Ռազմական ուղղությունը Թուրքիան թողել է Ադրբեջանին. Ա. Տեր-Թադևոսյան
Լայնածավալ սադրանքներ այս տարվա ընթացքում կլինեն, քանի որ այս տարվա ընթացքում մենք նշում ենք Ցեղասպանության 100-ամյակ: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Արցախի հերոս, գեներալ-մայոր Արկադի Տեր-Թադևոսյանը՝ խոսելով հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցող իրադարձություններից:
Արկադի Տեր-Թադևոսյանի կարծիքով՝ ապրիլի 24-ին ընդառաջ սահմանային սադրանքները լինելու են ոչ թե մեկ կամ երկու, այլ լինելու են բազմաթիվ ուղղություններով, քանի որ ռազմական ուղղությունը Թուրքիան թողել է Ադրբեջանին:
Նրա դիտարկմամբ՝ 2015-ի սկզբից լարվածությունն աճել է և շարունակելու է աճել, պատերազմ չի լինի, բայց խոշոր պրովոկացիաներ կլինեն. «Նրանք փորձում են գտնել մեր թույլ կողմը և խոցել մեր պետական սահմանները: Կարծում եմ, որ ապրիլի վերջին կդադարեցնեն այդ գործողությունները»:
Կոմանդոսը նկատեց՝ եթե հանկարծ պատերազմ սկսվի, երկու կողմերն էլ կտուժեն, սակայն Ադրբեջանը, որպես պետություն, երկրի երեսից կվերանա. «Ադրբեջանը կարող է արձակել 100 հրթիռ, սակայն դրանց պատճառած վնասն ավելի քիչ կլինի, քան եթե Արցախից արձակվի 10 հրթիռ հատուկ նշանակության կետերի վրա»:

А.Тер-Тадевосян: Азербайджан прибегнет к крупномасштабным провокациям в связи с 100-й годовщиной Геноцида армян
13:31 24/03/2015
В этом году отмечается 100-я годовщина Геноцида армян в Османской империи, и широкомасштабные провокации неизбежны. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции герой карабахской войны, генерал-майор Аркадий Тер-Тадевосян (Командос), обратившись к ситуации на армяно-азербайджанской границе и на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил.
По его мнению, с приближением 24 апреля провокации будут на разных участках границы.
Как заявил Аркадий Тер-Тадевосян, с начала 2015 года наблюдается рост уровня напряженности, войны не будет, но крупные провокации неизбежны. «Противник пытается найти уязвимое место», – сказал он.
Аркадий Тер-Тадевосян отметил также, что в случае возобновления военных действий пострадают обе стороны, однако итогом новой войны может стать прекращение существования Азербайджана, как государства.