Արցախ. Տարեցտարի ավելացող զբոսաշրջիկների թվի ու մուտքի արտոնագրի ստացման մեխանիզմների մասին(լուսանկարներ)
Panorama.am-ի հարցազրույցը ԼՂՀ ԱԳՆ տեղեկատվության ու հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արմեն Սարգսյանի հետ:
-Մենք հաճախ ենք լսում արտասահմանցիների շրջանում Լեռնային-Ղարաբաղի Հանրապետության նկատմամբ հետաքրքրության աճի, ինչպես նաև տարեցտարի զբոսաշրջիկների թվի աճի մասին: Կա՞ն արդյոք արդեն 2015 թվականի տվյալներ:
-Ընթացիկ տարվա առաջին երեք ամսվա տվյալներն արդեն գերազանցում են անցած տարիների նույն ցուցանիշները: Այսպես, ընթացիկ տարվա հունվար-մարտ ամիսներին Լեռնային-Ղարաբաղի Հանրապետություն այցելել է 38 երկրի 906 քաղաքացի: Եթե համեմատենք նախորդ տարիների հետ, ապա դա 34 մարդ ավելի է, քան 2014-ի նույն ժամանակահատվածում, 92 մարդ ավելի, քան 2013-ի հունվար-մարտ ամիսներին, և 360-ով ավել, քան 2012-ի տվյալները: Այսպիսով, առաջին երեք ամիսներին ԼՂՀ այցելած զբոսաշրջիկների թվի աճը կազմել է 40 տոկոս` 2012-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Հետաքրքիր է նաև ԼՂՀ այցելած զբոսաշրջիկների «աշխարհագրությունը»: 2012-ին ԼՂՀ են այցելել 86 տարբեր երկրներից, 2013-ին` 77 երկրից, 2014-ին` 78 երկրից:
-Այդ թվում Հայաստանի՞ քաղաքացիներ:
-Ոչ, դա արտասահմանցի զբոսաշրջիկներին վերաբերող վիճակագրությունն է: Հայաստանի քաղաքացիները դրանում չեն ներառվում, և նրանց թիվը չի հաշվվում անձնագրային-վերահսկիչ գործողությունների անհրաժեշտության բացակայության հետևանքով:
-Համաշխարհային ԶԼՄ-ներում հաճախ կարելի է հանդիպել Ադրբեջանի կողմից շրջափակման պայմաններում արցախցիների կյանքի ու կենցաղի մասին ռեպորտաժներ: Արդյո՞ք հաճախ են ԼՂՀ այցելում արտասահմանցի լրագրողներ:
-Համեմատության համար ասեմ` 2015-ի առաջին երեք ամիսներին ԼՂՀ ԱԳՆ տեղեկատվության ու հասարակայնության հետ կապերի վարչությունում լրագրողական հավատարմագրում է ստացել 41 արտասահմանցի լրագրող, մինչդեռ անցած տարի նույն ժամանակահատվածում հավատարմագիր է ստացել միայն 4 արտասահմանցի լրագրող: Դա խոսում է շրջանի նկատմամբ աճող հետաքրքրության մասին:
-Ադրբեջանական կողմը հաճախ է խոչընդոտում Ղարաբաղյան հակամարտությունն օբյեկտիվորեն լուսաբանող լրագրողների աշխատանքին` հայտարարելով, թե այլ երկրների քաղաքացիները, այդ թվում` լրագրողները, պետք է Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտ ուղարկեն` ԼՂՀ այցելելու և այնտեղ մասնագիտական գործունեություն իրականացնելու թույլտվություն ստանալու համար: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք սույն պնդումը:
-ԼՂՀ-ի տարածքում իրավաբանական ուժ ունեն միայն ԼՂՀ իշխանությունների կողմից տրված մուտքի արտոնագրերը: ԼՂՀ մուտքի արտոնագիր արտասահմանյան երկրների քաղաքացիներին տրվում է միայն ՀՀ-ում ԼՂՀ ներկայացուցչության կամ Ստեփանակերտում ԼՂՀ ԱԳՆ հյուպատոսական ծառայության կողմից: Երրորդ երկրներում տրված մյուս բոլոր փաստաթղթերը ԼՂՀ-ի տարածքում չունեն որևէ իրավաբանական ուժ ու հաշվի չեն առնվում:
Նույնը վերաբերում է նաև լրագրողների հավատարմագրմանը: ԼՂՀ տարածքում լրագրողական գործունեության իրականացման թույլատվությունը տրվում է միայն ԼՂՀ ԱԳՆ տեղեկատվության ու հասարակայնության հետ կապերի վարչության կողմից: Այլ երկրներում տրված հավատարմագիրը` այդ թվում` Ադրբեջանում, և նույնիսկ` Հայաստանում, վավեր չէ ԼՂՀ տարածքում և չի կարող երաշխիք հանդիսանալ ԼՂՀ-ում մասնագիտական գործունեության իրականացման համար:
Այսպիսով, ԼՂՀ տարածք մուտք գործելու և այնտեղ մասնագիտական գործունեություն ծավալելու միակ օրինական ճանապարհը ԼՂՀ ԱԳՆ-ի կողմից մուտքի արտոնագիր և հավատարմագրման քարտ ստանալն է:
-Այդ դեպքում խնդրում եմ նկարագրեք լրագրողական հավատարմագրում ստանալու գործընթացը:
-ԼՂՀ տարածքում մասնագիտական գործունեություն իրականացնել ցանկացող լրագրողները պետք է իրենց հրատարակության գլխավոր խմբագրի անունից ԼՂՀ արտգործնախարարին ուղղված նամակ հղեն: Նամակում անհրաժեշտ է նշել այցի ժամանակահատվածն ու նպատակը, ինչպես նաև տեղեկություն տրամադրել, թե ԼՂՀ պաշտոնատար անձանցից ում հետ է լրագրողը ցանկանում հարցազրույց անցկացնել:
ԼՂՀ մուտք գործելու համար լրագրողը պարտավոր է մուտքի արտոնագիր ստանալ, իսկ մասնագիտական գործունեության իրականացման համար` ԼՂՀ ԱԳՆ տեղեկատվության ու հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հավատարմագրում: Գործընթացի մասին առավել հանգամանալից տեղեկություն կարելի է գտնել ԼՂՀ ԱԳՆ կայքում:
-Ադրբեջանական կողմը հաճախ է վախեցնում արտասահմանցիներին ԼՂՀ տարածքում գտնվելու` վտանգավոր լինելու միջոցով, որպեսզի այցի ցանկությունը մարի: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք:
-Մեղմ ասած` նման հայտարարությունները չեն համապատասխանում իրականությանը: ԼՂՀ-ում հանցագործության մակարդակն այնքան ցածր է, որ այն կարող է մրցակցել Սկանդինավյան երկրների հետ: Իր ողջ հետպատերազմական պատմության ընթացքում ԼՂՀ-ում գեթ մեկ միջադեպ չի արձանագրվել` արտասահմանյան երկրի քաղաքացու մասնակցությամբ:
Ադրբեջանին հարկ է մտածել իր տարածքում արտասահմանցիների անվտանգության մասին: Այս կամ այն երկրների պետական կառույցները բազմիցս են հայտարարություններ տարածել Ադրբեջանում ահաբեկչական հարձակումների սպառնալիքի մասին` խորհուրդ տալով իրենց քաղաքացիներին խուսափել այդ երկիր այցից: .jpg)
-Ինչպե՞ս եք վերաբերում նրան, որ ԼՂՀ այցելած զբոսաշրջիկներից ոմանք դիմում են Ադրբեջանին` «սև ցուցակից» իրենց անունները հեռացնելու համար:
-Շատ հանգիստ: ԼՂՀ-ն չէ, որ նմանատիպ պատնեշներ է սահմանում, ուստի Ադրբեջանի ԱԳՆ-ին դիմելը` «սև ցուցակից» հանելու խնդրանքով, յուրաքանչյուրի անձնական գործն է: Ի տարբերություն Ադրբեջանի` ԼՂՀ-ն հարգանքով է վերաբերում մարդու` ազատ տեղաշարժի իրավունքին:

NKR Foreign Ministry representative explains procedures of tourists’ and foreign journalists’ entry to NKR
16:10 03/04/2015
We present head of the Information and Public Relations Department of NKR Ministry of Foreign Affairs Armen Sargsyan’s Interview to Panorama.am.
- We often hear about the foreigners’ increasing interest for Nagorno Karabakh Republic and the growing number of the tourists visiting NKR. Are there any data for 2015?
- The data for the first three months of the year already surpass the last years’ indicators. 906 foreign citizens from 38 various countries visited the Nagorno Karabakh Republic during January-March of the current year. In comparison with the previous years, it surpasses the same period of 2014 with 34 people; January-March, 2013 – with 92 people; and indicators of 2012 – with 360 people. Therefore, the number of tourists who have visited the NKR in the first three months of this year is by 40% more than that of the same period of 2012.
The geography of tourists visiting Azerbaijan is interesting, too. In 2012, tourists from 86 various countries visited the NKR, in 2013 – 77 countries and in 2014 – 78 countries.
- Are the Armenian citizens included?
- No. This statistics refers to foreign tourists only. The Armenian citizens are not included, and they are not counted due to the lack of passport control operations.
- Reportages about the Artsakh people’s life and routine in the blockade of Azerbaijan can frequently be found in the international media. Do the foreign journalists frequently visit NKR?
- For the first three months of 2015 41 foreign journalists were accredited in the NKR MFA Information and Public Relations Department, while the same period of the last year was marked by only four foreign journalists’ accreditation. This indicates the growing interest for the region.
- The Azerbaijani side often makes obstacles for the journalists’ work, who objectively cover Karabakh conflict, and declares that foreign citizens, including journalists, must apply to the Foreign Ministry of Azerbaijan to get a permission to visit NKR and carry out their professional duties there. How would you comment on the claim?
- Only the visas issued by the NKR authorities have legal force on the territory of the NKR. The NKR entrance visas are issued to foreign citizens only at the NKR Permanent Representation in the Republic of Armenia or at the Consular Service of the NKR Foreign Ministry. All the other documents, issued by other countries, have no legal force on the NKR territory and are not considered.
The same applies for the journalists’ accreditation. The permission to carry out journalistic work on the territory of the Nagorno Karabakh Republic is issued by the NKR MFA Information and Public Relations Department. Accreditation, granted in other countries, including Azerbaijan and even Armenia, is not valid on the territory of NKR, and cannot serve as a guarantee for getting a permission to carry out professional activities in NKR.
Therefore, the only legal way to be and/or carry out professional work on NKR territory is getting visas and accreditation cards at NKR Ministry of Foreign Affairs.
- Then would you describe, please, the procedure of accreditation of journalists?
- Those journalists, who want to carry out professional activities on the NKR territory, should submit a letter from the editor-in-chief of their media organization to the NKR Foreign Minister. The letter should include the period of stay and purpose of the visit, as well as information regarding which officials of NKR the journalist intends to interview.
The journalist needs to get a visa to enter NKR, and accreditation at NKR MFA Information and Public Relations Department – to carry out professional activities. Detailed information regarding the procedure is available at NKR Foreign Ministry website (http://nkr.am/en/the-procedure-of-accreditation-of-journalists/145/).
- The Azerbaijani side also frequently intimidates foreigners saying that it is dangerous to be on the territory of NKR, in order to dissuade them from visiting it. How would you comment on this?
- To put it mildly, those statements are totally untrue. The crime rate is so low in the NKR that it can compete with the Scandinavian countries. For the whole post-war period of the NKR there was not registered a single case involving foreign nationals.
Azerbaijan had better think about the foreigners’ security on its own territory. The state agencies of various countries have more than once issued statements about the threat of acts of terrorism in Azerbaijan, recommending their citizens to refrain from visiting that country.
- How do you feel about those tourists who visited NKR and then turned to Azerbaijan to exclude their names from the ‘black list’?
- Quite normal. The NKR does not create such obstacles and therefore it is their personal concern to ask the Foreign Ministry of Azerbaijan to remove their names from its ‘black list.’ Unlike Azerbaijan, NKR respects each person’s freedom of movement.