Սերժ Սարգսյան. Այսօր մենք մեծարում ենք մեր մայրերին. նրանք են մեր ժողովրդի հավերժության առաջին երաշխավորը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Մայրության և գեղեցկության տոնի առթիվ.
«Սիրելի՛ կանայք և աղջիկներ,
Ջերմորեն շնորհավորում եմ ձեզ Մայրության և գեղեցկության տոնի առթիվ:
Մայրությունը պաշտամունքի առարկա է եղել անհիշելի ժամանակներից: Մոր նկատմամբ սիրո և երախտագիտության դրսևորումները համաշխարհային, ինչպես նաև հայկական արվեստի ու մշակույթի անբաժանելի և կարևոր մասն են:
Առողջ, կիրթ և հայրենասեր սերնդի դաստիարակությունն առաջին հերթին և արդարացիորեն գնահատվում է որպես հայ մայրերի արժանիք և սխրանք: Այդ սխրանքի վկան էինք մենք 100 տարի առաջ, երբ հայ մայրերը աքսորի ճանապարհին, անապատի ավազների վրա գրելով, մաշտոցյան այբուբեն էին ուսուցանում իրենց զավակներին՝ հավատալով իրենց և մեր փրկությանն ու վերապրումին: Այսօր մենք մեծարում ենք մեր մայրերին. նրանք են մեր ժողովրդի հավերժության առաջին երաշխավորը: Եվ ամենևին էլ պատահական չէ, որ այս տարի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում նշանակալի ավանդ ներդրած անձանց շնորհվող՝ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի մրցանակին են արժանացել ցեղասպանության ենթարկված հայ կանայք` ի դեմս այսօր էլ իրենց ընտանիքներին մայրության ջերմությունը պարգևող և տոկունության օրինակ ծառայող մեր քսան վերապրած հայրենակցուհիների:
Կրկին շնորհավորելով գարնանային գեղեցիկ տոնի առթիվ՝ բոլոր մայրերին մաղթում եմ ընտանեկան երջանկություն և մայրական հպարտություն»:

Armenian President Serzh Sargsyan has issued a congratulatory message on Motherhood and Beauty Day marked in Armenia today, according to the presidential press service.
The message reads as follows:
“Dear women and girls,
“I cordially congratulate you on Motherhood and Beauty Day. From time immemorial, motherhood has been a subject of worship. The manifestations of love and gratitude towards mother have been an inseparable and important part of world, as well as of Armenian arts and culture.
“Upbringing of a healthy, educated and patriotic generation is first of all and truly regarded as the virtue and heroic deed of Armenian mothers. We witnessed that heroism 100 years ago when Armenian mothers, writing on desert sands, taught the Mashtots alphabet to their children on the road of deportation, believing in their own and our salvation and survival. Today we honor our mothers: they provide the key guarantee for our people’s eternity. And it is no accident at all that this year the RA Presidential Award for Significant Contribution to the Cause of the Armenian Genocide Recognition has been awarded to Armenian women subjected to genocide, in the person of our 20 compatriot female survivors who presently continue to bestow maternal warmth on their families and set an example of steadfastness.
“I once again congratulate you on this beautiful spring holiday and wish all mothers happiness with their families and maternal pride.”