Լավ է, որ աշխարհը դարձյալ զարթնում է. գերմանացի ռեժիսոր
Գերմանացի ռեժիսոր, դրամատուրգ Քրիստիան Պապկեն Հայաստանի և Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ֆիլմ է նկարահանում: 45 րոպե տևողությամբ ֆիլմը ցուցադրվելու է ապրիլի 21-ին Գերմանիայի առաջին ալիքով: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ռեժիսորը:
«Ես փորձում եմ ներկայացնել Հայաստանը՝ մատնանշել երկրի առանձնահատկությունները: Հայաստանը չափահասության շեմին հասած պատանի  է»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ ֆիլմում Ցեղասպանությունն առանցքային տեղ է զբաղեցնում:
Քրիստիան Պապկեն տեղեկացրեց, որ այս տարվա ընթացքում Գերմանիայում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ կազմակերպվելու են մի շարք միջոցառումներ: Նրա խոսքով, ծրագրել են կազմակերպել 40 ժամվա ընթացքում 200 դերասանի կողմից «Մուսա լեռան 40 օրը» վեպին շարունակական ընթերցում: Ռեժիսորի գնահատմամբ, այս վեպը հայ ժողովրդի ողբերգությունը բավական հստակ կերպով ներկայացնում է:
«Լավ է, որ աշխարհը Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ կազմակերպվող միջոցառումների շնորհիվ դարձյալ զարթնում է»,- ասաց  ռեժիսոր, դրամատուրգ Քրիստիան Պապկեն:

Немецкий режиссер Кристиан Папкен снимает фильм об Армении и о Геноциде армян в Османской империи
Немецкий режиссер, драматург Кристиан Папкен снимает фильм об Армении и Геноциде армян в Османской империи 1915г., который будет показан 21 апреля сего года на первом канале Германии. Об этом в ходе состоявшейся в Ереване пресс-конференции заявил сам режиссер.
«Я пытаюсь представить Армению и указать на ее особенности. Армения – как образ человека, достигшего совершеннолетия», – отметил режиссер и добавил, что в 45-минутном фильме тема Геноцида занимает ключевое место.
К. Папкен также отметил, что на протяжении всего года в Германии будут проведены множество мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян.
«Хорошо, что мир вновь пробуждается благодаря мероприятиям в связи со 100-й годовщиной Геноцида армян», – сказал К. Папкен.