Հայկական ակնաբուժության նախագիծը և Orange Հիմնադրամը սկսել են մարզերում անվճար ակնաբուժական ծառայությունների 2015թ ծրագիրը
14:21 26/03/2015
Այսօր Orange Հիմնադրամը և Հայկական ակնաբուժության նախագիծը (ՀԱՆ) հայտարարեցին «Լույս հայի աչքերին» նախագծի 2015թ.-ի ծրագրի մեկնարկը, որի շրջանակներում Կոտայքի, իսկ այնուհետև Լոռու, Շիրակի և Արագածոտնի մարզերի բնակիչները կարող են օգտվել անվճար ակնաբուժական ծառայություններից: Այս մասին հայտնում են Օրանժ Արմենիայի հանրային կապերի ծառայությունից:
Նշված մարզերի բնակիչները նախ կհետազոտվեն տեղի ակնաբույժների կողմից, որից հետո, անհրաժեշտության դեպքում, կուղեգրվեն Աչքի շարժական հիվանդանոց, որտեղ Մալայանի անվան ակնաբուժական կենտրոնի և այլ առաջատար կենտրոնների մասնագետներից կազմված ՀԱՆ-ի ակնաբուժական խմբերն անվճար հիմունքներով կիրականացնեն խորացված ստուգումներ, վիրահատություններ և լազերային բուժումներ:
2015 թվականին Orange Հիմնադրամը ծրագրին հատկացրել է 26 մլն դրամ: Տարվա ընթացքում նախատեսվում է հետազոտել շուրջ 16,500 մեծահասակաների և երեխաների և տրամադրել ավելի քան 1,000 ակնոց: Շարժական հիվանդանոցը պատրաստ է իրականացնել ավելի քան 1,100 վիրահատություն և լազերային բուժում: Ակնային զննումներին զուգահեռ՝ մարզերի դպրոցներում երեխաների համար կազմակերպվելու են նաև ակնային խնամքի վերաբերյալ հանրակրթական դասընթացներ:
«Արդեն հինգերորդ տարին է, ինչ Հայկական ակնաբուժության նախագծի հետ համատեղ Orange Հիմնադրամն իրականացնում է «Լույս հայի աչքերին» ծրագիրը: Շնորհիվ այս համագործակցության և նորարար շարժական աչքի հիվանդանոցի՝ այս ժամանակահատվածում ավելի քան 67,000 մարդ արդեն հասցրել է օգտվել անվճար որակյալ ակնաբուժական ծառայություններից Հայաստանի բոլոր մարզերում: Հպարտ ենք աջակցել այս նախաձեռնությանը, քանի որ այն իսկապես շոշափելիորեն փոխում է մարզերի բնակիչների և նրանց ընտանիքների կյանքը՝ մասնավորապես նրանց հնարավորություն տալով անվճար օգտվել որակյալ ակնաբուժական ծառայություններւց, որոնք այլ կերպ հասանելի չէինն լինի սոցիալապես խոցելի բնակիչներին և ընտանիքներին»,-ասել է Orange Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
Շարժական հիվանդանոցի առաջին կանգառը Կոտայքի մարզի Եղվարդ քաղաքն է, որտեղ այն կկայանի մարտի 30-ից մինչև ապրիլի 4-ը, իսկ այնուհետև կուղևորվի Աբովյան (ապրիլի 6-18) և Հրազդան (ապրիլի 20-ից մայիսի 8-ը) քաղաքներ: Կոտայքի մարզի բնակիչներն արդեն անցել են աչքի անվճար հետազոտություն տեղի ակնաբույժների կողմից:
«Այս տարի ՀԱՆ-ի և Orange Հիմնադրամի համագործակցության շնորհիվ Աչքի շարժական հիվանդանոցը կայցելի չորս մարզեր: Աշխատանքները սկսվում են Կոտայքի մարզից և շարունակվելու են Լոռու, Շիրակի և Արագածոտնի մարզերում: Այս տարի ևս մենք սկսում ենք ծրագիրը ոգևորությամբ և ակնաբուժական ծառայությունների միջոցով մարդկանց կյանքեր փոխելու պատրաստակամությամբ: «Լույս հայի աչքերին» ծրագրի շարունակական իրականացումը հնարավոր է դառնում այնպիսի գործընկերների շնորհիվ, ինչպիսին Orange Հիմնադրամն է»,-նշել է Հայկական ակնաբուժության նախագծի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Նունե Եղիազարյանը:
Հայկական ակնաբուժության նախագծի և Orange Հիմնադրամի համագործակցության շնորհիվ 2011 թվականից ի վեր հետազոտվել է ավելի քան 51,984 մեծահասակ և 15,051 երեխա, շարժական հիվանդանոցում խորացված ստուգումներ է անցել 8,961 բնակիչ, իրականացվել է 5,209 վիրահատություն և լազերային բուժում, տրամադրվել է 23,876 ակնոց և 53 մարզային դպրոցների 4,399 աշակերտների համար կազմակերպվել են ակնային խնամքի վերաբերյալ հանրակրթական դասընթացներ:

Today Orange Foundation and the Armenian Eye Care Project (AECP) have announced the launch of 2015 free eye care program, in the framework of which inhabitants of Kotayk, then Lori, Shirak and Aragatsotn regions will benefit from free eye care services, the press service of Orange Armenia reports.
All inhabitants of the mentioned regions will be able to undergo screenings performed by local ophthalmologists, after which, if necessary, they will be referred to the Mobile Eye Hospital, where in-depth screenings, eye surgeries and laser treatment will be performed free of charge by medical groups of the Armenian Eye Care Project, formed from specialists of Malayan and other leading eye centers.
In 2015, Orange Foundation allocated 26 MAMD and it is envisaged that around 16,500 adults and children will undergo eye screenings and over 1,000 eyeglasses will be provided. The hospital is ready to perform over 1,100 surgeries and laser treatments in these regions. Along with eye screenings, special classes on daily eye care will as well be organized in the regional schools for children.
“Already for 5 years Orange Foundation together with Armenian Eye Care Project, implements “Bringing Sight to Armenian Eyes” project. Thanks to our cooperation and the innovative Mobile Eye Hospital, over 67,000 people in all regions of Armenia have already benefited from free quality eye care services. We are very proud to be a part of this initiative, as by providing free of charge quality eye care treatment, otherwise not available to socially vulnerable inhabitants, it truly makes a difference in the lives of these people and their families,” said Francis Gelibter, Chairman of the Board of the Orange Foundation.
Mobile Eye hospital will make its first stop in Yeghvard town of Kotayk region, staying there from March 30 till April 4. It will continue to Abovyan (April 6-18) and Hrazdan (from April 20 till May 8) towns. Inhabitants of Kotayk have already received free eye screenings performed by local specialists.
“This year, thanks to the partnership of the AECP and the Orange Foundation, the Mobile Eye Hospital (MEH) will visit four regions. Starting with Kotayk, the MEH will further travel to Lori, Shirak and Aragatsotn regions. As always, we start our work with enthusiasm and readiness to change lives of the people in need through providing quality eye care,” said Nune Yeghiazaryan, Country Director of the Armenian Eye Care Project.
Since 2011 thanks to cooperation of Armenian Eye Care Project and Orange Foundation more than 51,984 adults and 15,051 children have received eye screenings, 8,961 inhabitants have passed in-depth eye examinations in the mobile eye hospital, 5,209 surgeries and laser treatments have been performed, 23,876 eyeglasses provided and special classes on eye care have been held in 53 regional schools for 4,399 children.