Թուրքական ԶԼՄ-ներ. Անկարայում «ցեղասպանության» երկրաշարժ է
Նախօրեին Վատիկանի Սբ Պետրոսի տաճարում Նորին Սրբություն Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի կողմից մատուցված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված պատարագը և Պապի հնչեցրած «ցեղասպանություն» եզրույթի կիրառումն արժանացել են թուրքական լրատվամիջոցների լայն լուսաբանմանը:
Ermenihaber.am-ը տեղեկացնում է, որ Հռոմի Պապի մատուցած պատարագին անդրադարձած թուրքական հրապարակումներում առաջին պլան է բերված Պապի կողմից ցեղասպանություն եզրաբառի կիրառման փաստը և հիշեցումը, որ Պապը նախկինում ևս հնչեցրել էր 1915-ի վերաբերյալ նման տեսակետ: Պատարագի մասնակիցների և ընդհանուր մանրամասների մասին հիշատակումով թուրքական ԶԼՄ-ները ուղիղ մեջբերել են Պապ Ֆրանցիսկոսի հետյալ ձևակերպումը. «20-րդ դարասկզբի առաջին ցեղասպանությունն իրականացվել է հայերի նկատմամբ»:
Մասնավորապես ընդդիմադիր «Դողան հաբեր» լրատվական գործակալությունը նշում է. «Չնայած Թուրքիայի բոլոր դիվանագիտական նախաձեռնություններին, Պապն ասաց, որ 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը հայերի դեմ է իրականացված եղել»:
Չափավոր իշխանամետ «Posta» պարբերականի կայքն ուշադրություն է հրավիրում այն փաստի վրա, որ Հռոմի ներկայիս պապը առաջինը և միակը չէ կաթոլիկ աշխարհի հոգևոր առաջնորդներից, որ 1915-ին կատարվածն անվանել է ցեղասպանություն. «Ավելի վաղ, Պապ Ֆրանցիսկոսից առաջ էլ Վատիկանը կրկին օգտագործել էր «ցեղասպանություն» եզրաբառը»:
Ընդդիմադիր լրատվամիջոցներից «Cumhuriyet»-ը նշում է, որ Հայոց ցեղասպանություն ասաց այն Պապը, որը եղել է Էրդողանի նախագահական պալատի առաջին պաշտոնական հյուրը. «Ասաց՝ ցեղասպանություն ու Անկարային տակնուվրա արեց»:
Ձախակողմյան «Birgun» պարբերականը հիշեցնում է, որ դեռևս մարտի վերջերին Վատիկանում Թուրքիայի դեսպանն ասում էր, թե սպասելիք ունեն, որ պապը չի օգտագործի «ցեղասպանություն» եզրաբառը. «Անկարայում «ցեղասպանության» երկրաշարժ է»,- գրում է աղբյուրը:

Турецкие СМИ сравнивают литургию в Ватикане и заявление Папы Римского с землетрясением
Состоявшаяся накануне, 12 апреля, в Соборе Св. Петра в Ватикане литургия, посвященная100-й годовщине Геноцида армян, в ходе которой впервые Папа Римский Франциск использовал в отношении событий начала 20 века термин «геноцид», остается в центре внимания турецких СМИ. Обзор турецких СМИ представляет Ermenihaber.am.
В частности, оппозиционное турецкое информагентство Doğan Haber отмечает: «Несмотря на все дипломатические инициативы Турции, Папа Римский заявил, что в отношении армянского народа был осуществлен первый геноцид XX века».
В свою очередь сайт умеренно провластного издания «Posta» обращает внимание на то, что Папа Римский Франциск не является первым и единственным из духовных лидеров католического мира, назвавшего события 1915 года в Османской империи «геноцидом».
Оппозиционная газета Cumhuriyet отмечает, что термин «геноцид» в отношении событий начала 20 века использовал именно тот понтифик, который стал первым посетителем Президентского дворца (Белого дворца) Реджепа Тайипа Эрдогана в Анкаре.
Между тем, издание «Birgün» указывает, что посол Турции в Ватикане еще в конце марта заявлял, что, как ожидается, Папа Римский Франциск не будет использовать термин «геноцид». При этом издание сравнивает произошедшее в Ватикане с землетрясением.
www.panorama.am/ru/politics/2015/04/12/pope-genocide-turkey-media/«Сокрытие или отрицание зла подобно кровоточащей ране». Мировые СМИ анализируют речь Папы Римского о Геноциде армян