Գերմանաբնակ թուրք քաղաքական գործիչը կոչ է արել ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
Գերմանիայում «Կանաչների կուսակցության» համանախագահ ազգությամբ թուրք Ջեմ Օզդեմիրը Գերմանիայի կառավարությանը կոչ է արել ճանաչել 100 տարի առաջ Օսմանյան կայսրությունում հայերի դեմ իրականացված ցեղասպանությունը:
Ermenihaber.am լրատվականը` հղում տալով թուրքական «Hurriyet» պարբերականին գրում է, Օզդեմիրն ասել է, որ 100-րդ տարելիցին արդեն հասունացել է «ցեղասպանություն» եզրույթը այլևս չթաքցնելու պահը: Նա ափոսոսանք է հայտնել, որ Գերմանիայի կառավարությունը պատշաճ կերպով չի քննադատում 1915-1916թթ. իրագործված արյունալի հանցագործությանը:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ նախորդ դարասկզբին Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած ողբերգական դեպքերը եվրոպական մի շարք երկրներ, մասնավորապես Ֆրանսիան և Շվեյցարիան, որակել են որպես ցեղասպանություն:

Немецкий политик турецкого происхождения потребовал от правительства Германии признать Геноцид армян
Немецкий государственный и политический деятель турецкого происхождения, сопредседатель партии «Союз-90/Зелёные» Джем Оздемир призвал правительство Германии признать совершенный 100 лет назад в Османской империи Геноцид армян. Об этом пишет Ermenihaber.am со ссылкой на турецкое издание Hurriyet.
По словам Оздемира, в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян настал момент для того, чтобы более не отрекаться от термина геноцид.
При этом он выразил сожаление по поводу того, что правительство Германии надлежащим образом не осуждает совершенное в 1915-16гг. кровавое преступление.