Գեորգի Միրսկի. Կեցցե՛  Պապը
Ռուսական «Эхо»  ռադիոկայանի բլոգում քաղաքագետ, Ռուսաստանի գիտության ոլորտի վաստակավոր գործիչ Գեորգի Միրսկին անդրադարձել է երեկ Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի տաճարում մատուցված պատարագի ժամանակ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի արած հայտարարությանը: Նա փառաբանել է պապին` պատմական ճշմարտությունը հաստատելու համար: Ստորև ներկայացնում ենք ռուս քաղաքագետի ամբողջական հոդվածը հայերեն:
«Ֆրանցիսկոս պապը ասեց իր ծանրակշիռ խոսքը. «Նախորդ հարյուրամյակում մեր մարդկային մեծ ընտանիքը վերապրել է 3 աննախադեպ և զանգվածային ողբերգություններ»: Եվ նա չվախեցավ օգտագործել Ցեղասպանություն բառը` այդ համամարդկային ոճրագործությունների համար պատասխանատու համարելով Օսմանյան կայսրությունը, ֆաշիզմը և ստալինիզմը:
Թուրքիայում բնակվող հայերին բաժին հասած ողբերգություն առաջինն էր այս հանցավոր իրադարձությունների շարքում: Ամեն ինչ սկսվեց 1915թ-ի ապրիլի 23-ի լույս 24-ի գիշերը, երբ ձերբակալվեցին Ստամբուլի հայ մտավորականները: Մի քանի ամիսների ընթացքում Օսմանյան Կայսրությունում ապրող հայերի մոտ երկու երրորդը`շուրջ 1 միլիոն 300 հազար մարդ անհետացավ աշխարհի երեսեից: Եվ դա դեռ ամենը չէր: Առաջին աշխարհամարտի սկսվելու պահին Օսմանյան Կայսրության 16-20 միլիոն բնակչության մեջ հայերը կազմում էին 2 միլիոնը: Հիմա Թուրքիայում ապրում են մոտավորապես 60 հազար հայեր: Թուրքական իշխանությունները, տոգորված հայերի նկատմամբ անասնական ատելությամբ, մեղադրեցին նրանց ռուսական բանակի օժանդակելու մեջ և ոչնչացրեցին մի ամբողջ քաղաքակրթություն ու կրոն: 2,5 հազար եկեղեցիներից և 450 վանքերից մնաց ընդամենը 40 եկեղեցի, որոնցից 34-ը` Ստամբուլում:
Այս մասին վերջին 100 տարվա ընթացքում գրվել են անհամար գրքեր ու տարբեր աշխատություններ: Վերջին նմուշներից կառանձնացնեմ, թերևս, անցած տարի Փարիզում լույս տեսած Ռայմոնդ Գևորգյանի և Իվես Տերնոնի «Memorial du genocide des Armeniens» գիրքը:
Ամեն ինչ վաղուց ապացուցված է: Վերջին շրջանում իրականացված աշխատանքներից կարելի է առանձնացնել թեկուզ այն, որ Միչիգանի համալսարանի մի խումբ պրոֆեսորներ Հայոց ցեղասպանության թեմայով անցկացրել են 7 միջազգային համաժողով և լույս են ընծայել հրատարակությունների մի ամբողջ շարք`ներառյալ բարձր գնահատականի արժանացած «A Question of Genocide: Armenians and Turks at the End of the Ottoman Empire» (2011թ. Օքսֆորդ) գիրքը:
Նկատենք, որ ամենուր կիրառվում է Ցեղասպանություն տերմինը: Չի կարելի չհիշատակել ազգությամբ հայ, սակայն թուրքական իրականության մեջ գործող լրագրող Հրանտ Դինքի գործունեության մասին, ով բառացիորեն արթնացրեց բազմաթիվ թուրքերի խիղճը, ում նա դիմում էր հետևյալ պարզ խոսքերով. «Կար մի ազգ, որին հայ էին կոչում, և այդ ազգը բնակեցնում էր այս հողերը: Ազգն այդ այլևս գոյություն չունի: Իսկ ի՞նչ է պատահել»:
Դինքին հետապնդում էին, իշխանությունները նրան դատական մի քաշքշուկից մյուսի մեջ էին ներգրավում, և այս ամենն ավարտվեց նրանով, որ 2007թ-ին օրը ցերեկով Հրանտ Դինքին սպանեցին իր խմբագրությամբ գործող «Ակոս» շաբաթաթերթի մուտքի դիմաց: Եվ այստեղ կատարվեց անհավատալին. 100 հազարավոր մարդիկ` թուրքեր և հայեր, գնացին Դինքի դագաղի հետևից` վանկարկելով` «Մենք բոլորս Հրանտ Դինք ենք, մենք բոլորս Հայ ենք»:
Սակայն Դինքը հայտարարում էր, որ երկու ժողովուրդներն էլ հիվանդ են. «հայերը տառապում են ստացած վերքից, իսկ թուրքերը` իրենց պատած պարանոյայից»: Однажды Грант Динк сказал, что оба народа больны: «Армяне страдают от травмы, турки от паранойи.» Վերքը հասկանալը հեշտ է, իսկ արդյո՞ք նույնն է պարանոյաի դեպքում: Դժբախտաբար ոչ միայն թուրքական իշխանությունները, այլև հարցումների արդյունքում Թուրքիայի բնակչության մեծամասնությունը հավատում է, որ հայերը, ինչպես և թուրքերը, դարձել են ռազմական գործողությունների զոհ, ու որ հայերին ոչ ոք դիտավորյալ չի սպանել, իսկ զոհվածների մասին ներկայացվող թվերն առհասարակ զառանցանք են:
«Որքա՜ն ծանոթ է այս ամենը»: Ուրբաթ «ТВЦ» հեռուստաալիքի եթերում «Ձայնի իրավունք» հաղորդաշարն էր, որը նվիրված էր Ստալինի հանրաճանաչության և պոպուլյարության պատճառների պարզաբանմանը: Բացի նողկանքից ուրիշ ոչ մի զգացողություն չէր կարող առաջացնել ամոթի ու խղճի վերջին նշույլները վաղուց և վերջնականապես կորցրած պատմաբանների , պրոֆեսորների և լրագրողների անհեթեթ քննարկումները, որոնք լկտիաբար թքում էին ստալինյան ահաբեկչության զոհերի հոգու մեջ:
Նման կերպարներից ավելին չի էլ կարելի ակնկալել, բայց ժողովո՞ւրդը, հասարակ մարդի՞կ։ Մի՞թե կարծում են, որ հենց այդպես էլ պետք է լիներ, Ստալինը ոչնչացրել է ազգի դավաճաններին, «հինգերորդ շարասյանը», այլապես պատերազմում հաղթանակ չէի՞նք տանի։ Հավատո՞ւմ են, որ 1937-38 թթ-ն 682 հազար գնդակահարվածները օտարերկրա հատուկ ծառայությունների գործակալներ էին, իսկ պատերազմը հաղթել ենք, քանի որ ստալինյան դահիճներն այն աշխարհ են ուղարկել բանակի հրամկազմի 87%-ի՞ն։
Ինձ միշտ հետաքրքրել է հարցը, թե ինչու են մարդիկ, ու ոչ միայն մեր երկրում (նույն թուրքերը, օրինակ) այդքան վախենում ընդունել իրենց ղեկավարների սխալներն ու հանցագործությունները։ Ինչո՞ւ են այդքան մտահոգվում, տանջվում, երբ իրենց պատմում են իրենց երկրի իշխանությունների չարագործությունների մասին։ Ասես՝ այդ մղձավանջների մեջ մեղադրում են իրենց պապերին ու նախապապերին։ Ինչո՞ւ են նախընտրում լռել նույնիսկ Իվան Ահեղի ու Պետրոս Առաջինի գազանությունների մասին։ Հակառակ դեպքում կպարզվի, թե ռուս ժողովուրդը բաղկացած է դահիճներից ու խոշտանգողների՞ց։
Ինչպիսի տխմարություն․ չէ՞ որ այդ ցարերը, զորավարները, ներքին գործերի կոմիսարները խոշտանգում, մահապատժի էին ենթարկում հենց այդ ժողովրդին՝ իրենց ժողովրդին։ Բայց դե դա կարևոր չէ, միայն թե պետությունը չհեղինակազրկվի։ Բացարձակ հիմարություն․ չէ՞ որ ամբողջ աշխարհին ամեն ինչ հայտնի է, ու շարունակել անմտաբար պնդել, թե դեռ հայտնի չէ՝ Կատինում լեհ սպաներին ով է գնդակահարել, նշանակում է փրկել Ռուսաստանի հեղինակությո՞ւնը։
Թուրքիայի հայերին բաժին հասած ողբերգությունից հարյուր տարի է անցել, մարդասպանների ոսկորները վաղուց փոշի են դարձել, փոխվել են քաղաքական ռեժիմները։ Հարց է առաջանում՝ ժամանակակից թուրքերը ի՞նչ կկորցնեն, եթե ամբողջ աշխարհի առջև ընդունեն, որ իրենց ղեկավարները խաղաղ բնակչության արյուն են թափել։ Մի՞թե հասկանալի չէ, որ ժողովրդի ու պետության հեղինակությանն ու պատվին վնաս է հասցվում հենց այն ժամանակ, երբ հիմարաբար ու զայրույթով հերքվում է այն, ինչն առանց այդ էլ վաղուց արդեն հայտնի է ամբողջ աշխարհին։
Հանելուկ հոգեբանների համար։ Մնում է միայն կրկնել Գյոթեի՝ նախկինում «Эхо»-ի եթերում իմ կողմից արդեն մեջբերված խոսքերը․«Քանի դեռ մարդիկ անսահման հիմար են, սատանան խելացի լինելու կարիք չունի»։
Իսկ Պապ Ֆրանցիսկոսի առջև խոնարհվում եմ։ Նա դիպավ հենց նշանակետին` մատնանշելով 20-րդ դարի հիմնական մարդասպաններին, այն է` երիտթուրքերի կառավարությանը, Հիտլերին և Ստալինին»։

«Перед Папой Франциском снимаю шляпу». Историк Г.Мирский о посвященной 100-й годовщине Геноцида армян мессе в Ватикане
14:21 13/04/2015
Историк, заслуженный деятель науки РФ Георгий Мирский в опубликованной на сайте радиостанции «Эхо Москвы» статье «Браво, Папа!» обратился к состоявшейся накануне, 12 апреля, в Соборе Св. Петра в Ватикане литургии, посвященной100-й годовщине Геноцида армян, в ходе которой впервые Папа Римский Франциск использовал в отношении событий начала 20 века термин «геноцид».
Статью Георгия Мирского приводим ниже без изменений и сокращений:
«Папа Франциск сказал свое веское слово. „В минувшем столетии наша человеческая семья пережила три массовые и беспрецедентные трагедии”. И он не побоялся употребить слово „геноцид”, объявив ответственными за эти трагедии власти Османской империи, нацизм и сталинизм.
Катастрофа, постигшая турецких армян, была первой в этой преступной цепи. Все началось с уничтожения армянской интеллектуальной элиты Стамбула в ночь с 24 на 25 апреля 1915 года. В течение нескольких месяцев две трети турецких армян, почти миллион триста тысяч человек, исчезли с лица земли. И это было еще не все. К началу первой мировой войны в Османской империи из 16–20 миллионов жителей армян было около двух миллионов. Сейчас в Турции живет приблизительно 60 тысяч армян. Власти в своей животной ненависти к армянам, которых обвинили в том, что они помогали российской армии, уничтожали культуру и религию. Из 2, 5 тысяч церквей и 450 монастырей осталось 40 церквей, из них 34 в Стамбуле.
Об этом за сто лет написано бесчисленное множество работ. Из последних назову вышедшую в прошлом году в Париже : Raymond Kevorkian et Yves Ternon, Memorial du genocide des Armeniens. Все давным-давно доказано, проверено и перепроверено. Из недавних трудов следует упомянуть хотя бы то, что группа профессоров университета штата Мичиган провела семь международных конференций на тему геноцида армян и издала ряд публикаций, включая получившую высокую оценку книгу A Question of Genocide: Armenians and Turks at the End of the Ottoman Empire ( Оксфорд , 2011). Заметим, что везде употребляется термин „геноцид”. Нельзя не вспомнить деятельность турецко-армянского журналиста Гранта Динка, буквально пробудившего совесть множества турок, к которым он обратился с простыми словами: „Был народ, называвшийся армянами, он населял эти земли, его больше там нет. Что случилось?”
Динка травили, власти таскали его с одного процесса на другой, и кончилось тем, что в 2007 г. его убили среди бела дня перед входом в здание еженедельника „Агос”, редактором которого он был. И тут произошло неслыханное: сто тысяч человек, турок и армян, шло за его гробом, скандируя: „Мы все Гранты Динки! Мы все армяне!”
Однажды Грант Динк сказал, что оба народа больны: „Армяне страдают от травмы, турки от паранойи” . Травму понять легче, а вот паранойя? К сожалению, не только турецкие власти, но и, по данным опросов, большинство населения верит в то, что армяне, как и турки, просто стали жертвами военных действий, никто специально армян не убивал, а цифры погибших – это вообще бред.
Как же все это знакомо! В пятницу на ТВЦ была программа «Право голоса», посвященная выяснению причин популярности Сталина. Что, кроме омерзения, могли вызвать абсурдные разглагольствования давно и полностью потерявших последние остатки стыда и совести историков, профессоров, журналистов, нагло плевавших прямо в душу покойникам, жертвам сталинского террора! Но с этих-то типов что взять– а вот народ-то что, простые люди? Неужели верят, что так и надо было, Сталин уничтожал врагов народа, „пятую колонну”, иначе бы и войну не выиграли? Верят, что 682 тысячи расстрелянных в 1937-38 гг. были агентами иностранных разведок, а войну выиграли потому, что сталинские палачи отправили на тот свет 87 % военачальников от командира дивизии и выше?
Меня всегда занимал вопрос: почему люди, и не только в нашей стране ( вот, пример турок, пожалуйста) так боятся признать ошибки и преступления своих руководителей, включая умерших сотни лет тому назад? Почему так переживают, страдают, когда им рассказывают о злодеяниях правителей их страны– можно подумать, что на их собственных прапрадедов навешивают вину за все эти кошмары? Почему даже зверства Ивана Грозного и Петра Первого лучше замалчивать –иначе выйдет, что русский народ состоит из палачей и мучителей ? Идиотизм полный: ведь именно этот народ, свой народ, пытали и казнили цари, воеводы, наркомы внутренних дел–так это неважно, главное, чтобы репутацию государства не уронить. Кретинизм вдвойне: ведь весь мир все знает, и если продолжать тупо бубнить, например, что еще неизвестно, кто расстрелял в Катыни польских офицеров–это значит спасать честь России?
Прошло сто лет со времени трагедии турецких армян, давным-давно истлели кости убийц, сменились политические режимы – что же, спрашивается, потеряют современные турки, если честно сознаются перед всем миром, что их правители пролили моря крови мирных людей? Неужели непонятно, что чести и достоинству народа и репутации государства урон наносится именно тогда, когда тупо и злобно отрицается то, что и так давно всему миру известно?
Загадка для психологов. Остается только повторить однажды процитированные мною на „Эхе” слова Гете: „Пока народ так бесконечно глуп, дьяволу нет нужды быть умным”.
А перед папой Франциском снимаю шляпу. Точно попал, в девятку, всех главных душегубов ХХ века пригвоздил– и правительство младотурок, и Гитлера, и Сталина».
«Сокрытие или отрицание зла подобно кровоточащей ране». Мировые СМИ анализируют речь Папы Римского о Геноциде армян