Աղդամյան դեպքերի «ականատես» ադրբեջանցի լուսանկարիչը «վայրագության» անգամ մեկ լուսանկար չի կարողանում ներկայացնել
12:24 05/03/2015
Աղդամյան դեպքերի 23-րդ տարելիցի առնչությամբ Panarmenian.net կայքը դիմել է National Geographic-ի՝ ծագմամբ ադրբեջանցի լուսանկարիչ Ռեզա Դիգգատտիի հիշողություններին և «վկայություններին», ով հայտնի է իր՝ վերոնշյալ իրադարձությունների մասին մի շարք իրար հակասող հայտարարություններով:
Ինչպես նշում է կայքը, լուսանկարիչն իր հարցազրույցներում իրադարձություններին ներգրավվածություն է ցուցաբերում` պնդելով, թե 1990 թվականի հունվարին ժամանել է Բաքու, որտեղ էլ իբր «հայերը սպանում էին ադրբեջանցիներին»: Այդպես է նա որակել Բաքվում շուրջ մեկ շաբաթ տևած հայերի ջարդերը:
Բացի այդ, լուսանկարչի հավաստիացմամբ` Բաքվում իրեն հանդիպել է «ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում Ադրբեջանի դեսպանը Փարիզում` Էլնուր Հուսեյնովը»: Խնդիրն այն է, որ 1990-ականներին Ադրբեջանը դեռ ԽՍՀՄ կազմում էր և իր ներկայացուցիչը չուներ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում: Այս կազմակերպության հետ իր ինքնուրույն համագործակցությունն Ադրբեջանը սկսել է միայն 1992 թվականի հունիսի 3-ին, այսինքն` լուսանկարչի կողմից նկարագրված Բաքու ժամանումից 2 տարի անց: Բացի այդ, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում Ադրբեջանի դեսպանի անունը ոչ թե Էլնուր, այլ Էլեոնոր էր:
Այնուհետև, լուսանկարիչը պատմում է, թե 1992 թվականի փետրվարի 28-29-ին նա գալիս է Ադրբեջան Աղդամյան դեպքերի առնչությամբ: Ցիտում ենք. «Ես այդ խմբի հետ եկա Աղդամ, որտեղ հավաքվել էին Խոջալուում հայերի գազանություններից փրկվել հաջողած մարդիկ: Այդ ժամանակ «Կարմիր խաչի» կազմակերպությունը բանակցություններ էր վարում հայերի հետ, որպեսզի վերջիններս վերադարձնեն մահացածների դիերը: Ես լուսանկարներ արեցի, երբ մենք Աղդամի ու Խոջալուի սահմանին փոխանակվում էինք գերիներով: Այդ ժամանակ հայ զինվորներից մեկն ինձ ցույց տվեց թեյի գդալ` հանելով այն գրպանից: Ես հարցրի` ինչին է պետք դա, իսկ զինվորն ինձ տեղեկացրեց, որ դրանով նրանք հանում էին ադրբեջանցի գերիների աչքերը»:
Այս պարագայում խիստ կարևոր է նշել, որ նա պարզապես լրագրող չէ, այլ նաև լուսանկարիչ է, այսինքն` մի մարդ, որ ունի տեղում պատմական իրադարձությունն արձանագրելու համար անհրաժեշտ ողջ սարքավորումները: Եվ ահա այստեղ հերթական անգամ հակասություն է ծագում նրա պատմածներում:
Նախ և առաջ, հայկական կողմը երկու օր անց և առանց որևէ նախապայմանների հանձնել է Խոջալուի բնակիչներին ադրբեջանական կողմին: Ընդ որում, սա բացարձակապես «Կարմիր խաչի կազմակերպության» վաստակը չէ, իրականում պատճառը պարզ էր ու հասկանալի. մի երկրում, որտեղ շրջափակման հետևանքով սով էր, նրանց պահելը հնարավոր չէր դառնում:
Երկրորդ հերթին, հետազոտվել են Դիգգատտիի` «Ադրբեջան» անվամբ ցուցահանդեսների աղբյուրներն ու արխիվները, այդ թվում` նրա կայքում ու այլ քարոզչական ռեսուրսներում եղածը: Ամենուր` որպես «Խոջալուի դեպքերի» ֆոտոփաստ ներկայացվում են մի քանի լուսանկարներ, որոնք արվել են Աղդամում` կենդանի, առողջ մարդիկ` առանց վայրագությունների ու խոշտանգումների հետքերի, մի քանի հեկեկող կին, մի տարեց կին` Աղդամի մզկիթի կողքին, տղամարդկանց դիերի սգումը մզկիթում` ահա թերևս այսքանը: Այն հանգամանքը, որ պրոֆեսիոնալ լուսանկարիչը` «գազանությունների ու սարսափների ականատեսը», «Խոջալուի զոհի» կամ էլ «արծաթե գդալով հավանական դահիճի» անգամ մեկ լուսանկար չի արել, չափազանց տարօրինակ է:
Ավելին, 2010 թվականին Դիգգատտին կազմակերպում է Parole de liberté անունը կրող ցուցահանդես Փարիզյան մետրոյի Լյուքսեմբուրգ կայանում, որտեղ էլ ներկայացնում է «Խոջալուի սարսափները»: Ընդ որում, ստենդի վրա ցուցադրված է լինում Աղդամյան դեպքերի հետ առնչվող լոկ մեկ լուսանկար, իսկ մնացյալները ներկայացնում են Աֆղանստանը, Աֆրիկան, Սարաևոն, սակայն կենտրոնական հատվածում զետեղված է լինում «Ադրբեջան. Աղդամ. 1992 թվականի ապրիլ» խորագիրը, մինչդեռ իր իսկ հավաստիացումներով` եղել էր Աղդամում և Խոջալուում փետրվարին, այլ ոչ թե ապրիլին:
Եվ ահա, վերջապես, 2015 թվականին ադրբեջանական մամուլը հանդես է գալիս «Խոջալուի ցեղասպանության լուսանկար» խորագրով. 21 հրապարակված լուսանկարներից 15-ը կենդանի, արտասվող մարդկանց են ներկայացնում (այդ թվում` տրանսպորտում տղամարդկանց) ինչը բնական երևույթ է պատերազմական պայմաններում, 3-ը շիրիմների լուսանկարներ են, իսկ թե ում են պատկանում դրանք, անհայտ է. դատելով լուսանկարից` խոսքը տղամարդու մասին է, որը տարիքի համաձայն պետք է կռվեր, և որն առավել ևս «ցեղասպանության զոհ» չէ: Մնացյալ 3 լուսանկարներում դիակներ են, որոնք ներկայացնում են հասուն տղամարդկանց, որոնց չի կարելի ոչ մի դեպքում դասել խաղաղ բնակիչների շարքին: Հատկանշական է, որ նրանցից մեկի դիակի վրա նկատվում է սովորաբար զինվորականներին տրվող շապիկ:
Ինչ էլ որ եղած լիներ, միևնույն է, խիստ տարօրինակ է այն, որ լուսանկարիչը պնդում է, թե «տեսել է», սակայն չի կարող իր իսկ տեսածի ապացույց լուսանկարներ ներկայացնել, նույնիսկ չի հիշում մարդկանց, ում հետ հանդիպել է, թե ինչ անուններ ունեին նրանք, շփոթում է 1990 թվականի իրադարձությունը 1992 թվականի հետ:
Հետազոտություն. Բաքվի քարոզչության կեղծարարությունների մերկացումն ու Խոջալուի դեպքերի իրական մեղավորները
Ադրբեջանական քարոզչամեքենան հասուն տղամարդուն ներկայացնում է 6-ամյա երեխա և «Աղդամյան դեպքերի զոհ»
Թե ինչպես են «գերեվարված» ադրբեջանցու մոտ ականջներ «աճել»

Азербайджанский фотограф-«свидетель» агдамских событий путается в показаниях и не может предъявить ни одного фото «зверств»
10:45 05/03/2015
В связи с 23-й годовщиной агдамских событий сайт «Panarmenian.net» обратился к воспоминаниям и «свидетельствам» фотографа «National Geographic» азербайджанского происхождения Реза Диггатти, который известен рядом противоречивых заявлений относительно вышеупомянутых событий. Как отмечает сайт, фотограф в своих интервью демонстрирует ангажированность, утверждая, что в январе 1990 года приехал в Баку, где «армяне убивают азербайджанцев». Так он охарактеризовал длившиеся неделю погромы армян в Баку.
Кроме того, по утверждению фотографа, в Баку его встретила «тогдашний посол UNESCO от Азербайджана в Париже Эльнура Гусейнова». Дело в том, в 1990-м году Азербайджан еще находился в составе СССР (причем визу он получал в Москве) и не имел своего представителя в UNESCO. Автономное сотрудничество с этой организацией Азербайджан начал 3 июня 1992 года, то есть через два года после описанного приезда в Баку. К тому же, посла Азербайджана в UNESCO звали не Эльнура, а Элеонора.
Далее, он рассказывает, что 28-29 февраля 1992 года приезжает в Азербайджан в связи с агдамскими событиями. Цитата: «Так… Я приехал вместе с этой командой в Агдам, где собрались люди, которым удалось спастись от зверства, учиненного армянами в Ходжалы. В то время Общество «Красного креста» вело переговоры с армянами, чтобы те вернули тела погибших. Я сделал снимки, когда мы обменивались пленниками на границе Агдама и Ходжалы. В это время один из армянских солдат показал мне чайную ложку, которую вытащил из кармана. Я спросил, зачем ему это? Солдат заявил мне, что этим они выкалывают глаза азербайджанским пленным».
Здесь очень важно отметить, что он не просто журналист, а фотограф. То есть человек, который имеет при себе все необходимое оборудование, для фиксации исторических событий на месте. И здесь вновь обнаруживаются нестыковки в его рассказе.
Во-первых, армянская сторона через два дня сама и без предусловий передала «ходжалинцев» Азербайджану. И это отнюдь не заслуга «Общества Красного креста», причина была банальна и проста – в стране, по причине блокады, был голод, и содержать их не представлялось возможным.
Во-вторых, были изучены источники и архивы с выставок Р. Диггатти под названием «Азербайджан», в том числе на его сайте и других пропагандистских ресурсах. Везде в качестве фотодоказательства «ходжалу» фигурирует несколько фотографий, сделанных в Агдаме – живые, здоровые люди, без печати зверств и истязаний. Несколько рыдающих женщин, старушка у агдамской мечети, оплакивание тела мужчины в мечети, вот, пожалуй, и все. То, что профессиональный фотограф – свидетель «зверств и ужасов» не сделал ни одной фотографии жертв «ходжалу» и предполагаемого «палача с серебряной ложкой» – весьма странно.
Далее, в 2010-м году, Диггатти организовывает выставку «Parole de liberté» на станции парижского метро «Люксембург», где демонстрирует «ужасы ходжалу». При этом была продемонстрирована всего одна единственная фотография на стенде, имеющая отношение к агдамским событиям. Остальное – Афганистан, Африка, Сараево. Зато в центре красуется надпись: «Азербайджан. Агдам. Апрель 1992 год», тогда как по его утверждению, он был в Агдаме и Ходжалу в феврале, а не в апреле.
И вот, наконец, в 2015-м году азербайджанская пресса выступила с заголовком «Фото Ходжалинского геноцида». Из двадцати одной опубликованной фотографии 15 – сцены с живыми плачущими людьми, что естественно в военное время, в том числе мужчин в транспорте, судя по всему беженцы из Ходжалу. 3 фотографии могил, кто эти люди – неизвестно, но, судя по надгробию, речь идет о мужчине, которому по возрасту положено было воевать, и он далеко не мирный житель и тем более не «жертва геноцида». И 3 фотографии с трупами. И трупы эти принадлежат взрослым, половозрелым мужчинам, которых отнюдь нельзя причислить к мирным жителям. Примечательно, что на теле одного из них тельняшка, которую выдают военным.
Как бы то ни было, странно, что фотограф утверждает, что «видел», но ни одной фотографии увиденного предъявить не может. Не помнит людей, с которыми он встречался, как их зовут, путает события 90-го и 92-го годов.