Գերմանաբնակ թուրք քաղաքական գործիչը կոչ է արել ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
Գերմանիայում «Կանաչների կուսակցության» համանախագահ ազգությամբ թուրք Ջեմ Օզդեմիրը Գերմանիայի կառավարությանը կոչ է արել ճանաչել 100 տարի առաջ Օսմանյան կայսրությունում հայերի դեմ իրականացված ցեղասպանությունը:
Ermenihaber.am լրատվականը` հղում տալով թուրքական «Hurriyet» պարբերականին գրում է, Օզդեմիրն ասել է, որ 100-րդ տարելիցին արդեն հասունացել է «ցեղասպանություն» եզրույթը այլևս չթաքցնելու պահը: Նա ափոսոսանք է հայտնել, որ Գերմանիայի կառավարությունը պատշաճ կերպով չի քննադատում 1915-1916թթ. իրագործված արյունալի հանցագործությանը:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ նախորդ դարասկզբին Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած ողբերգական դեպքերը եվրոպական մի շարք երկրներ, մասնավորապես Ֆրանսիան և Շվեյցարիան, որակել են որպես ցեղասպանություն:

German politician of Turkish descent urges German government to recognize Armenian Genocide
Cem Ozdemir, a German politician of Turkish descent, the co-chairman of the German political party Alliance 90/The Greens, has called on the German government to recognize the Armenian Genocide perpetrated 100 years ago in the Ottoman Empire, Ermenihaber.am reported, citing Hurriyet.
According to Ozdemir, on the eve of the 100th anniversary of the Armenian Genocide, the time has come to not hide the term “genocide.”
He expressed regret that the German government does not use the right words when speaking about the bloody crimes perpetrated in 1915-16.