Արմավիրում մեկնարկել է Բրիտանական ֆիլմերի 13-րդ փառատոնը
Beeline–ը, Բրիտանական խորհուրդը և Երևանում Բրիտանական դեսպանատունը հայտարարել են Արմավիրի մարզում Բրիտանական ֆիլմերի 13-րդ փառատոնի մեկնարկի մասին։ Արմավիր քաղաքի մշակույթի պալատում կայացած միջոցառմանն ողջույնի խոսքով հանդես է եկել՝ Հայաստանում Beeline-ի Գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը և Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Արևիկ Սարիբեկյանը։
«ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, որ մարտի 20-ից 24-ն ընկած ժամանակահատվածում Արմավիրի մշակույթի պալատում կցուցադրվեն Բրիտանական ֆիլմերի փառատոնի 3 ֆիլմ: Բոլոր ցուցադրությունների մուտքն ազատ է: Արմավիրում փառատոնի բացումը տեղի կունենա «Անտեսանելի կինը» ֆիլմով։
«Աջակցելով Բրիտանական ֆիլմերի փառատոնի անցկացմանը՝ մենք ոչ միայն նպաստում ենք լավագույն ֆիլմերի ցուցադրմանը, այլ փորձում ենք երեխաներին ծանոթացնել այլ երկրների մշակույթին և համաշխարհային ճանաչում ունեցող կինոարվեստի գործերին։ Անչափ կարևորում եմ այն համգամանքը, որ այս ֆիլմերը ցուցադրվում են նաև մարզերում։ Հայաստանի տարբեր շրջաններում ես հանդիպել եմ բազմաթիվ տաղանդավոր երեխաների և համոզված եմ, որ այս ֆիլմերի ցուցադրությունից հետո էլ ավելի կընդլայնվի նրանց մտահորիզոնը և կզարգանա ստեղծագործական որգին, իսկ Beeline–ը կօգնի երիտասարդներին փոխել իրենց կյանքը դեպի ավելի լավը»,- նշել է Հայաստանում Beeline-ի Գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
«Սա հրաշալի հնարավորություն է ծանոթանալու բրիտանական լավագույն ֆիլմերին: Հատկանշական է, որ ֆիլմերը ներկայացնում են մարդկանց կյանքն ու հույզերը, նրանց առօրյան ու ապրումները, այսպիսով` վերստեղծելով տաբերի դարերի, ինչպես նաև ժամանակակից Բրիտանիայի նկարագիրը», - ասել է Բրիտանական խորհրդի Արվեստի ծրագրերի ղեկավար Նարեկ Թովմասյանը։
Բրիտանական ֆիլմերի 13-րդ փառատոնի կազմակերպիչներն են Բրիտանական խորհուրդը և Երևանում Բրիտանական դեսպանատունը, փառատոնի գլխավոր հովանավորն է Beeline-ը։ Փառատոնին աջակցում է ՀՀ Մշակույթի նախարարությունը:
Բրիտանական ֆիլմերի 13-րդ փառատոնը Երևանում մեկնարկել էր փետրվարի 14-ին, իսկ մարզերում՝ մարտի 5-ին։ Փառատոնի ընթացքում ցուցադրվել են «Նմանակման խաղ», «Բելը», «Անտեսանելի կինը», «Հնարավորություններն անսահման են», «X+Y», «Վիրունգա», «Սերն ամենն է» և «Երեկոն կինոթատրոնում 1914-ին» ճանաչված բրիտանական ֆիլմերը։ Երևանյան և մինչ այսօր կայացած մարզային ցուցադրություններին մասնակցել են ավելի քան 7.500 հանդիսատես:
Փառատոնի ինֆորմացիոն գործընկերներն են` Հանրային հեռուստաընկերությունը, Լայմ, Շողակաթ հեռուստաընկերությունները եւ Հանրային ռադիոն, Ռադիո Վանը, Ռադիո Հայը, Ռադիո FM 105.5-ը, Ավտոռադիո FM 89.7-ը, Իմ ռադիո FM 103.8-ը եւ Ռադիո Երեւան FM 101.9-ը:

В армянском городе Армавир стартовал Фестиваль британских фильмов
Beeline, Британский Совет в Армении и посольство Великобритании в РА объявляют о старте 13-го Фестиваля британских фильмов в Армавире. Об этом сообщает пресс-служба компании.
На церемонии, прошедшей во Дворце Культуры города Армавир, с приветственной речью выступили генеральный директор Beeline в Армении Андрей Пятахин и руководитель художественных программ представительства Британского Совета в Армении Нарек Товмасян.
В период с 20 по 24 марта во Дворце Культуры Армавира будут показаны 3 фильма Фестиваля британских фильмов. Вход на все сеансы – бесплатный. Фестиваль откроется показом фильма «Невидимая женщина».
«Поддерживая проведение Фестиваля британских фильмов, мы не только содействуем показу лучших фильмов, но и пытаемся познакомить детей с культурой других стран и со всемирно известными работами кинематографии. Для меня особо важным является то обстоятельство, что в областях тоже идут показы фильмов. В разных областях Армении я встречался со многими талантливыми детьми и уверен, что после показа этих фильмов их кругозор будет расширяться, творческий дух будет развиваться, а Beeline поможет изменить их жизнь к лучшему», – отметил генеральный директор Beeline в Армении Андрей Пятахин.
«Это чудесная возможность познакомится с лучшими британскими фильмами. Примечательно, что фильмы представляют жизнь и чувства людей, их повседневную жизнь и переживания, таким образом, воссоздавая облик Британии ныне и в разные века», – сказал руководитель художественных программ представительства Британского Совета в Армении Нарек Товмасян.
Организатором 13-го Фестиваля британских фильмов являются Британский Совет и посольство Великобритании. Генеральным спонсором фестиваля выступает Beeline. Фестивалю содействует министерство культуры РА.
Отмечается также, что 13-й Фестиваль британских фильмов в Ереване стартовал 14 февраля, а в областях – 5 марта. В рамках фестиваля были показаны известные британские фильмы «Игра в имитацию», «Белль», «Невидимая женщина», «Возможности безграничны», «X+Y», «Вирунга» и «Реальная любовь» и «Вечер в кинотеатре в 1914 году».
Показы в Ереване и в областях посетили более 7500 зрителей. Информационными спонсорами кинофестиваля стали: Общественное Телевидение Армении, телекомпании «Лайм» и «Шогакат», а также Общественное радио, радио «Ван», радио «Hay», Радио FM 105,5, Авторадио FM 89.7, «Мое радио» FM 103.8 и радио «Ереван» FM 101.9.