ՄԱԿ. Կոնսենսուսով ընդունվել է ՀՀ ներկայացրած Ցեղասպանության կանխարգելման բանաձևը
Ժնևում ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 28-րդ նստաշրջանում մարտի 27-ին կոնսենսուսով ընդունվել է Հայաստանի նախաձեռնած Ցեղասպանության կանխարգելման վերաբերյալ բանաձևը («Prevention of genocide»): Հայաստանին են միացել և բանաձևը համահեղինակել վաթսունչորս պետություն, որոնք ներկայացնում են Մարդու իրավունքների խորհրդի տարածաշրջանային բոլոր խմբերը: Բանաձևը համահեղինակելու համար բաց կմնա դեռևս երկու շաբաթ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Բանաձևը վերահաստատում է, որ ցեղասպանության և մարդկության դեմ ոճրագործությունների անպատժելիությունը խրախուսում է նման հանցագործությունների կրկնությունը և լուրջ խոչընդոտ է հանդիսանում միջազգային խաղաղության և անվտանգության ապահովման ուղղությամբ ժողովուրդների համգործակցության համար և ընդգծում է անպատժելիության դեմ պայքարը՝ որպես կանխարգելման կարևոր գործիք:
Հայաստանի նախաձեռնած բանաձևում ընդգծվում է, որ ցեղասպանության հանցագործության ժխտման և արդարացման փորձերը վտանգում են անպատժելիության դեմ պայքարը, խոչընդոտում են ցեղասպանության կանխարգելմանն ուղղված ջանքերին:
Բանաձևում վերահաստատվում է Համընդհանուր պարբերական դիտարկման մեխանիզմների կարևորությունը` հրավիրելով պետություններին իրենց ազգային զեկույցներում ներկայացնելու տեղեկատվություն ցեղասպանության և այլ զանգվածային ոճրագործությունների կանխարգելման ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերի մասին:
Բանաձևը կոչ է անում ՄԱԿ-ի անդամ երկրներին՝ ցեղասպանությունների կանխարգելման նպատակով ամրապնդել համագործակցությունը գործող մեխանիզմենրի շրջանակներում, ցեղասպանությունների վերաճելու հավանականություն ունեցող մարդու իրավունքների զանգվածային, լուրջ և պարբերական խախտումները կանխելու նպատակով:
Փաստաթուղթն ընգծում է կրթության կարևորությունը ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում և կոչ է անում անդամ երկրների կառավարություններին համապատսպան կրթական ծրագրերի միջոցով նպաստել ցեղասպանությունների իրազեկմանը և դրանց միջոցով կանխարգելմանը:
Որպես կանխարգելիչ միջոցառում բանաձևը կոչ է անում ՄԱԿ-ի անդամ երկրների կառավարություններին սահմանել անցյալում կատարված ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակի ազգային օրեր` որպեսզի նման հանցագործությունները երբեք չմոռացվեն և բոլորը հնարավորություն ունենան անցյալի դասերի հիման վրա նպաստել առավել ապահով ապագայի կերտմանը:
Բանաձևով Մարդու իրավունքների խորհուրդն առաջարկում է ՄԱԿ Գլխավոր Ասամբլեային դեկտեմբերի 9-ը՝ Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատժման մասին կոնվենցիայի ընդունման օրը, սահմանել ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի օր:
Բանաձևի համաձայն, նախատեսվում է նաև ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով համակարգողների համաշխարհային ցանցի ստեղծում:
Հատկանշական է, որ Հայաստանի նախաձեռնությամբ միջազգային այս կարևոր բանաձևն ընդունվում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին:

Совет ООН по правам человека принял инициированную Арменией резолюцию о предотвращении геноцидов
В Женеве в рамках 28-й сессии Совета ООН по правам человека 27 марта на основе консенсуса была принята инициированная Арменией резолюция о предупреждении геноцидов («Prevention of genocide»). Об этом сообщает сегодня пресс-служба МИД Армении.
К Армении присоединились, став соавторами резолюции, 64 государства, которые представляют все региональные группы Совета по правам человека. Резолюция будет открыта для соавторства еще в течение двух недель.
Резолюция подтверждает, что безнаказанность геноцидов и преступлений против человечества поощряет повторение подобных преступлений и служит серьезным препятствием для сотрудничества народов в направлении обеспечения международного мира и безопасности, а также подчеркивает борьбу с безнаказанностью в качестве важного механизма предотвращения.
Как подчеркивается в инициированной Арменией резолюции, попытки отрицания и оправдания преступления геноцида ставят под угрозу борьбу с безнаказанностью, препятствуют усилиям, направленным на предупреждение геноцидов.
В резолюции подтверждается важность механизмов всеобщего периодического мониторинга, призывая государства представить в своих национальных докладах информацию о мерах, принятых в направлении предупреждения геноцидов и других массовых преступлений.
Резолюция призывает страны-члены ООН с целью предупреждения геноцидов укрепить сотрудничество в рамках действующих механизмов для предотвращения массовых, серьезных и периодических нарушений прав человека, грозящих перерасти в геноцид.
Документ подчеркивает важность образования в деле предупреждения геноцидов и призывает правительства государств-членов ООН посредством соответствующих образовательных программ содействовать информированию о геноцидах и их предупреждению.
В резолюции в качестве превентивной меры правительствам государств-членов ООН предлагается установить национальные дни памяти жертв совершенных в прошлом геноцидов для того, чтобы подобные преступления никогда не были преданы забвению и у всех была возможность на основе уроков прошлого способствовать построению более безопасного будущего.
Совет по правам человека данной резолюцией предлагает Генассамблее ООН объявить 9 декабря – день принятия Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него – днем памяти жертв геноцидов.
В соответствии с резолюцией предусматривается также создание всемирной сети координаторов по вопросам предупреждения геноцидов.
Примечательно, что инициированная Арменией столь важная международная резолюция принята в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян в Османской империи.