Երեկ երեկոյան Երևան է ժամանել աշխարհահռչակ դիրիժոր և ջութակահար, հայ ժողովրդի մեծ բարեկամ Վլադիմիր Սպիվակովը։ Մաեստրոն այս օրերին Հայաստանում է՝ կիսելու հայ ժողովրդի վիշտը, իր ղեկավարած համերգներով ոգեկոչելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը։
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ, երեկ «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում պատասխանելով լրագրողների հարցին՝ ինչ վերաբերմունք ունի Հայոց ցեղասպանության փաստի վերաբերյալ, Վ. Սպիվակովը նշել է, որ իր այցելությունն ինքնին խոսում է այդ մասին. «Ես եկել եմ Հայաստան, և ի՞նչ եք կարծում՝ ինչ դիրքորոշում պետք է ունենամ»։
Իսկ այն հարցին, թե աշխարհի ոչ բոլոր երկրներն են ճանաչել Ցեղասպանությունը, մաեստրոն պատասխանել է. «Դա նրանց խնդիրն է։ Ամբողջ աշխարհը չէ, որ չի ճանաչում, ճի՞շտ է։ Օրինակ, Հռոմի պապը ճանաչեց Ցեղասպանության փաստը։ Կարծում եմ՝ դա շատ լուրջ պատմություն է, որը հեռուն գնացող հետևանքներ կունենա։ Ռուսաստանը ճանաչել է…»։
Հիշեցնենք, որ Երևանում ապրիլի 14-16-ը երեք համերգով հանդես կգա Ռուսաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը՝ Վլադիմիր Սպիվակովի ղեկավարությամբ։ Համերգների ծրագրերը տարբեր են: Պատասխանելով հարցին, թե ինչո՞վ է պայմանավորված երեք տարբեր համերգային ծրագրերի ընտրությունը, մաեստրոն խոստովանել է, որ ինքը կրկնվել չի սիրում. «Երեկ Չայկովսկուն նվիրված փառատոնում մենք նվագում էինք բոլորովին այլ ծրագիր, որտեղ որպես մենակատար հանդես եկավ Ալեքսանդր Ռոմանովսկին, ով Ուկրաինայից է և այժմ ապրում է Իտալիայում։ Հիասքանչ հանդես եկավ։ Հայաստան կգա շատ լավ մի աղջնակ, դաշնակահարուհի Վարվարա Կուտուզովան, ում հետ առաջին համերգին կներկայացնենք Մոցարտի երաժշտությունը։ Կարծում եմ՝ հանդիսատեսը հաճույք կստանա»։

Всемирно известный дирижер В.Спиваков прибыл в Ереван. Концерты приурочены к 100-й годовщине Геноцида армян
Всемирно известный дирижер, скрипач, художественный руководитель и главный дирижер Национального филармонического оркестра России Владимир Спиваков накануне, 12 апреля,прибыл в Ереван, где выступит с концертами, приуроченными к 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи.
Как передает пресс-служба Государственного молодежного оркестра Армении, в ереванском аэропорту «Звартноц» в ответ на вопрос журналистов о его отношении к Геноциду армян Спиваков отметил, что его приезд в Армению уже является подтверждением его позиции.
Что же касается того, что многие страны мира до сих пор не признали Геноцид армян, Спиваков отметил: «Это их проблемы. Не весь же мир не признал. Вот Папа Римский признал, а это очень серьезная история с далеко идущими последствиями. Россия признала давно...»
Отметим, известный музыкант и возглавляемый им оркестр в столице Армении дадут три концерта. Концерты пройдут 14, 15 и 16 апреля в Национальном академическом театре оперы и балета им. А.Спендиарова.