2017թ-ից պարտադիր կրթությունը կլինի 12 տարի
ՀՀ Ազգային ժողովում երեկ տեղի ունեցած քննարկման արդյունքում լրամշակվել է Կառավարության կողմից ներկայացված «Կրթության մասին օրենքում լրացումներ ու փոփոխություններ անելու մասին» նախագիծը, որով առաջարկվում է պարտադիր միջնակարգ կրթությունը դարձնել 12 տարի:
ՕԵԿ խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանն ասաց, որ երեկ քննարկել են նախագիծը, որին մասնակցել է նաև ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը:
«Որոշակի խնդիրներ, որոնք մեզ մտահոգում էին, դուրս ենք բերել նախագծից: Նաև ամրագրել ենք, որ նախագիծը 2017թ-ից պետք է կիրառվի: Միայն պարտադիր բառը չի հանվել, ինչը մեզ մտահոգում է»,- ասաց Հ. Բիշարյանը` հավելելով, որ ՕԵԿ-ը կմասնակցի քվերակությանը, բայց ձեռնպահ կմնա:
ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանն էլ նշեց, որ թեև որոշակի մտահոգություններ առաջացնող դրույթներ հանվել են, սակայն ասել, որ խնդիրը լիովին կարգավորված է, այդպես չէ:
«Քանի որ մինչև 2017թ-ը ժամանակ ունենք նախագծի վրա աշխատելու և լրամշակելու, ուստի ԲՀԿ-ն ևս կքվեարկի ձեռնպահ»,- ասաց Ն.Զոհրաբյանը:
«Թեպետ գիտեմ, որ այս կառավարությունը այդ գործը չի կարող գլուխ հանել, այնուամենայնիվ, իմ այն մտահոգությունը, որ հնարավոր չէ կիրառել և գոնե երկու տարով օրենքը հետաձգել, փարատվել է: Դա հաշվի առնելով` մեր խմբակությունը կողմ կքվեարկի»,- ասաց ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը:
Այսպիսով, խորհրդարանը ձայների 85 կողմ, 0 դեմ և 27 ձեռնպահ հարաբերակցությամբ ընդունեց որոշումը: Նշենք, որ նոր որոշման համաձայն՝ պարտադիր միջնակարգ կրթությունը կդառնա 12-ամյա:

В Армении 12-летнее школьное образование станет обязательным. Парламент одобрил представленный правительством законопроект
15:48 08/04/2015
Национальное Собрание Армении в ходе сегодняшнего заседания 85 голосами «за», 0 «против» и 27 «воздержавшихся» одобрило проект закона «О внесении изменения в Закон РА „Об образовании”».
Таким образом, в Армении 12-летнее среднее или начальное профессиональное образование станет обязательным до достижения учащимся 19 лет, если это право не реализовано ранее. То есть в Армении обязательным будет считаться не 9-летнее, а 12-летнее образование. Закон вступит в силу с 2017 года.
До голосования руководитель фракции «Оринац еркир» Эгине Бишарян отметила, что накануне, 7 апреля, в парламенте Армении с участием министра образования и науки РА Армена Ашотяна состоялось обсуждение представленного правительством законопроекта.
«Определенные положения, которые вызывали у нас обеспокоенность, были изъяты. Кроме того, закреплено, что закон вступит в силу с 2017 года», – сказала она, добавив, что, тем не менее, положение об обязательном 12-летнем образовании по-прежнему вызывает обеспокоенность.
При этом Эгине Бишарян и Наира Зограбян отметили, фракции «Оринац еркир» и «Процветающая Армения» воздержатся при голосовании. В то же время секретарь оппозиционный фракции парламента Армении «Армянский национальный конгресс» (АНК) Арам Манукян отметил, что АНК поддержит законопроект.
Станет ли 12-летнее школьное образование обязательным в Армении? Обсуждение в парламенте