuses the events of 1990 and 1992.