Ներդրումային ծրագրեր են քննարկվել Քուվեյթի առևտրի և արդյունաբերության պալատի ղեկավարության հետ
Պաշտոնական այցով Քուվեյթի Պետությունում գտնվող ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն իր կեցավայրում ընդունել է Քուվեյթի առևտրի և արդյունաբերության պալատի խորհրդի նախագահի առաջին տեղակալ Աբդուլ Վահաբ Մուհամադ Ալ-Վազանի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում է կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Զրուցակիցները կարևորել են երկու երկրների առևտրաարդյունաբերական պալատների միջև համագործակցության խորացումը, ինչը նոր թափ կհաղորդի գործարար կապերի զարգացմանն ու ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը: Կողմերը հեռանկարային են համարել արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության, առողջապահության ոլորտներում փոխգործակցության զարգացումը: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջիկայում ներկայացնել ներդրումային տարբեր նախագծերի առաջարկներ, որոնք կնպաստեն Հայաստանի և Քուվեյթի միջև տնտեսական համագործակցության ընդլայնմանը: Երկուստեք նշվել է, որ առկա է տնտեսական համագործակցության մեծ ներուժ, ինչի իրացման գործում կարևորվել է բիզնես ֆորումների անցկացումը. պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել այդ ուղղությամբ առաջիկայում իրականացնել հստակ քայլեր:
Հովիկ Աբրահամյանը նշել է, որ Հայաստանը կարող է Քուվեյթի համար դառնալ Եվրասիական տնտեսական միության շուկա դուրս գալու լավ հարթակ: Վարչապետն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը պատրաստ է աջակցություն ցուցաբերել յուրաքանչյուր ներդրողի՝ ծրագրերը լավագույնս իրականացնելու համար:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաև Հայաստանի ներդրումային դաշտին առնչվող և երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:

О.Абраамян: Армения может стать хорошей площадкой для выхода Кувейта на рынок ЕАЭС
Находящийся с официальным визитом в Кувейте премьер-министр Армении Овик Абраамян встретился с первым заместителем председателя совета Торгово-промышленной палаты Кувейта Абдулом Вахабом Мухамадом Аль-Вазани. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
Собеседники обозначили важность углубления сотрудничества между Торгово-промышленными палатами Армении и Кувейта, что придаст новый импульс развитию бизнес-связей и реализации инвестиционных программ. Стороны назвали перспективным развитие взаимодействия в сферах промышленности, сельского хозяйства, информационных технологий, туризма и здравоохранения.
Достигнута договоренность о представлении в ближайшее время различных инвестиционных проектов, которые будут способствовать расширению экономического сотрудничества между Арменией и Кувейтом. Собеседники отметили, что имеется большой потенциал для экономического сотрудничества, обозначив в данном контексте важность проведения бизнес-форумов.
Овик Абраамян отметил, что Армения может стать хорошей площадкой для выхода Кувейта на рынок Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
В ходе встречи собеседники обсудили также вопросы, касающиеся инвестиционного поля Армении и представляющие взаимный интерес.