Արցախի նախագահն այցելել է դիվերսիան կասեցնելու ընթացքում վիրավորված զինծառայողներին
Նախագահ Բակո Սահակյանը նախօրեին այցելել է մարտի 19-ին հակառակորդի հետախուզադիվերսիոն ներթափանցման գործողությունները կասեցնելու ընթացքում վիրավորված և Ստեփանակերտի կենտրոնական զինվորական հոսպիտալում ապաքինվող ԼՂՀ պաշտպանության բանակի զինծառայողներին: Այս մասին հայտնում են Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Երկրի ղեկավարը բժիշկներից հետաքրքրվել է վիրավորների առողջական վիճակի մասին, զրուցել նրանց հարազատների հետ: Բակո Սահակյանն ընդգծել է, որ բժիշկներն անում են հնարավորը վիրավորների վիճակը բարելավելու համար:
Նախագահը նշել է, որ ողջ հայ ժողովուրդը հպարտանում է մեր հերոս զինվորներով, ովքեր պատվով շարունակում են ավագ սերնդի գործը՝անձնվիրաբար պաշտպանելով Հայրենիքի սահմանները:
Այցի ընթացքում նախագահին ուղեկցել են ԼՂՀ պաշտպանության նախարար Մովսես Հակոբյանը և առողջապահության նախարար Հարություն Քուշկյանը:
Հիշեցնենք, որ մարտի 19-ին ժամը 08:30-ի սահմաններում, հակառակորդի հատուկ նշանակության ջոկատի ուժեղացված խումբը հարձակում է ձեռնարկել ԼՂՀ հյուսիսային (Գյուլիստանի) ուղղությամբ տեղակայված դիրքերի վրա: Շուրջ երկու ժամ տևած մարտական գործողության արդյունքում նախ դիրքապահ անձնակազմը հետ է շպրտել նախահարձակ հակառակորդին, ապա օգնության հասած ուժերի հետ միասին հետապնդելով վերջինիս, ոչնչացրել իր դիրքերի մատույցներում: Հակառակորդին դիմագրավելու ժամանակ արիաբար զոհվել են ՊԲզինծառայողներ Հակոբ Գագիկի Խաչատրյանը (1996թ.), Էդուարդ ԳագիկիՀայրապետյանը (1995թ.) և Արշակ Կարենի Հարությունյանը (1995թ.), Պաշտպանության բանակի ևս 4 զինծառայողներ վիրավորվել են: Վիրավորները հոսպիտալացվել են: Վիրավորված երկու զինծառայող նախօրեին Արցախից տեղափոխվել են Երևան՝ Զինվորական կենտրոնական հոսպիտալ:

Президент Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Бако Саакян 20 марта посетил военнослужащих Армии обороны НКР, получивших ранение в ходе предотвращения 19 марта разведывательно-диверсионного проникновения противника и проходящих лечение в Степанакертском центральном военном госпитале. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
Бако Саакян поинтересовался у врачей состоянием здоровья раненых, побеседовал с их родственниками. Президент НКР подчеркнул, что врачи делают все возможное для улучшения состояния раненых военнослужащих.
Президент отметил также, что весь армянский народ гордится своими героическими воинами, которые с честью продолжают дело старшего поколения, самоотверженно защищая границы Родины.
Президента сопровождали министр обороны НКР Мовсес Акопян и министр здравоохранения Арутюн Кушкян.
Напомним, 19 марта, около 08:30 по ереванскому времени, усиленная группа подразделения специального назначения ВС Азербайджана совершила нападение на позиции армянской стороны, дислоцированные в северном направлении (Гюлистан). Как сообщала пресс-служба Министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики, в результате длившихся около двух часов боевых действий несущие боевое дежурство на постах армянские военнослужащие и подошедшие на подмогу силы заставили противника обратиться в бегство, а затем в ходе их преследования полностью уничтожили вражескую группу прямо на подходах к азербайджанским позициям. Входе сопротивления противнику погибли военнослужащие Армии обороны НКР Акоп Гагикович Хачатрян (1996г.р.), Эдуард Гагикович Айрапетян (1995г.р.) и Аршак Каренович Арутюнян (1995г.р.). Еще четверо военнослужащих АО НКР ранены.
Раненных в ходе боя армянских военнослужащих Эдгара Мартиросяна и Саркиса Григоряна перевезли Центральный военный госпиталь в Ереване. Как сообщил ранее Panorama.am начальник госпиталя Арам Асатурян, «их состояние оценивается как тяжелое. По его словам, состояние здоровья двух других раненых военнослужащих крайне тяжелое, они остаются в НКР.
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян подписал указы, согласно которым за мужество, проявленное при защите государственной границы НКР, военнослужащие N-ской воинской части Армии обороны НКР Акоп Хачатрян, Эдуард Айрапетян и Аршак Арутюнян посмертно награждены медалью «За отвагу».