Իրանի ԱԳ նախարար. Ամերիկացի սենատորները ծանոթ չեն ԱՄՆ նախագահի լիազորություններին
«Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը պատասխանել է ամերիկացի սենատորների ուղերձին»,-այդ մասին հաղորդում է իրանական «ԻՌԻԲ» լրատվական գործակալությունը:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին ամերիկացի 47 կոնգրեսականներ ուղերձ էին հղել Իրանի իշխանություններին, նշելով, որ միջուկային խնդրի շուրջ նույնիսկ վերջնական համաձայնության հասնելու դեպքում էլ Կոնգրեսն ի զորու է բեկանել նախագահի ստորագրած որոշումը, այնպես որ, Իրանի հետ միջուկային խնդրի շուրջ հավանական համաձայնությունը կարող է վավերական լինել մինչև նախագահ Բարաք Օբամայի պաշտոնավարման ավարտը:
Իրանի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը, արձագանքելով ամերիկացի սենատորներին, մասնավորապես նշել է. «Նամակը իրավական որևէ արժեք չի ներկայացնում և համարվում է սոսկ քարոզչական հնարք: Նամակը վկայում է, որ այս սենատորները ոչ միայն ծանոթ չեն միջազգային իրավունքի նորմերին, այլև նույնիսկ լիարժեքորեն չեն տիրապետում արտաքին քաղաքականության ուղղությամբ ԱՄՆ-ի նախագահի լիազորություններին և իրենց երկրի Սահմանադրության կետերին»:
«Այդ սենատորները պետք է իմանան, որ միջազգային հարաբերությունները մշակվում են միջազգային իրավունքի նորմերի, ինչպես նաև կառավարությունների պարտավորությունների ու պարտականությունների, այլ ոչ թե ԱՄՆ-ի ներքին օրենքների համաձայն»,-հայտարարել է Իրանի արտգործնախարարը:
Ամերիկացի սենատորները սպառնում են տապալել Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ հնարավոր համաձայնությունը. Թեհրանի քայլերը

Глава МИД Ирана назвал послание американских сенаторов пропагандистской уловкой
Министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф ответил на послание американских сенаторов. Об этом сообщает иранское информагентство «ИРИБ».
Отметим, что накануне, 9 марта, 47 сенаторов-республиканцев направили послание властям Ирана, отметив, что любое соглашение по ядерной программе без одобрения Конгресса будет иметь силу только до тех пор, пока Барак Обама находится на посту президента США.
Глава МИД Ирана назвал послание сенаторов «пропагандистской уловкой, не имеющей значения с юридической точки зрения». Авторы письма, по его словам, «не только не знакомы с нормами международного права, но и в полной мере владеют тонкостями своей собственной конституции в том, что касается полномочий президента».
«Сенаторы должны знать, что международные отношения основываются на нормах международного права, а также на обязательствах и обязанностях правительств, а не в соответствии с внутренними законами США», – сказал глава МИД ИРИ.