ԲՀԿ խոսնակ. Կուսակցությունից դուրս է եկել ավելի քան 20 անդամ
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունից, վերջին գործընթացներից հետո, դուրս է եկել 20-ից ավելի կուսակցական: Panorama.am-ի հետ զրույցում ԲՀԿ մամլո խոսնակ Վահան Բաբայանն ասաց, որ որևէ պաշտոնական տվյալ դեռևս չի կարող ասել, թե ԲՀԿ խորհրդարանական խմբակցությունից քանի պատգամավոր է դուրս եկել, իսկ կուսակցությունից՝ 20-ից ավելի՝ համայնքի ղեկավարներ, քաղաքապետեր, պատգամավորներ:
«Խորհրդարանական խմբակցության անդամների վերաբերյալ պաշտոնական թիվ չենք կարող ասել, գործընթացը շարունակվում է: Կարծում եմ, մի քանի օրից գործընթացը կավարտվի ու կունենանք պաշտոնական տվյալներ»,- նշեց նա:
Հիշեցնենք, որ ԲՀԿ-ական պատգամավորներ Արագած Ախոյանը, Կարո Կարապետյանը, Մելիք Մանուկյանը, Գրիգորի Մարգարյանը, Ռուստամ Գասպարյանը, Հարություն Ղարագյոզյանը, Վարդան Օսկանյանը, Բազմասեր Առաքելյանը, Աբրահամ Մանուկյանը, Մարտուն Գրիգորյանը, ինչպես նաև ԲՀԿ-ական քաղաքապետեր, համայնքապետեր, Գյումրու մանկավարժականի ռեկտոր Վարդևան Գրիգորյանը կուսակցությունից դուրս գալու դիմումներ են գրել:
Վ. Բաբայանի խոսքով, կուսակցությունից դուրս եկող անդամները «Կուսակցությունների մասին» օրենքի համաձայն որևէ պատճառաբանություն չպետք է նշեն իրենց դիմում, թե ինչու են ցանկանում լքել կուսակցության շարքերը: Նրանք, ըստ խոսնակի, պետք է միայն դիմում գրեն, որ այլևս չեն ցանկանում լինել տվյալ կուսակցության շարքերում:
Հիշեցնենք, որ մարտի 5-ին կայացած ԲՀԿ արտահերթ համագումարում ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը հայտարարել էր. «Այսօր եկել է այն պահը, երբ ես որոշում եմ կայացրել՝ այլևս չզբաղվել ակտիվ քաղաքականությամբ, վայր դնել կուսակցության նախագահի և խմբակցության ղեկավարի լիազորությունները: Սա չի եղել հեշտ որոշում, սա երկար մտորումների արդյունք է: Սա իմ անձնական որոշումն է, և ես ակնկալում եմ, որ դուք ըմբռնումով կմոտենաք»:

Ваан Бабаян: Партию «Процветающая Армения» покинули свыше 20 человек
После последних процессов партию «Процветающая Армения» (ППА) покинули свыше 20 человек – руководители общин, мэры и депутаты. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил временно исполняющий обязанности пресс-секретаря ППА Ваан Бабаян.
При этом В.Бабаян отметил, что пока не может представить официальных данных о числе депутатов, покинувших парламентскую фракцию партии «Процветающая Армения».
«Официальных цифр касательно членов парламентской фракции представить пока не можем, процесс продолжается. Считаю, процесс завершится через несколько дней, и мы получим официальные данные», – сказал он.
Отметим, на состоявшемся 5 марта восьмом внеочередном съезде партии «Процветающая Армения» председатель ППА Гагик Царукян завил о прекращении активной политической деятельности, а также о решении уйти в отставку с поста лидера данной партии и руководителя одноименной парламентской фракции. «Я ухожу из активной политики и отныне не являюсь председателем партии. Впредь прошу не беспокоить меня по тому или иному политическому вопросу», – заявил Царукян. Он предложил на пост председателя партии кандидатуру депутата парламента РА от фракции ППА Наиры Зограбян – «с учетом ее популярности и преданности команде». Н. Зограбян была избрана на этот пост практически единогласно и объявила о переходе ППА в оппозицию.