Հայաստանի պատմության թանգարանում ապրիլի 24-ին բացվելու է ցուցահանդես (լուսանկարներ)
Հայաստանի պատմության թանգարանում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ հենց ապրիլի 24-ին բացվելու է ցուցահանդես:
Panorama.am-ի հետ զրույցում թանգարանի տնօրեն Անելկա Գրիգորյանն ասաց, որ իրենք Հայոց ցեղասպանության 90-րդ, 95-րդ տարելիցի կապակցությամբ ցուցահանդեսներ բացել են. «Ապրիլի 24-ի ցուցահանդեսը համալրված, թարմացված է լինելու նոր նյութերով: Ներկայացվելու են Ցեղասպանությանն առնչվող ամեն ինչ՝ լուսանկարներ, ականատեսների վկայություններ, փաստաթղթեր, ինքնապաշտպանական ու կամավորական շարժումների հետ կապված զենքեր, անձնական իրեր, ինչպես նաև եղեռնից հրաշքով փրկված եզակի մասունքներ` գրքեր և այլ հիշատակներ»:
Թանգարանի տնօրենի խոսքով, որոշ ցուցանմուշներ առաջին անգամ են ցուցադրվելու:
(Լուսանկարները՝ Հայաստանի պատմության թանգարանի կայքից)
Ա. Գրիգորյանը նաև տեղեկացրեց, որ այս տարվա ընթացքում Մոսկվայի պատմության թանգարանում բացվելու է «Հայաստանը քաղաքակրթության օրրան» խորագրով ցուցահանդես, մի հատված Հայոց ցեղասպանությանն է վերաբերելու: Ցուցանմուշների հիմնական մասը, ըստ նրա, տարվելու է Հայաստանի պատմության թանգարանից:

History Museum of Armenia to host Armenian Genocide exhibition
An exhibition dedicated to the Armenian Genocide centenary will open at the History Museum of Armenia on April 24.
Anelka Grigoryan, director of the Museum, told Panorama.am that the exhibition will feature photos, eyewitness testimonies, documents, personal items, weapons related to self-defense and volunteer movements, as well as unique relics that survived the Armenian Genocide.
In her words, some of these exhibits will be displayed for the first time.
Ms Grigoryan also said that an exhibition titled “Armenia: Cradle of Civilization” will open at the State Historical Museum of Moscow this year, and a part of the exhibition will be dedicated to the Armenian Genocide. Most of the exhibits will be from the collection of the History Museum of Armenia.