Ներկայացվել է Ցեղասպանության ականատեսների վկայությունների վրա «100 վայրկյան» նախագիծը
Մեդիամաքս մեդիա ընկերությունը և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն այսօր Երևանում ներկայացրել են «100 վայրկյան» նախագիծը:
«100 վայրկյան» նախագիծը հիմնված է Ցեղասպանության ականատեսների վկայությունների վրա, որոնք հրապարակվել են Հայաստանի Ազգային արխիվի կողմից: Աշխարհում կամ իրենց երկրներում հայտնի մարդկանց՝ գրողներին, երաժիշտներին, դերասաններին, լրագրողներին, առաջարկվել էր կարդալ 100 վայրկյան տևողությամբ հատվածներ այդ վկայություններից: Այս մասին հայտնում են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Նախագծի շրջանակներում պատրաստվել է 24 տեսահոլովակ, որոնք մարտի 23-ից սկսված ամեն օր տեղադրվելու են կայքում:
Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում կայացած շնորհանդեսից առաջ համատեղ մամուլի ասուլիսով հանդես են եկել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի քարտուղար, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը և Մեդիամաքսի տնօրեն Արա Թադևոսյանը:
«100 վայրկյան» նախագծի գլխավոր նպատակը մարդկության ուշադրությունը գրավելն է այն սոսկալի տառապանքների վրա, որոնք 100 տարի առաջ կրել են հայերը: Այդ վկայությունները հեշտ չէ կարդալ և լսել, սակայն որքան շատ մարդ ցնցվի լսածից, այդքան մեծ կլինի հավանականությունը, որ նրանք կանեն հնարավոր ամեն ինչ՝ նոր ցեղասպանություններ թույլ չտալու համար: Մեր նախագիծը կոչված է հերքելու Ադոլֆ Հիտլերի այն խոսքերը, որոնք նա ասել էր 1939 թ-ին՝ Լեհաստան ներխուժելուց մեկ շաբաթ առաջ. «Եվ ո՞վ է այսօր հիշում հայերի վերացման մասին», - ասել է Արա Թադևոսյանը:
«Ուզում եմ հատուկ շնորհակալություն հայտնել ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությանը, որը պարբերաբար կանգնում է նման կարևորագույն նշանակություն ունեցող սոցիալական նախաձեռնությունների կողքին: Տվյալ դեպքում ունենք արդյունք, որը նաև կարևոր է նրանով, որ նախագծի մասնակիցները առանց որևէ վճարի՝ օգտագործելով իրենց բարի համբավն ու ճանաչելիությունը, նպաստել են մեր պատմությունը ավելի լսելի դարձնելու գործին: Որպես պետական հանձնաժողովի համակարգող ողջունում եմ նախագիծն ու բոլորին խնդրում եմ աջակցել այդ նյութերի տարածմանը», - ասել է Վիգեն Սարգսյանը:
«Մեր ընկերությունը կարևորում է «100 վայրկյան» նախագծի իրականացումը: Վերջին 10 տարիների ընթացքում մենք Մեդիամաքսի հետ համատեղ շատ նշանակալի նախագծեր ենք իրականացրել, սակայն այս մեկը առանձնահատուկ է, քանի որ պետք է աշխարհին հիշեցնի հայոց պատմության սարսափելի էջի մասին: Մենք շնորհակալ ենք տարբեր ազգություններ ներկայացնող մարդկանց, ովքեր մասնակցել են այս նախագծին և դրանով ապացուցել, որ Ցեղասպանության խնդիրը միայն հայերին չէ վերաբերում», - ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը նախաձեռնության գլխավոր հովանավորն է, իսկ post-production աշխատանքները կատարել է «Թումո Դիզայն» ընկերությունը:

Mediamax Media Company and VivaCell-MTS presented “100 Seconds” project in Yerevan today, at Komitas Museum- Institute. The project is timed to the Armenian Genocide Centennial.
“100 Seconds” project is based on the testimonies of Genocide survivors published by the National Archive of Armenia. 100-second long excerpts from the testimonies were offered to read to people having public influence in the world and in their countries, among them writers, journalists, musicians, directors, actors, the press service of VivaCell-MTS reports.
Within the framework of the project, 24 videos were shot and starting from March 23 they will be daily posted on www.Mediamax.am/100 seconds.
The presentation of the videos to the media was preceded by a joint press conference presided by the Coordinator of the Events Dedicated to the Armenian Genocide Centennial, Chief of Staff of the President of Armenian Vigen Sargsyan, VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian and the Director of Mediamax Ara Tadevosyan.
““100 Seconds” project mainly aims to draw the attention of people throughout the world to the horrifying sufferings Armenians were subject to 100 years ago. To read and listen to these testimonies is not easy but the more people get shaken by what they hear, the more it is likely they will spare no effort to prevent the recurrence of new genocides. Our project aims to refute what Adolf Hitler said in 1939, a week before the invasion of Poland: “Who, after all, speaks today of the annihilation of the Armenians?”” said Director of Mediamax Ara Tadevosyan.
“I would like to extend my special gratitude to VivaCell-MTS which continuously supports crucially important social initiatives like this. Here we have achieved results that hold special value also because the participants of the project have benefited to making our history heard by the world without getting paid for that, using their good reputation and recognition. As the coordinator of the state committee, I welcome this project and would like to ask everybody to support in spreading its materials,” Vigen Sargsyan said.
“VivaCell-MTS attributes high importance to the “100 Seconds” project. Over the last 10 years we have carried out a number of important projects in partnership with Mediamax but this project is special as it should remind the world of the dreadful page of our nation’s history. We are grateful to people of various nationalities who took part in this project, thus showing that the Genocide issue does not refer to only Armenians,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
VivaCell-MTS is the general partner of the project. TUMO Design company provided post-production services.