Փորձաքննության եզրակացություն. Վալերի Պերմյակովն առողջ է
Ռուս զինծառայող Վալերի Պերմյակովը, ով մեղադրվում է Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի յոթ անդամի սպանության մեջ, ճանաչվել է առողջ: Այս մասին Ինտերֆաքսին հայտնել է իրավիճակին ծանոթ աղբյուրը:
Քննության շրջանակում անկացված հոգեբուժական փորձաքննության եզրակացության համաձայն, զինծառայողը առողջ է, նա ամբողջությամբ գիտակցել է հանցագործության պահին իր կատարած գործողությունները:
Փորձաքննությունն անցկացվել է Գյումրիում տեղակայցած ռուսական ռազմաբազայի տարածքում, որտեղ որ այժմ գտնվում է նա:
«Փորձագետները հայտնաբերել են հոգեկան որոշ շեղումներ և խանգարումներ, բայց ընդհանուր առմամբ նա ճանաչվել է մտավոր առողջ»,- ասել է աղբյուրը:
Կոմերսանտն էլ գրում է, որ դատարանը երեկ երկարաձգել է Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքին սպանած ռուս շարքային Վալերի Պերմյակովի կալանքի ժամկետը: Պարզվել է նաև, որ Քննչական կոմիտեն խստացրել և հստակեցրել է ավելի վաղ նրան առաջադրված մեղադրանքները։ Մեղադրանք է առաջադրվել նաև նոր հոդվածներով, այդ թվում նաև ՌԴ ՔՕ 33-րդ հոդվածով (հանցագործության մասնակցությունը), համաձայն որի զինծառայողը հանցագործության անմիջական կատարողն է: Առաջադրված մեղադրանքների միայն երկու կետով զինծառայողին ցմահ ազատազրկում է սպառնում։
Հիշեցնենք, որ Գյումրի քաղաքում հունվարի 12-ին Ավետիսյանների ընտանիքի յոթ անդամների սպանության առթիվ հարուցված քրեական գործով ՀՀ քննչական կոմիտեի քննիչները Գյումրիում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի ժամկետային զինծառայող Վալերի Պերմյակովին մեղադրանք են առաջադրել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով՝ երկու և ավելի անձանց դիտավորյալ սպանության համար: Վալերի Պերմյակովն ընդունել է առաջադրված մեղադրանքը: Նրան մեղադրանք է առաջադրված նաև ՌԴ Քրեական օրենսգրքի երկու հոդվածով՝ սպանություն և դասալքություն:

Valery Permyakov found sane
Russian serviceman Valery Permyakov, who is charged with the murder of the Avetisyan family in Gyumri city of Armenia, was found sane, Interfax reports citing a source familiar with the situation.
“The psychiatric examination revealed that the serviceman is sane. He was absolutely aware of his actions at the moment of the murder,” the source said.
The experts have detected some mental disorders in him, but overall, he was found sane, the source added.
Meanwhile, Kommersant has learned that the court extended Permyakov’s arrest on April 8. The Investigation Committee toughened the charges against him. On two counts alone, he may face life imprisonment.
Six members of one family, including a two-year-old child, were shot dead in their house in Gyumri on January 12. A six-month-old baby was hospitalized with stab wounds. He died in hospital on January 19. Valery Permyakov, a serviceman of the 102nd Russian military base stationed in Gyumri, the main suspect in the murder, was detained by Russian border guards while attempting to cross the Armenian-Turkish border near Yerazgavors village in Armenia’s Shirak province. Permyakov is held in custody at the Russian military base. He was questioned and confessed to the crime. Permyakov is charged under Article 105.2 and 338.2 of the Russian Criminal Code (murder and desertion). Also, Armenian Investigative Committee brought a charge against Permyakov under Article 104 part 2 point 1 (murder of two or more persons) of the Armenian Criminal Code.