ԼՂՀ ՊՆ. Շաբաթվա ընթացքում հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ականանետերից
ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն, մարտի 1-ից 7-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 1000 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 և 82 մմ ականանետերից և ՀԱՆ-17 ու ՌՊԳ-7 տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 21000 կրակոց: Այս մասին հայտնում են ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից:
Բացի վերոնշյալ խախտումներից, հակառակորդը կիրառել է նաև «ԶԿ-23-2» զինատեսակ, ինչը վնասազերծելու նպատակով ՊԲ առաջապահ ուժերը դիմել են համապատասխան գործողության՝ շարքից հանելով հակառակորդի առնվազն 3 զինվոր և «ԶԿ -23-2» զինատեսակը:
Նույն ժամանակահատվածում ԼՂՀ զինված ուժերի մարտակերտյան ուղղության ստորաբաժանումները կանխարգելիչ գործողություններ են իրականացրել հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարևելյան հատվածում, որի արդյունքում ոչնչացվել է գործողության շրջան դուրս եկած ադրբեջանական հատուկ նշանակության ստորաբաժանման չորս զինծառայող:
Վերոնշյալ գործողությունների ժամանակ հայկական կողմը կորուստներ չի ունեցել:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը շփման գծի ողջ երկարությամբ վստահորեն իրականացնում են առաջադրված մարտական խնդիրը՝ անհրաժեշտության դեպքում դիմելով կանխարգելիչ գործողությունների:

Передовые подразделения АО НКР уничтожили 4 спецназовцев ВС Азербайджана и не только…
На линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил за период с 1 по 7 марта, согласно оперативным данным Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики, было зафиксировано порядка 1000 случаев нарушения Азербайджаном режима перемирия.
Согласно информации, передовые подразделения азербайджанских сил из стрелкового оружия разного калибра, 60- и 82-миллиметровых минометов, а также гранатометов типа АГС-17 и РПГ-7 произвели в направлении армянских позиций свыше 21000 выстрелов.
Как сообщает пресс-служба Минобороны НКР, противник применял также «ЗУ-23-2», для нейтрализации которой передовые подразделения Армии обороны прибегли к соответствующим ответным действиям. В результате из строя были выведены как минимум трое азербайджанских военнослужащих, а также уничтожена «ЗУ-23-2»
В то же самое время передовые подразделения АО НКР мартакертского направления осуществили превентивные действия в северо-восточном направлении линии соприкосновения войск, в результате которых были уничтожены четверо участников вышедшей на операцию азербайджанской группы специального назначения. Армянская сторона в ходе данных действий потерь не понесла.
Передовые подразделения АО НКР уверенно выполняют поставленную боевую задачу вдоль всей линии соприкосновения, прибегая в случае необходимости к превентивным действиям.