Անհրաժեշտ է հրաժարվել հռչակագրային բնույթի որոշումներից. վարչապետ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այսօր մասնակցել է Մաքսային միության անդամ երկրների մաքսային ծառայությունների միավորված խորհրդի 14-րդ նիստին:
Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ վարչապետը ողջունել է միավորված խորհուրդի՝ 2015 թ. առաջին նիստի անցկացումը Երևանում, ինչը վկայում է Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում համագործակցությունն ակտիվացնելու ջանքերի մասին:
«Մաքսային ծառայությունների միավորված խորհուրդի գործունեությունն ուղղված է այնպիսի փաստաթղթերի մշակմանն ու ընդունմանը, որոնք կնպաստեն մեր երկրների առևտրատնտեսական ներուժի առավելագույն օգտագործմանը, մաքսային ընթացակարգերի ներդաշնակեցմանը և պարզեցմանը, մաքսանենգության դեմ պայքարի, ստվերային ու կեղծված արտադրանքից ներքին շուկայի պաշտպանության համաձայնեցված միջոցառումների կազմակերպմանը: Միավորված խորհուրդի միջոցով է կարգավորվում նաև մաքսային իրավախախտումների հայտնաբերման համաձայնեցված օպերատիվ միջոցառումների և համատեղ գործողությունների անցկացման մեխանիզմը»,-նշել է կառավարության ղեկավարը:
Հովիկ Աբրահամյանի խոսքով՝ նիստում քննարկվելու է հարցերի լայն շրջանակ, և կարևոր է կենտրոնանալ միջգերատեսչական մակարդակով գործնական որոշումների ընդունման վրա:
«Անհրաժեշտ է հրաժարվել հռչակագրային բնույթի որոշումներից ու հայտարարություններից և ձեռնարկել գործնական քայլեր՝ մաքսային ոլորտում առկա պայմանագրային բազայի իրագործման և այդ նպատակով համապատասխան արդյունավետ մեխանիզմների ձևավորման համար», - ընդգծել է Հայաստանի վարչապետը:
Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ ԵԱՏՄ անդամ երկրների մաքսային ծառայությունների գործունեության առաջնահերթությունները պետք է լինեն մաքսային հանցագործությունների և կոռուպցիայի դեմ պայքարը, մաքսային արժեքի որոշման, ռիսկերի կառավարման և էլեկտրոնային եղանակով տեղեկատվության փոխանակման հետ կապված հարցերը:
Ամփոփելով խոսքը՝ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը ՄՄ անդամ երկրների մաքսային կառույցների պատվիրակություններին մաղթել է բեղմնավոր ու արդյունավետ աշխատանք:

Нужно отказаться от декларативных заявлений и перейти к действиям. Призыв премьера Армении к главам таможенных служб стран ЕАЭС
Премьер-министр Армении Овик Абраамян сегодня принял участие в проходящем в Ереване 14-м заседании Объединённой коллегии таможенных служб государств-членов Таможенного Союза. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Премьер приветствовал проведение первого в 2015 году заседания Объединённой коллегии в Ереване, что свидетельствует об усилиях Армении в направлении активизации сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза.
«Деятельность Объединённой коллегии таможенных служб направлена на разработку и принятие документов, которые будут способствовать максимальному использованию торгово-экономического потенциала наших стран, упрощению и гармонизации таможенных процедур, борьбе с контрабандой, организации согласованных мероприятий по защите внутренних рынков от теневой и поддельной продукции. Объединённая коллегия также регулирует механизмы проведения согласованных оперативных мероприятий и совместных действий по выявлению таможенных правонарушений», – отметил глава армянского правительства.
По словам О. Абраамяна, в ходе заседания будет обсуждаться широкий спектр вопросов, и важно сконцентрироваться на принятии практичных решений на межведомственном уровне.
«Необходимо отказаться от решений и заявлений декларативного характера и предпринять практические шаги для реализации имеющейся в таможенной сфере договорной базы и формирования с этой целью соответствующих эффективных механизмов», – подчеркнул премьер.
По его словам, приоритетами таможенных служб стран-членов ЕАЭС должны служить борьба с таможенными преступлениями и коррупцией, вопросы определения таможенного тарифа, управления рисками и обмена информацией электронным путем.