«ԵՏՄ-ին միանալով` Հայաստանի տնտեսությունը դառնում է ավելի քան 170 միլիոնանոց շուկայի մաս»
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այսօր Ազգային ժողովում մասնակցել է «Եվրասիական տնտեսական հեռանկարներ» միջազգային համաժողովի շրջանակում կազմակերպված կլոր սեղան-քննարկման բացմանը: Այս մասին հայտնում են կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
ՀՀ կառավարության և անձամբ իր անունից ողջունելով նման ներկայացուցչական միջոցառման կազմակերպիչներին ու մասնակիցներին՝ վարչապետը նշել է. «Մենք մեծապես կարևորում ենք նման քննարկումների անցկացումը, որոնք թույլ են տալիս գնահատել ինտեգրացիոն գործընթացների ընթացքը, ինչպես նաև նախանշել կազմակերպության հետագա զարգացման հեռանկարները: Հայաստանի Հանրապետությունը Եվրասիական տնտեսական միությունը դիտարկում է որպես ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի և աշխատուժի ազատ տեղաշարժի գաղափարների վրա հիմնված և առավելագույնս շահավետ հարաբերությունների զարգացման ձևաչափ: Գործնական առումով, Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալով՝ Հայաստանի տնտեսությունը դառնում է ավելի քան 170 միլիոնանոց շուկայի մաս, ինչը ներդրումների և խոշոր երկարաժամկետ նախագծերի իրականացման համար մեր երկիրը դարձնում է առավել գրավիչ: Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների միջև ապրանքների փոխադարձ առևտրում չեն իրականացվում մաքսային ձևակերպումներ, ինչի արդյունքում կրճատվում են տնտեսվարող սուբյեկտների համար ֆինանսական ծախսերը և ժամկետները: Ապրանքների փոխադարձ առևտրում վերանում են նաև տեխնիկական խոչընդոտները և կիրառվում է համապատասխանության գնահատման միասնական համակարգ: Միևնույն ժամանակ հնարավորություն է ստեղծվում զարգացնելու Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների կազմակերպությունների միջև արտադրական կոոպերացիայի համակարգը: Եվրասիական տնտեսական միության գործունեությունն ավելի է խորացնում անդամ երկրների միջև արդեն իսկ գոյություն ունեցող երկկողմ կապերն ու հարաբերությունները, ինչպես նաև մեծ հնարավորություններ է ընձեռում առևտրատնտեսական ոլորտում միջպետական փոխգործակցության համար: Այս ամենն անչափ կարևոր է ներկայիս աշխարհաքաղաքական և տնտեսական գործընթացներում»:
Հովիկ Աբրահամյանն արդյունավետ աշխատանք է մաղթել կլոր սեղանի մասնակիցներին և հույս հայտնել, որ միջոցառման ընթացքում հնչած առաջարկությունները կգտնեն իրենց գործնական կիրառումը:
«Հայաստանը պատրաստակամ է համակարգային և ենթակառուցվածքային բարեփոխումների ընթացքում կուտակած իր փորձը ներդնել ինտեգրացիոն գործընթացների զարգացման համար: Անհրաժեշտ եմ համարում ընդգծել, որ մեր գերխնդիրն է արդարացնել Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների ժողովուրդների ակնկալիքները և շոշափելիորեն բարձրացնել մեր քաղաքացիների կենսամակարդակն ու բարեկեցությունը»,-եզրափակել է կառավարության ղեկավարը:
Հաջորդիվ վարչապետ Աբրահամյանը ներկա է գտնվել Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճին կից սրահում Հայրենական մեծ պատերազմում Հաղթանակի 70-ամյակին նվիրված «Մեծ հաղթանակի ուղիներով» խորագրով ցուցահանդեսի բացմանը, ծանոթացել խորհրդային շրջանի հայ և ռուս գեղանկարիչների աշխատանքներին: Ցուցահանդեսը կազմակերպվել էր Ազգային ժողովի և «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDEA) հիմնադրամի կողմից:

Овик Абраамян: Членство в ЕАЭС делает Армению более привлекательной для инвестиций
Премьер-министр Армении Овик Абраамян сегодня, 31 марта, в Национальном Собрании РА принял участие в церемонии открытия круглого стола – обсуждения в рамках международного форума «Евразийские экономические перспективы». Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Поприветствовав организаторов и участников мероприятия, Овик Абраамян отметил: «Армения придает большую важность проведению подобных обсуждений, которые позволяют оценивать ход интеграционных процессов, а также намечать перспективы дальнейшего развития организации.
Республика Армения рассматривает Евразийский экономический союз (ЕАЭС) как формат развития максимально выгодных отношений, основанный на идеях свободного перемещения товаров, услуг, капитала и рабочей силы. В практическом плане, присоединяясь к Евразийскому экономическому союзу, экономика Армении становится частью более чем 170-миллионного рынка, что делает нашу страну более привлекательной для инвестиций и крупных долгосрочных проектов. Во взаимной торговле товарами между странами-членами ЕАЭС не применяются таможенные формулировки, в результате чего для хозяйствующих субъектов сокращаются финансовые расходы и сроки. Во взаимной торговле товарами ликвидируются также технические барьеры и применяется единая система оценки соответствия. В то же время создается возможность развивать систему производственной кооперации между организациями стран-участниц ЕАЭС.
Деятельность ЕАЭС еще больше углубляет уже существующие между странами-участницами двусторонние связи и отношения, а также предоставляет большие возможности для межгосударственного взаимодействия в торгово-экономической сфере. Все это чрезмерно важно в нынешних геополитических и экономических процессах».
Премьер Армении пожелал продуктивной работы участникам круглого стола, а также выразил надежду, что звучащие в ходе мероприятия предложения найдут свое практическое применение.
«Армения готова внедрить свой опыт, накопленный в ходе системных и инфраструктурных реформ, в развитие интеграционных процессов. Считаю необходимым подчеркнуть, что наша приоритетная задача – оправдать ожидания народов стран-членов ЕАЭС и ощутимо повысить уровень жизни и благосостояние наших граждан», – резюмировал Овик Абраамян.
Затем премьер Абраамян принял участие в церемонии открытия выставки под названием «Дорогами Великой Победы», посвященной 70-летию Победы в Великой Отечественной войне, в одном из залов Национального Собрания РА, ознакомился с работами армянских и российских художников советской эпохи. Организаторами выставки являются Национальное Собрание РА и фонд «Инициативы развития Армении» (IDeA).