Մեխիկո քաղաքի տեղական իշխանությունների ու Ադրբեջանի կառավարության միջև 2011 թվականի հուլիսին կնքվել էր Մեքսիկայի ու Ադրբեջանի բարեկամության զբոսայգի հիմնելու պայմանագիր, որտեղ պետք է որ կանգնեցվեր Հեյդար Ալիևի, ինչպես նաև Խոջալուի դեպքերին նվիրված հուշարձան, իսկ Ադրբեջանի կառավարությունը պետք է ֆինանսավորեր «քաղաքի բարեկարգմանն ուղղված» այդ աշխատանքները:
Մեքսիկայի նախագահի գրասենյակի ներկայացուցիչ Ֆրանսիսկո Սոնի Սոլչագան Foreign Affairs Latinoamerica -ում թղարկված իր հոդվածում նշում է, որ դեռևս 2011 թվականի հոկտեմբեր և դեկտեմբեր ամիսներին Մեքսիկայի խորհրդարանը կոչ է արել կառավարությանը պարտավորեցնել Հայաստանին ու Ադրբեջանին դադարեցնել իրենց վեճը Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ և պատժել «Խոջալուի դեպքերի մեղավորներին»:
Այս կերպ Մեքսիկան միջամտել է հակամարտությանը և, ինչն առավել վատ է, աջակցել է Ադրբեջանին, մինչդեռ մեքսիկացիներն անգամ չգիտեին, թե որտեղ է տեղակայված այդ հանրապետությունը, Խոջալուն, Լեռնային Ղարաբաղը, նշում է հեղինակը:
Շրջանի պատմական տեղեկանքում Սոլչագան նշում է, ո 20-րդ դարի սկզբին հայերը բնակվում էին տարածաշրջանում, ցարական Ռուսաստանի ու Օսմանյան կայսրության տարածքներում, որտեղ 1915-1922 թթ. ենթարկվել են Ցեղասպանության: Այսպիսով, ներկայումս հայերը հիմնականում կենտրոնացված են Հայաաստանի Հանրապետության տարածքում, չնայած որ ազդեցիկ Սփյուռք կա ԱՄՆ-ում, Ֆրանսիայում, ՌԴ-ում: Հեղինակը նաև ընդգծել է, որ Թուրքիան հրաժարվում է ստանձնել Հայոց ցեղասպանության պատասխանատվությունը, ինչն էլ պատճառ է դարձել երկու երկրների, ինչպես և Թուրքիայի ու եվրոպական պետությունների միջև դիվանագիտական լարմանը:
Ինչպես գրում է հեղինակը, Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև ներկայիս հակամարտությունը շարունակություն է հանդիսանում Նախիջևանի ու Լեռնային Ղարաբաղի համար դեռևս 1918-1920 թթ. սկսված հակամարտության:
Տարածաշրջանի` Սովետական միությանը միանալուց հետո հակամարտությունը ժամանակավորապես դադարել էր` չնայած դրա պոռթկումը սադրող հանգամանքները դեռ կային:
Սովետական իշխանությունները ճանաչել են Նախիջևանն ու Լեռնային Ղարաբաղը` որպես Ադրբեջանի մաս: Տասնամյակներ անց Լեռնային Ղարաբաղի հիմնականում հայկական բնակչությունը սկսել է պահանջել ավելի մեծ ինքնավարություն, սակայն Ադրբեջանը չի ընդունել:
1987 թվականի ընթացքում արձանագրվել են էթնիկ բռնության տարբեր դեպքեր, իսկ երբ Լեռնային Ղարաբաղի խորհրդարանը 1988 թվականի փետրվարին քվեարկել է Հայկական ԽՍՀ-ին միանալու օգտին, սկսվել է հայերի բռնի գաղթն Ադրբեջանից:
Մարտին Գերագույն խորհուրդն այստեղ է ուղարկել ՆԳՆ զորքեր, սակայն բռնությունը չի կասեցվել, և ահա ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո Լեռնային Ղարաբաղը հռչակել է իր անկախությունը: Հակամարտությունը վերաճել է բաց պատերազմի չճանաչված Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության (Հայաստանի ոչ պաշտոնական աջակցության պայմաններում) և Ադրբեջանի միջև:
Հակամարտության կարգավորմանն ուղղված բանակցային գործընթացին աջակից լինելու նպատակով` ձևավորվել է Մինսկի խումբը` ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի ու ՌԴ-ի համանախագահությամբ: 1994 թվականի մայիսին Բիշքեկում ստորագրվել է արձանագրություն, որը վերջ է դրել պատերազմին: Հեղինակը գրում է, որ դե ֆակտո այն հանձնում է Լեռնային Ղարաբաղի ու նրան հարող շրջանների մեծ մասի վերահսկողությունը ԼՂՀ-ին: Հեղինակն այս պարագայում զուգահեռներ է տանում Կոսովոյի հետ:
Հոդվածագիրը նաև նկատում է, որ պատերազմը ծանր հումանիտար հետևանքներ է թողել: Հայերի դեմ վայրագությունների շարքում իրենց դաժանությամբ առանձնանում էին Սումգայիթում ու Բաքվում հայերի ջարդերը, ինչպես և «Օղակ» գործողությունը, որի օգնությամբ ադրբեջանական ուժերը 1991 թվականին պաշարել էին Լեռնային Ղարաբաղը:
«Խոջալուի ողբերգությունը կարևոր է, քանզի Ադրբեջանը մեղադրում է հայերին ցեղասպանության համար: Helsinki Watch (ներկայիս Human Rights Watch խմբ.) կազմակերպության համաձայն` ադրբեջանցիները Խոջալուում հրետանային ու հրթիռային արձակման կայաններ ունեին, որոնք կիրառում էին Լեռնային Ղարաբաղի մայրաքաղաք Ստեփանակերտի ռմբակոծության համար: Խոջալուն, ինչպես և Ստեփանակերտը, քաղաքացիական կետ էր, սակայն հենց ադրբեջանցիներն էին այն ռազմական օբյեկտի վերածել` դարձնելով կրակակետ: Ըստ ԼՂՀ դիրքորոշման` իրենք նախապես զգուշացրել էին Խոջալուի բնակչությանը ծրագրած գործողության մասին ու խնդրել քաղաքացիական անձանց լքել իրենց տները` չնայած Helsinki Watch-ի հավաքած վկայություններով` ադրբեջանական բնակչությունը չէր մտածում, որ հայերը կգրավեն քաղաքը, ուստի մնացել էր տներում:
Այնուհանդերձ, 1992 թվականի փետրվարի 26-ի արշալույսին հայերը գրեթե ամբողջությամբ շրջափակել էին Խոջալուն` դեպի լեռնային իջվածք ազատ միջանցք թողնելով բնակչության ելքի համար, դրանից հետո սկսվեց հարձակումը: Գյուղը լքած բնակիչները կրակի տակ են ընկել դրա սահմաններից դուրս:
Մահացածների ցուցակները տարբերվում են միմյանցից` 160 հոգուց (մի քանի իրավապաշտպան ՀԿ-ների հաշվարկներ) մինչև ավելի քան 600 (Ադրբեջանի կառավարության տվյալը)»,- գրում է հեղինակը:
Հայկական կողմը նաև մեջբերում է Ադրբեջանի այդ ժամանակվա նախագահ Այազ Մութալիբովի խոսքերը, որը նշում է, թե այդ դեպքերը կարող էին հրահրվել Ադրբեջանի Ժողովրդական ճակատի` Հեյդար Ալիևի կուսակցության ռազմականացված ուժերի կողմից, որոնք էլ խոչընդոտել էին քաղաքացիական անձանց ելքը` սպանդ սադրելու նպատակով, այդպիսով էլ միաժամանակ սադրելով Մութալիբովի պաշտոնանկությունը, ինչն էլ հաջորդող օրերին կատարվե:
Ադրբեջանական կողմը կատարվածն իր հերթին գնահատում է որպես «ցեղասպանություն»: Սակայն, Helsinki Watch-ը սահմանել է, որ Խոջալուն լքող ադրբեջանցիների շարքում զինված զինվորականներ կային` համազգեստով:
«Այլ կերպ ասած` ադրբեջանցիները վերջին հաշվով կարող էին ողբերգության համամասնակից լինել` քաղաքացիներին որպես վահան օգտագործելով»,- գրում է Սոլչագան` շեշտելով, որ համաձայն Կովկասի հարցերով մասնագետ Թոմաս դե Վաալի` կատարվածը հետևանքն էր զորքերի դուրսբերման ժամանակ տիրող բարձիթողի իրավիճակի, այլ ոչ թե բնակչության կոտորածի` ցեղասպանության: Բացի այդ, չեխ լրագրող Դանա Մազալովի վկայություններով` միջադեպը կարող էին շահարկել, որպեսզի այն ավելի ծանր թվար:
Օրինակ բերելով իրավիճակը Բալկաններում` հեղինակը գրում է, որ ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանը սահմանել է` խորվաթների ու սերբերի միջև միջադեպերը ցեղասպանություն չէին, քանզի դրանց նպատակը ոչ թե ոչնչացումն էր, այլ տեղհանումը: Չնայած դրան` Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականությունն իր առջև նպատակ է դրել հասնել Ղարաբաղյան պատերազմի ընթացքում արձանագրված Խոջալուի դեպքերի` որպես «ցեղասպանություն» ճանաչվելուն` մոռանալով այն մասին, որ իրենք ևս վայրագություններ են իրագործել հայերի նկատմամ:
Այդպիսով, ի տարբերություն Մեքսիկայի խորհրդարանի` երկրի կառավարությունը հարում է չեզոք դիրքորոշման Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում և սատարում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերը:
Նշվում է, որ աջակցելով ադրբեջանական կողմի դիրքորոշմանը` Մեքսիկան փչացրել է հարաբերությունները Հայաստանի հետ, ինչն էլ ակնհայտ է դարձել, երբ ՀՀ արտաքին գերատեսչության ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը 2012-ին իր այցի ընթացքում հայտարարել է` Մեքսիկայի խորհրդարանի ու Մեխիկոյի քաղաքապետարանի գործողությունները հակասում են Մինկսի խմբի կողմից հայտարարված` միջազգային հանրության դիրքորոշմանը և բացասական ազդեցություն ունեն հայ-մեքսիկական հարաբերությունների վրա:
Մյուս կողմից էլ, Մեքսիկան նաև փչացրել է հարաբերություններն Ադրբեջանի հետ, երբ հարկադրված է եղել արդարացի բողոքների արդյունքում հեռացնել Հեյդար Ալիևի արձանը Բարեկամության զբոսայգուց, «ցեղասպանություն» բառն էլ` Խոջալուի զոհերի հուշարձանից:
Եվ չնայած նրան, որ Ադրբեջանի սպառնալիքները հարաբերությունները խզելու իրականություն չդարձան, այդ պետության հետ վեճը կարող է հետևանքներ ունենալ:
Հեղինակը մեղադրել է երկրի խորհրդարանին ու Մեխիկոյի քաղաքապետարանին քաղաքական անհեռատեսության հարցում, քանի որ նմանատիպ որոշման ընդունումից առաջ հարկ էր խորհրդակցել պետության արտաքին գերատեսչության հետ` սեփական երկրի իմիջի վրա ստվեր չնետելու նպատակով:
«Նրանք թույլ տվեցին, որպեսզի իրենց հիմարացնեն և պատրաստ էին անգամ զոհել Մեքսիկայի միջազգային հեղինակությունը Բաքու ճանապարհորդության, մի փոքր ձկնկիթի ու քաղաքի բարեկարգման համար նախատեսված 7 մլն դոլարի դիմաց` իրենց հաշիվ չտալով հետևանքների հարցում»,- եզրափակել է հեղինակը:

Представитель Аппарата президента Мексики о том, почему нельзя ради икры помогать азербайджанской пропаганде
Между местными властями Мехико и правительством Азербайджана в июле 2011 года был подписан договор о строительстве Парка дружбы Мексики и Азербайджана, в котором должен был быть установлен памятник Гейдару Алиеву и ходжалинским событиям, а правительство Азербайджана должно было профинансировать эти работы «по благоустройству города».
Представитель Аппарата президента Мексики Франсиско Сони Солчага в своей статье на сайте журнала «Foreign Affairs Latinoamerica» отмечает, что в октябре и декабре 2011 года парламент Мексики призвал правительство обязать Армению и Азербайджан прекратить свой спор вокруг Нагорного Карабаха и наказать виновных в ходжалинских событиях. Таким образом, Мексика ввязалась в этот конфликт и, что хуже, поддержала Азербайджан, в то время как мексиканцы даже не знали, где находится эта республика, Ходжалу или Нагорный Карабах, отмечает автор.
В исторической справке региона Солчага отмечает, что в начале 20 века армяне жили в регионе и на территории царской России и на территории Османской империи, где подверглись Геноциду в 1915-1920 годах. Таким образом сегодня армяне сконцентрированы преимущественно на территории Республики Армения, хотя есть влиятельная диаспора в США, Франции и России. Автор также подчеркнул, что Турция отказывается нести ответственность за Геноцид армян, что стало причиной дипломатической напряженности между двумя странами, а также между Турцией и европейскими странами.
Как пишет автор, нынешний конфликт между Арменией и Азербайджаном является продолжением противостояния за Нахичеван и Нагорный Карабах еще с 1918-1920 годов. После присоединения региона к Советскому Союзу, конфликт временно прекратился, хотя и обстоятельства спровоцировавшие его начало, сохранились. Советские власти признали Нахичеван и Нагорный Карабах частью Азербайджана. Десятилетия спустя преимущественно армянское население Нагорного Карабаха начало требовать большей автономии, но Азербайджан не принял этого.
В течение 1987 года имели место различные случаи этнического насилия, и когда парламент Нагорного Карабаха проголосовал за присоединение к Армянской ССР в феврале 1988 года, началась принудительная высылка армян из Азербайджана. В марте Верховный Совет отправил в регион войска МВД, но насилие не остановилось, и после распада Советского Союза Нагорный Карабах провозгласил свою независимость. Конфликт перерос в открытую войну между непризнанной республикой Нагорного Карабаха (при неофициальной поддержке Армении) и Азербайджаном.
С целью поощрения переговорного процесса по урегулированию конфликта была сформирована Минская группа ОБСЕ под сопредседательством США, Франции и России. В мае 1994 года был подписан Бишкекский протокол, который положил конец войне. Де-факто он передает контроль над основной частью Нагорного Карабаха и прилегающих районов НКР, пишет автор, проводя параллели с ситуацией в Косово.
Автор также отмечает, что война оставила тяжелые гуманитарные последствия. Среди зверств против армян жестокостью выделялись погромы в Сумгаите и в Баку, а также Операция «Кольцо», с помощью которой азербайджанские силы осадили Нагорный Карабах в 1991 году.
«Трагедия Ходжалу важна, так как Азербайджан обвиняет армян в совершении геноцида. Согласно “Helsinki Watch” (ныне «Human Rights Watch». – Прим. ред.), азербайджанцы имели в Ходжалу артиллерийские и ракетные пусковые установки, которые использовали для бомбардировки Степанакерта – столицы Нагорного Карабаха. Ходжалу, как и Степанакерт, являлся гражданским пунктом, но именно азербайджанцы его превратили в военный объект, превратив его в свою огневую точку. Согласно позиции Нагорно-Карабахской Республики, они заранее предупредили население Ходжалу о готовящейся операции и просили гражданских лиц покинуть свои дома, хотя, по показаниям, собранным со стороны “Helsinki Watch”, азербайджанское население не думало, что армяне займут населенный пункт и осталось в своих домах. Тем не менее, на рассвете 26 февраля 1992 года, армяне почти полностью окружили Ходжалу, оставляя свободный коридор в направлении горного перевала, чтобы население могло уйти, после чего началась атака. Покинувшие село жители попали под обстрел за ее пределами. Списки погибших разнятся по источникам: от 160 человек (подсчеты нескольких правозащитных НПО) до свыше 600 (цифра правительства Азербайджана)», – отмечает автор.
Армянская сторона приводит также заявление тогдашнего президента Азербайджана Аяза Муталибова, который отмечает, что эти события могли быть спровоцированы военизированными силами Национального Фронта Азербайджана (политическая партия Гейдара Алиева), которые помешали уходу гражданского населения с целью спровоцировать резню и тем самым свержение Муталибова, что и произошло в последующие дни.
Азербайджан расценивает произошедшее как «геноцид». Однако «Helsinki Watch» установила, что среди покидающих Ходжалу азербайджанцев были вооруженные военные, одетые в форму. «Другими словами, по крайней мере, азербайджанцы смогли быть соучастниками трагедии, использовав граждан в качестве щита», – пишет Солчага, указывая также на то, что согласно эксперту по Кавказу Томасу де Ваалу, случившееся стало результатом беспорядка во время вывода войск, а не планом уничтожения населения (геноцида). Кроме этого, по показаниям чешской журналистки Даны Мазаловой, инцидентом могли манипулировать, чтобы он казался более тяжким.
Приводя в пример ситуацию на Балканах, автор отмечает, что Международный суд ООН постановил, что инциденты между хорватами и сербами не являлись геноцидом, так как их целью являлось не уничтожение, а выселение. Несмотря на это, внешняя политика Азербайджана поставила перед собой цель добиться признания событий в Ходжалу в ходе карабахской войны «геноцидом», забывая о том, что они также совершили зверства в отношении армян.
Тем самым, в отличие от парламента, правительство Мексики придерживается нейтральной позиции по карабахскому конфликту и поддерживает усилия Минской группы ОБСЕ. Отмечается, что поддерживая азербайджанскую позицию, Мексика также испортила отношения с Арменией, что стало ясно, когда глава МИД Армении Эдвард Налбандян в ходе визита в 2012 году заявил, что действия парламента Мексики и мэрии Мехико противоречат позиции международного сообщества, выраженной Минской группой и имеют отрицательное влияние на армяно-мексиканские отношения. С другой стороны, Мексика также испортила отношения с Азербайджаном, когда в результате справедливых протестов, была вынуждена убрать памятник Гейдару Алиеву из Парка Дружбы и слово «геноцид» с памятника жертвам Ходжалу. И хотя угрозы Азербайджана разорвать отношения не стали реальностью, конфликт с этим государством может иметь определенные последствия.
Автор обвинил парламент и мэрию Мехико в политической недальновидности, поскольку перед принятием подобных решений следовало проконсультироваться с внешнеполитическим ведомством страны, дабы не бросать тень на имидж государства.
«Они дали одурачить себя и были готовы рискнуть международным престижем Мексики в обмен на путешествия в Баку, немного икры и 7 миллионов долларов на благоустройство города, не отдавая себе отчета в последствиях», – заключает автор.
СМИ: Памятник Гейдару Алиеву в Мехико похож на ужасное произведение искусства, которое и выкинуть неудобно, и показывать стыдно
LosAngelesTimes: Из-за статуи Гейдара Алиева «Парк дружбы» в Мехико хотят переименовать в «Парк позора»