«Դա անհեթեթություն է»: Panorama.am-ի հետ զրույցում այսպես արձագանքեց ՀՀ ԱԳՆ մամլո քարտուղար Տիգրան Բալայանը հարցին, թե ինչպես կմեկնաբանեն նախկին արտգործնախարար, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Վարդան Օսկանյանի հայտարարությանը:
Հիշեցնենք, որ օրերս Վարդան Օսկանյանը Facebook-յան էջի միջոցով տեղեկացրել էր, թե ամիսներ առաջ հրավեր է ստացել Սփյուռքի մեր կարևոր և հայաշատ համայնքներից մեկի՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կազմակերպչական հանձնախմբի կողմից՝ ապրիլին իրենց գլխավոր միջոցառմանը ելույթ ունենալու համար: Սակայն մի քանի օր առաջ իբրև թե զանգ է ստացել միջոցառման կազմակերպիչներից, որոնք տեղեկացրել են, որ այդ երկրում Հայաստանի դեսպանությունը առարկել է իր մասնակցությանը և որ համայնքի ներկայացուցիչները, փորձելով հակառակը համոզել դեսպանությանը, ի վերջո չեն ցանկացել հակադրվել ու լարվածություն ստեղծել և ընդառաջել են նրանց պահանջին: Ասել է թե` Վ.Օսկանյանը մեղադրեց իշխանություններին իր դեմ սադրիչ գործողություններ իրականացնելու համար, միևնույն ժամանակ չհստակեցնելով ոչ հայկական համայնքի, ոչ էլ մեր դեսպանին, ով այդ ամենն իրականացրել է:
Արդեն երկու օր շարունակ Panorama.am-ը փորձում է պարզաբանում ստանալ Վարդան Օսկանյանից՝ մասնավորեցնելու համար, թե կոնկրետ ո՞ր համայնքի և ինչ միջոցառման մասին է խոսքը: Պատգամավորը ոչ միայն հեռախոսազանգերին չի պատասխանում, այլև անուշադրության է մատնել Facebook-յան էջում կատարված գրառման տակ հնչեցրած հարցը:
Քանի որ Վարդան Օսկանյանից որևէ արձագանք հնարավոր չէ ստանալ, փորձեցինք մեկնաբանություն ստանալ պաշտոնական աղբյուրներից: Ի պատասխան ԱԳՆ մամլո խոսնակն ընդամենը երկու բառ փոխանցեց. «Դա անհեթեթություն է»:

Пресс-секретарь МИД Армении назвал заявлении Вардана Осканяна абсурдом
Обвинения бывшего министра иностранных дел Армении Вардана Осканяна об осуществлении против него неких провокационных действий просто абсурдны. Об этом заявил пресс-секретарь МИД РА Тигран Балаян в ответ на просьбу Panorama.am прокомментировать заявления оппозиционного политика.
Отметим, на днях В. Осканян на своей странице в социальной сети Facebook написал, что несколько месяцев назад он получил приглашение от организационной комиссии одной весьма важной общины армянской Диаспоры выступить с речью в ходе их главного мероприятия к 100-й годовщине Геноцида армян. Однако несколько дней назад ему якобы позвонили организаторы мероприятия и сообщили, что посольство Армении в их стране возразило против его участия в мероприятии. По словам В. Осканяна, организаторы добавили также, что представители общины попытались переубедить посольство в принятом решении, однако, не желая противостоять послу и создавать напряженную ситуацию, в конце концов, выполнили его требование. В. Осканян, обвинив правительство в осуществлении провокационных действий против него, при этом не уточнил, какая именно армянская община пригласила его выступить с речью. Он не назвал также имя посла, который возразил против его выступления на мероприятии.
В течение последних двух дней корреспондент Panorama.am пытается получить разъяснения от В. Осканяна, однако он не только не отвечает на телефонные звонки, но и не обращает внимания на вопрос, оставленный в комментариях к его публикации в Facebook.