Կարևորել է ՀՕՊ զորքերի դերակատարումը ազգային բանակի մարտունակության ապահովման համատեքստում
Զինված ուժերի հակաօդային պաշտպանության և ավիացիոն ստորաբաժանումներն այսօր ի զորու են դիմակայելու և հետ մղելու հակառակորդի օդային հարձակումները: Հայկական զինուժի հակաօդային պաշտպանության համակարգը օրնիբուն հսկում է ՀՀ օդային սահմանները: Զորատեսակի կատարելագործման ուղիների, կատարված աշխատանքների, խնդրահարույց հարցերի ու առաջիկա անելիքների քննարկմանն էր նվիրված ապրիլի 3-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում անցկացված խորհրդակցությունը: Այս մասին հայտնում են ՊՆ մամուլի ծառայությունից:
Բացելով խորհրդակցությունը և ներկայացնելով օրակարգում տեղ գտած հարցերը` ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը կարևորել է ՀՕՊ զորքերի դերակատարումը ազգային բանակի մարտունակության ապահովման համատեքստում:
Խորհրդակցության ընթացքում ՀՕՊ համակարգի ներկայիս վիճակի, 2014թ. մարտի 1-ից մինչ այս տարվա մարտի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում իրականացված աշխատանքների, օդաչուական անձնակազմի մասնագիտական կարողությունների բարձրացմանն ուղղված ծրագրերի մասին հաշվետու զեկույցներով հանդես են եկել ԶՈւ մի շարք վարչությունների պետեր ու զորամասերի հրամանատարներ: Բանախոսները հանգամանալից անդրադարձել են մարտական հերթապահության, ենթակա ստորաբաժանումներում մարտական խնդիրների կատարման ու զորահավաքային պատրաստականության, անձնակազմի թռիչքային, պարաշյուտադեսանտային, ինժեներատեխնիկական պատրաստության, ռազմաավիացիոն տեխնիկայի շահագործման ու պահպանման հարցերին, այդ ուղղությամբ իրականացվող ընթացիկ և պլանային միջոցառումներին, ԶՈՒ պատրաստության պլանի համաձայն անցկացված հանկարծակի ստուգումներին:
Առաջարկություններ են ներկայացվել հրատապ լուծում պահանջող խնդիրների, զինծառայողների և կուրսանտների սոցիալ-կենցաղային պայմանների առավել բարելավման վերաբերյալ
Ամփոփիչ զեկույցում ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Ստեփան Գալստյանը փաստել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում ընդհանուր առմամբ պատշաճ կերպով իրականացվել են ԶՈՒ պատրաստության պլանով նախատեսված բոլոր միջոցառումները և ենթակա ստորաբաժանումներն ունակ են կատարելու իրենց առջև դրված մարտական խնդիրները:
Խորհրդակցության ավարտին ի մի բերելով արծարծված հարցերը` ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հետագա անելիքների կազմակերպման և զորատեսակի մարտունակության առավել բարձրացման նպատակով տվել է համապատասխան հանձնարարականներ և ցուցումներ:

Авиационные подразделения и силы ПВО Армянской армии могут отразить воздушные атаки противника. Итоги совещания в МО Армении
19:17 03/04/2015
Авиационные подразделения и подразделения противовоздушной обороны Вооруженных сил Армении способны противостоять и отразить воздушные атаки противника: система ПВО Армянской армии денно и нощно следит за безопасностью воздушных границ республики. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны РА, передавая подробности состоявшегося сегодня в ведомстве совещания по вопросам усовершенствования данного вида войск, проделанной в этом направлении работе, имеющимся проблемам и дальнейшим планам.
Глава Минобороны РА Сейран Оганян подчеркнул важность роли войск ПВО в контексте обеспечения боеспособности национальной армии.
В ходе совещания с подробными отчетами о проделанной с 1 марта 2014г. по сей день работе выступили ряд ответственных в данной сфере представителей ВС РА. Отмечалось, что все работы в общем были выполнены согласно намеченному плану и соответствующие подразделения войск способны выполнить поставленные перед ними задачи.
Были озвучены также предложения касательно решения первоочередных проблем в данной сфере, улучшения социально-бытовых условий военнослужащих и курсантов.
Министр обороны С. Оганян, заслушав отчеты и озвученные проблемы, дал ряд распоряжений касательно дальнейшей деятельности и повышения боеспособности данного вида войск.