«Ամերիկանա» առևտրի կենտրոնը արգելում է ցեղասպանությանը նվիրված շապիկների վաճառքը.  Սասունյան
Անցյալ ամիս երեք հայ երիտասարդ գործարարներ վաճառասեղան էին վարձակալել Գլենդելում գտնվող «Ամերիկանա» առևտրային, ռեստորանային և թատերական մեծ համալիրում՝ իրենց shop1915.com կայքում գովազդվող շապիկները, գլխարկները և հագուստի պարագաները վաճառելու համար:
Թինա Չուլջյանը, Ալեքս Կոտագոլյանը և Արմին Հարիրին (հայտնի որպես ռեպեր «Ար-Մին») սկսեցին իրենց ապրանքների վաճառքը՝ «Ամերիկանայի» լիզինգի աշխատակիցների կողմից դրանք հաստատելուց հետո:
Այդ երեք հայերի բիզնեսի բացման օրը՝ փետրվարի 12-ին, «Ամերիկանայի» ղեկավարությունն անսպասելիորեն հայտնեց նրանց, որ վաճառասեղանից հեռացնեն բողոքի բոլոր պատկերները: Չնայած վաճառասեղանի վրա բողոքի որևէ պատկեր չկար, բացառությամբ վաճառքում առկա շապիկներով մարդկանց պաստառների, Չուլջյանը տեղեկացրեց «Կալիֆորնիա կուրիերին», որ նա անմիջապես հանել է այդ պաստառները՝ խուսափելով «Ամերիկանայի» հետ որևէ վեճից:
Փետրվարի 25-ին «Ամերիկանան» վերջնագիր ներկայացրեց Թինային և նրա երկու գործընկերներին, որ 24 ժամվա ընթացքում նրանք պետք է փոխեն վաճառքի հանված իրենց ապրանքատեսականին, պնդելով, որ բողոքներ են եղել «ցեղասպանության» հագուստ վաճառելու մասին: Հակառակ դեպքում, նրանք ընդամենը երեք օր ունեն տարածքն ազատելու համար:
Մտահոգվելով, որ իրենք վտարման եզրին են, գործարարները համաձայնեցին չցուցադրել հայկական շապիկները և դրանք վաճառել միայն հաճախորդների պահանջի դեպքում: Նույն օրը կեսօրից հետո «Ամերիկանայի» մի պաշտոնյա վերահաստատեց, որ «ցեղասպանության» թեմայով հագուստի բոլոր տարրերը պետք է ամբողջությամբ հեռացնել վաճառասեղանի վրայից:
Սա բացահայտ միջամտություն էր երեք հայերի բիզնեսին: «Ամերիկանան» իրավունք չուներ արգելել «ցեղասպանության» շապիկները՝ խախտելով սեփականատերերի խոսքի ազատության իրավունքը: Բացի այդ, անցյալ շաբաթ այցելելով առևտրի կենտրոն, ես տեսա, որ շապիկների վրա ցեղասպանություն բառը չկար, այլ միայն հետևյալ մակագրությունը. «ՄԵՆՔ ԴԵՌ ԱՅՍՏԵՂ ԵՆՔ - 2015»: Վաճառքի համար ցուցադրված այլ շապիկների վրա կար P տառը՝ Pentagon Records-ի համար, որը հայ գործարարների ընկերության անվանումն է:
Համոզված չենք, թե որևէ մեկն իրականում բողոքել է «Ամերիկանայի» ղեկավարությանը հայկական շապիկների մասին: Ոչ ոք երբևէ քննադատական խոսք չի ասել բիզնեսի սեփականատերերին: Ավելին, եթե անգամ որևէ մեկը բողոքեր, արդյոք դրանից հետո «Ամերիկանայում» չպիտի՞ վաճառվեր հայկական հագուստ՝ ցեղասպանություն բառով կամ առանց դրա: Սա վտանգավոր է... Եթե որևէ մեկը բողոքի «Ամերիկանայում» գտնվող Barnes & Noble գրախանութում Հոլոքոստի և Ցեղասպանության մասին գրքերի վաճառքից, ապա արդյոք առևտրի կենտրոնի ղեկավարությունը արգելելո՞ւ է նման գրքերի վաճառքը: Իսկ ի՞նչ ասել այդ նույն առևտրի կենտրոնում գտնվող կինոթատրոնների մասին, որտեղ ցուցադրվող ֆիլմերը կարող են վիրավորել որոշ հաճախորդների:
Գիտակցելով, որ «Ամերիկանան» խախտել է իր քաղաքացիական իրավունքները, Թինան խորհրդակցեց փաստաբանի հետ՝ պարզելու, թե ինչ իրավական քայլեր կարող է ձեռնարկել իր բիզնես շահերը պաշտպանելու համար: Նա տեղեկացրեց իրավաբանին, որ «Ամերիկանայի» հետ կնքած պայմանագիրը չի արգելել ցեղասպանության թեմաներով հագուստի վաճառքը: Պայմանագիրը պարզապես արգելել է պոռնոգրաֆիական նյութերի, թմրանյութերի և օգտագործված ապրանքների վաճառքը: Փաստաբանը Թինային հայտնեց, որ թեև «Ամերիկանայի» որոշումները բացահայտ ապօրինի են, սակայն նա այլընտրանք չունի, քան ենթարկվել դրանց, քանի որ ստիպված է լինելու դուրս գալ հզոր իրավական թիմ ունեցող մի խոշոր կորպորացիայի դեմ:
Թինան, թեև հիասթափված էր, որ անկարող գտնվեց պաշտպանելու իր օրինական շահերը, սակայն որոշեց հետևել փաստաբանի խորհրդին և դժկամությամբ ենթարկվեց «Ամերիկանայի» ապօրինի ու դաժան հրամաններին՝ իր բիզնեսը չկորցնելու համար: «Այնպիսի տպավորություն ունեի, որ կարծես թե վերադարձել եմ «Չոր օրենքի» տարիները և արգելված ապրանք եմ վաճառում», ասաց Թինան «Կալիֆորնիա կուրիեր» թերթին:
Անցյալ շաբաթ Թինան դարձյալ նախազգուշացումներ ստացավ «Ամերիկանայից»՝ չցուցադրել ցեղասպանությանն առնչվող որևէ հագուստ, անգամ այն բանից հետո, երբ նա հանել էր բոլոր հայկական շապիկները, բացառությամբ մեկի, որի վրա գրված էր. «ՄԵՆՔ ԴԵՌ ԱՅՍՏԵՂ ԵՆՔ - 2015»:
Այս տարաձայնությունը երեք հայ երիտասարդների անձնական շահերից շատ ավելի հեռուն է գնում: «Ամերիկանայի» որոշումները ազդում են բոլոր վարձակալների և ամբողջ հայ համայնքի քաղաքացիական շահերի վրա, հատկապես Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի նախօրեին: Գլենդելի հայերը և քաղաքային իշխանությունները, որոնք «Ամերիկանային» շնորհել են հարկային շռայլ արտոնություններ, պետք է անհապաղ միջամտեն սույն հարցին՝ պաշտպանելով այս փոքր բիզնեսի երեք սեփականատերերին:
«Ամերիկանան» պատկանում է Ռիկ Կարուզոյին, որը բարեկամական հարաբերությունների մեջ է Գլենդելի հայկական խոշոր համայնքի հետ: Հուսով ենք, որ Կարուզոն անհրաժեշտ ուղղիչ քայլեր կձեռնարկի, երբ իմանա իր աշխատակազմի անհարկի և ապօրինի որոշումների մասին:
«Ամերիկանայի» գրասենյակից ոչ մեկը չարձագանքեց իմ հեռախոսազանգին, որով ուզում էի բացատրություն պահանջել հայկական հագուստի վաճառքն արգելելու համար:

Three young Armenian entrepreneurs rented a cart last month at the Americana -- a large shopping-restaurant-theater complex in Glendale -- to sell T-shirts, hats, and other clothing items advertised on their shop1915.com website.
After Americana’s leasing staff approved their merchandise, Tina Chuldzhyan, Alex Kodagolian, and Armin Hariri (a rapper known as ‘R-Mean’) began selling their merchandise.
On February 12, the opening day of their business, the three Armenians were unexpectedly told by Americana’s management to keep their cart family-friendly and remove all pictures of protests. Even though there were no pictures of any protests on the cart -- just posters of people wearing the T-shirts on sale -- Chuldzhyan told The California Courier that she immediately took down the posters to avoid any conflict with Americana.
On Feb. 25, Americana issued an ultimatum telling Tina and her two partners that within 24 hours they had to change the kind of merchandise they were selling, claiming that there had been public complaints about the ‘genocide’ clothing. Otherwise, they would have three days to vacate the premises.
Fearing that they were on the verge of eviction, the three entrepreneurs agreed not to display the Armenian T-shirts, and sell them only if requested by a customer. Later that afternoon, an Americana official reiterated that all clothing items with the ‘genocide’ theme had to be completely removed from the cart.
This was a clear interference in the three Armenians’ business. Americana had no right to ban the sale of ‘genocide’ T-shirts -- a violation of the owners’ freedom of expression. Furthermore, the T-shirts I saw while visiting the cart last week did not carry the word genocide, but had the following inscription: “WE ARE STILL HERE – 2015.” There were other T-shirts for sale displaying just the letter P for Pentagon Records, the name of the Armenian entrepreneurs’ company.
It is not certain if anyone had actually complained to Americana’s management about the Armenian T-shirts. No one had ever said anything critical to the owners of the business. Moreover, even if someone had complained, does it follow that Armenian clothing, with or without the word genocide, should not be sold at Americana? This is a slippery slope! Should anyone complain about Holocaust and Genocide books being sold by Barnes & Noble bookstore at Americana, would the shopping center’s management ban the sale of such books? How about the movie theaters at Americana showing films that may be offensive to some shoppers?
Realizing that Americana was violating her civil rights, Tina consulted an attorney to see what legal steps she could take to defend her business interests. She informed the lawyer that her contract with Americana did not prohibit the sale of genocide themed clothing. The contract simply restricted the sale of pornographic material, drug paraphernalia, and second hand merchandise. The attorney told Tina that even though Americana’s actions were clearly illegal, she had no choice but to comply, since she was up against a major corporation with a powerful legal team.
While disappointed that she was unable to defend her legal rights, Tina decided to follow her attorney’s advice, and reluctantly complied with Americana’s illegal and draconian orders, not to lose her fledgling business. “I felt as if I was back in the prohibition days, selling bootlegged merchandise,” Tina told The California Courier.
Last week, Tina continued to receive warnings from Americana not to display any genocide related clothing, even after she had taken down all other Armenian T-shirts, except the one that said, “WE ARE STILL HERE – 2015.”
This controversy goes far beyond the personal interests of three young Armenians. Americana’s actions affect the civil rights of all tenants and the entire Armenian community, particularly on the eve of the Armenian Genocide Centennial. Glendale Armenians and city officials, who had granted Americana generous tax exemptions, should immediately intervene in this matter, by defending the rights of these three small business owners.
Americana is owned by Rick Caruso who has enjoyed friendly relations with Glendale’s large Armenian community. Hopefully, Mr. Caruso will take the necessary corrective steps when he learns about his staff’s inappropriate and illegal actions.
No one from Americana’s office responded to my phone call, after I left a message requesting an explanation for the ban on the sale of Armenian clothing.