Արցախ. Տարեցտարի ավելացող զբոսաշրջիկների թվի ու մուտքի արտոնագրի ստացման մեխանիզմների մասին(լուսանկարներ)
Panorama.am-ի հարցազրույցը ԼՂՀ ԱԳՆ տեղեկատվության ու հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արմեն Սարգսյանի հետ:
-Մենք հաճախ ենք լսում արտասահմանցիների շրջանում Լեռնային-Ղարաբաղի Հանրապետության նկատմամբ հետաքրքրության աճի, ինչպես նաև տարեցտարի զբոսաշրջիկների թվի աճի մասին: Կա՞ն արդյոք արդեն 2015 թվականի տվյալներ:
-Ընթացիկ տարվա առաջին երեք ամսվա տվյալներն արդեն գերազանցում են անցած տարիների նույն ցուցանիշները: Այսպես, ընթացիկ տարվա հունվար-մարտ ամիսներին Լեռնային-Ղարաբաղի Հանրապետություն այցելել է 38 երկրի 906 քաղաքացի: Եթե համեմատենք նախորդ տարիների հետ, ապա դա 34 մարդ ավելի է, քան 2014-ի նույն ժամանակահատվածում, 92 մարդ ավելի, քան 2013-ի հունվար-մարտ ամիսներին, և 360-ով ավել, քան 2012-ի տվյալները: Այսպիսով, առաջին երեք ամիսներին ԼՂՀ այցելած զբոսաշրջիկների թվի աճը կազմել է 40 տոկոս` 2012-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Հետաքրքիր է նաև ԼՂՀ այցելած զբոսաշրջիկների «աշխարհագրությունը»: 2012-ին ԼՂՀ են այցելել 86 տարբեր երկրներից, 2013-ին` 77 երկրից, 2014-ին` 78 երկրից:
-Այդ թվում Հայաստանի՞ քաղաքացիներ:
-Ոչ, դա արտասահմանցի զբոսաշրջիկներին վերաբերող վիճակագրությունն է: Հայաստանի քաղաքացիները դրանում չեն ներառվում, և նրանց թիվը չի հաշվվում անձնագրային-վերահսկիչ գործողությունների անհրաժեշտության բացակայության հետևանքով:
-Համաշխարհային ԶԼՄ-ներում հաճախ կարելի է հանդիպել Ադրբեջանի կողմից շրջափակման պայմաններում արցախցիների կյանքի ու կենցաղի մասին ռեպորտաժներ: Արդյո՞ք հաճախ են ԼՂՀ այցելում արտասահմանցի լրագրողներ:
-Համեմատության համար ասեմ` 2015-ի առաջին երեք ամիսներին ԼՂՀ ԱԳՆ տեղեկատվության ու հասարակայնության հետ կապերի վարչությունում լրագրողական հավատարմագրում է ստացել 41 արտասահմանցի լրագրող, մինչդեռ անցած տարի նույն ժամանակահատվածում հավատարմագիր է ստացել միայն 4 արտասահմանցի լրագրող: Դա խոսում է շրջանի նկատմամբ աճող հետաքրքրության մասին:
-Ադրբեջանական կողմը հաճախ է խոչընդոտում Ղարաբաղյան հակամարտությունն օբյեկտիվորեն լուսաբանող լրագրողների աշխատանքին` հայտարարելով, թե այլ երկրների քաղաքացիները, այդ թվում` լրագրողները, պետք է Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտ ուղարկեն` ԼՂՀ այցելելու և այնտեղ մասնագիտական գործունեություն իրականացնելու թույլտվություն ստանալու համար: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք սույն պնդումը:
-ԼՂՀ-ի տարածքում իրավաբանական ուժ ունեն միայն ԼՂՀ իշխանությունների կողմից տրված մուտքի արտոնագրերը: ԼՂՀ մուտքի արտոնագիր արտասահմանյան երկրների քաղաքացիներին տրվում է միայն ՀՀ-ում ԼՂՀ ներկայացուցչության կամ Ստեփանակերտում ԼՂՀ ԱԳՆ հյուպատոսական ծառայության կողմից: Երրորդ երկրներում տրված մյուս բոլոր փաստաթղթերը ԼՂՀ-ի տարածքում չունեն որևէ իրավաբանական ուժ ու հաշվի չեն առնվում:
Նույնը վերաբերում է նաև լրագրողների հավատարմագրմանը: ԼՂՀ տարածքում լրագրողական գործունեության իրականացման թույլատվությունը տրվում է միայն ԼՂՀ ԱԳՆ տեղեկատվության ու հասարակայնության հետ կապերի վարչության կողմից: Այլ երկրներում տրված հավատարմագիրը` այդ թվում` Ադրբեջանում, և նույնիսկ` Հայաստանում, վավեր չէ ԼՂՀ տարածքում և չի կարող երաշխիք հանդիսանալ ԼՂՀ-ում մասնագիտական գործունեության իրականացման համար:
Այսպիսով, ԼՂՀ տարածք մուտք գործելու և այնտեղ մասնագիտական գործունեություն ծավալելու միակ օրինական ճանապարհը ԼՂՀ ԱԳՆ-ի կողմից մուտքի արտոնագիր և հավատարմագրման քարտ ստանալն է:
-Այդ դեպքում խնդրում եմ նկարագրեք լրագրողական հավատարմագրում ստանալու գործընթացը:
-ԼՂՀ տարածքում մասնագիտական գործունեություն իրականացնել ցանկացող լրագրողները պետք է իրենց հրատարակության գլխավոր խմբագրի անունից ԼՂՀ արտգործնախարարին ուղղված նամակ հղեն: Նամակում անհրաժեշտ է նշել այցի ժամանակահատվածն ու նպատակը, ինչպես նաև տեղեկություն տրամադրել, թե ԼՂՀ պաշտոնատար անձանցից ում հետ է լրագրողը ցանկանում հարցազրույց անցկացնել:
ԼՂՀ մուտք գործելու համար լրագրողը պարտավոր է մուտքի արտոնագիր ստանալ, իսկ մասնագիտական գործունեության իրականացման համար` ԼՂՀ ԱԳՆ տեղեկատվության ու հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հավատարմագրում: Գործընթացի մասին առավել հանգամանալից տեղեկություն կարելի է գտնել ԼՂՀ ԱԳՆ կայքում:
-Ադրբեջանական կողմը հաճախ է վախեցնում արտասահմանցիներին ԼՂՀ տարածքում գտնվելու` վտանգավոր լինելու միջոցով, որպեսզի այցի ցանկությունը մարի: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք:
-Մեղմ ասած` նման հայտարարությունները չեն համապատասխանում իրականությանը: ԼՂՀ-ում հանցագործության մակարդակն այնքան ցածր է, որ այն կարող է մրցակցել Սկանդինավյան երկրների հետ: Իր ողջ հետպատերազմական պատմության ընթացքում ԼՂՀ-ում գեթ մեկ միջադեպ չի արձանագրվել` արտասահմանյան երկրի քաղաքացու մասնակցությամբ:
Ադրբեջանին հարկ է մտածել իր տարածքում արտասահմանցիների անվտանգության մասին: Այս կամ այն երկրների պետական կառույցները բազմիցս են հայտարարություններ տարածել Ադրբեջանում ահաբեկչական հարձակումների սպառնալիքի մասին` խորհուրդ տալով իրենց քաղաքացիներին խուսափել այդ երկիր այցից: .jpg)
-Ինչպե՞ս եք վերաբերում նրան, որ ԼՂՀ այցելած զբոսաշրջիկներից ոմանք դիմում են Ադրբեջանին` «սև ցուցակից» իրենց անունները հեռացնելու համար:
-Շատ հանգիստ: ԼՂՀ-ն չէ, որ նմանատիպ պատնեշներ է սահմանում, ուստի Ադրբեջանի ԱԳՆ-ին դիմելը` «սև ցուցակից» հանելու խնդրանքով, յուրաքանչյուրի անձնական գործն է: Ի տարբերություն Ադրբեջանի` ԼՂՀ-ն հարգանքով է վերաբերում մարդու` ազատ տեղաշարժի իրավունքին:

Представитель МИД НКР разъяснил механизмы получения виз для туристов и иностранных журналистов
Представляем интервью Panorama.am с начальником управления информации и по связям с общественностью МИД Нагорно-Карабахской Республики Арменом Саркисяном.
– Мы часто слышим о возрастающем интересе к Нагорно-Карабахской Республике среди иностранцев и увеличивающемся из года в год числе туристов, посещающих НКР. Есть ли данные за первый квартал 2015 года?
- Данные за первые три месяца текущего года уже превышают аналогичные показатели прошлых лет. Так, за январь-март текущего года Нагорно-Карабахскую Республику посетили 906 иностранных граждан из 38 стран. Если сравнить с предыдущими годами, то это на 34 человека больше, чем за аналогичный период 2014 года, на 92 больше, чем за январь-март 2013 года, и на 360 больше, чем по данным за 2012 год. Таким образом, рост числа туристов, посетивших НКР в первые три месяца сего года, составил 40%, по сравнению с аналогичным периодом 2012 года.
Интересна география посетивших НКР туристов. В 2012 году НКР посетили туристы из 86 разных стран, в 2013 году – из 77 стран, в 2014 году из – 78 стран.
– Включая граждан Армении?
– Нет. Это статистика по иностранным туристам. Граждане Армении в нее не включаются, и их учет не ведется из-за отсутствия необходимости в паспортно-контрольных операциях.
– В мировых СМИ часто можно встретить репортажи о жизни и буднях арцахцев в условиях блокады со стороны Азербайджана. Часто ли НКР посещают иностранные журналисты?
– Для сравнения, за первые три месяца 2015 года журналистскую аккредитацию в Управлении информации и по связям с общественностью МИД НКР получил 41 иностранный журналист, в то время как за аналогичный период прошлого года аккредитацию получили всего 4 иностранных журналиста. Это говорит о возрастающем интересе к региону.
– Азербайджанская сторона часто препятствует работе журналистов, объективно освещающих карабахский конфликт, заявляя, что иностранные граждане, в том числе журналисты, должны подать заявку в МИД Азербайджана для получения разрешения на посещение и осуществление профессиональной деятельности в НКР. Как Вы прокомментируете данное утверждение?
– На территории НКР имеют юридическую силу только выданные властями НКР визы. Визы на въезд в Нагорно-Карабахскую Республику иностранным гражданам выдаются только в Представительстве НКР в Республике Армения или в Консульской службе МИД НКР в Степанакерте. Все остальные документы, выданные в третьих странах, не имеют никакой юридической силы на территории НКР и не принимаются во внимание.
То же правило относится и к журналистской аккредитации. Разрешение на осуществление журналистской деятельности на территории НКР выдается только Управлением информации и по связям с общественностью МИД НКР. Аккредитация, выданная в других странах, в том числе в Азербайджане, и даже в Армении, не является действительной на территории НКР и не может служить гарантией получения разрешения на осуществление профессиональной деятельности в НКР.
Таким образом, единственным законным путем находиться и/или осуществлять профессиональную деятельность на территории НКР является получение визы и аккредитационной карты, выданных Министерством иностранных дел НКР.
– В таком случае опишите, пожалуйста, процедуру получения журналистской аккредитации.
– Журналисты, желающие осуществлять профессиональную деятельность на территории НКР, должны направить письмо от имени главного редактора своего издания на имя министра иностранных дел НКР. В письме необходимо указать даты и цели визита, а также предъявить информацию, с кем из официальных лиц НКР журналист намерен провести интервью.
Для въезда в НКР журналист обязан получить визу, а для осуществления профессиональной деятельности – аккредитацию в Управлении информации и по связям с общественностью МИД НКР. Детальную информацию о процедуре можно найти на сайте МИД НКР (http://nkr.am/ru/the-procedure-of-accreditation-of-journalists/145/).
– Азербайджанская сторона также часто запугивает иностранцев опасностью нахождения на территории НКР, чтобы отбить желание посещения. Как Вы прокомментируете ситуацию?
– Подобные заявления, мягко говоря, не соответствуют действительности. Уровень преступности в НКР настолько низкий, что может составить конкуренцию скандинавским странам. За всю послевоенную историю НКР не было зарегистрировано ни одного инцидента с участием иностранных граждан.
Азербайджану необходимо задуматься о безопасности иностранцев на своей территории. Государственные структуры тех или иных стран неоднократно распространяли заявления об угрозе террористических атак в Азербайджане и рекомендовали своим гражданам воздержаться от поездок в эту страну.
- Как Вы относитесь к тому, что некоторые посетившие НКР туристы обращаются к Азербайджану для исключения своих имен из «черного списка»?
– Очень спокойно. Не НКР устанавливает подобные преграды, следовательно, просьба исключить свое имя из «черного списка» МИД Азербайджана является личным делом каждого человека. В отличие от Азербайджана, НКР уважительно относится к праву человека на свободу передвижения.