Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին Վատիկանի Սուրբ Պետրոս տաճարում մատուցված պատարագի և դրա ժամանակ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի հնչեցրած ելույթն անցած մեկ օրվա ընթացքում համաշխարհային մամուլի օրակարգում գլխավոր երկու թեմաներից մեկն էր և Օբամա-Կաստրո հանդիպման հետ միասին գլխավորում էր մամուլի առաջատար միջոցների գլխագրերը:
Ապրիլի 12-ի երեկոյան առաջատար Google որոնողական համակարգը Վատիկանում մատուցված պատարագի թեմայով առանձնացնում էր շուրջ 700 հղում: Իսկ օրինակ, Veriquiet նորությունների հարթակը, որն ինտեգրացված ձևով ներկայացնում է անգլիալեզու 50 առաջատար լրատվամիջոցների կարևորագույն 10 թեմաները, իր համակարգով առանձացված կարևորագույն «թեգերի» տասնյակում ներառել էր «Պապ» (Pope), «Ցեղասպանություն» (Genocide), «Հայոց» (Armenian) «Թուրքիան» (Turkey) բառերը, որոնք բոլորն էլ կապված էին Մեծ Եղեռնի հետ:
Ստորև ներկայացնում ենք համաշխարհային առաջատար մամուլի անդրադարձը թեմային:
Ինչպես և ակնկալվում էր, տեղեկատվական տարածության ամենաազդեցիկ հատվածում՝ անգլիալեզու մամուլում, տոնայնությունը թելադրում էին առաջատար լրատվական գործակալությունները: Reuters-ը՝ «Հայերի ջարդը ցեղասպանություն որակելով՝ Պապը Թուրքիայի հետ լարվածության է գնում», Associated Press-ը՝ «Հայերի ջարդը նկարագրելու համար Ֆրանցիսկոս պապն օգտագործեց «ցեղասպանություն» բառը», Agence France-Presse-ը «Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված պատարագով պապը ձգում է դիվանագիտական պարանը», Bloomberg-ը՝ «Պապն ասաց, որ Առաջին աշխարհամարտի տարիներին հայերի սպանությունները ցեղասպանություն էին», հրապարակումներում բազմակողմանի անդրադարձ են կատարել Հայոց ցեղասպանության խնդրին, Թուրքիայի ժխտողականությանը, Հռոմի պապի կողմից մատուցված պատարագին և հնչեցրած ելույթին:
Առաջատար շատ լրատվամիջոցները սեփական թղթակիցների միջոցով են լուսաբանել Վատիկանում կայացած պատարագն ու հնչած հայտարարությունները: Այսպես, բրիտանական BBC-ն «Թուրքիան ցասման մեջ է Ֆրանցիսկոս պապի կողմից «Ցեղասպանություն» բառը կիրառելու համար» հրապարակմամբ անդրադարձել է Հռոմի պապի հայտարարություններին, Հայոց ցեղասպանության խնդրին, նշելով, որ թեև Թուրքիան ժխտում է այն, սակայն այլազգի գիտնականների մեծ մասը եղելությունը բնութագրում է որպես ցեղասպանություն: BBC-ն ներկայացրել է նաև Դեյվի Ուիլլիի մեկնաբանությունը: «Այժմ մնում է հետևել, թե պապի դիտարկումներն ինչպես կազդեն մեղմ իսլամական երկրի հետ Վատիկանի հարաբերությունների վրա: Սա համարձակ որոշում էր, բայց լիովին համապատասխանում էր Ֆրանցիկսոսի՝ բարոյական փաստարկների շուրջ բաց բանավեճի փիլիսոփայությանը»,- ասել է բրիտանացի վերլուծաբանը և հավելել:
BBC-ի այս նյութն արտատպվել կամ օգտագործվել է տասնյակ այլ լրատվամիջոցների կողմից, որոնց թվում News Next-ը, Starr FM-ը, Newser-ը, Ya Libnan-ը, Information Nigeria-ն, Idea Stream-ը, NPR-ը և այլն:
Ինչպես BBC-ի, այնպես էլ նշված առաջատար գործակալությունների հաղորդագրությունները հաշված ժամերի ընթացքում արտատպվել կամ օգտագործվել են մոլորակի գրեթե բոլոր լրատվամիջոցների կողմից: Դրանց մեծ մասում վերնագրերը համընկնում են. «Պապը հայերի ջարդն անվանեց՝ 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն»: Այս վերնագրի ներքո թեմային անդրադարձել են տասնյակ լրատվամիջոցներ, ինչպես Breaking News-ը, The Telegram-ը, BosNewsLife-ը, The American Register-ը: Մյուսները թեև փոքր տարբերությամբ, այդուհանդերձ իրենց վերնագրերում առանձնացրել են Հռոմի պապի գնահատականը: Բացի այդ, հաղորդագրություններից բացի օգտագործել են այլ աղբյուրներ և տեղեկություններ:
«Ազատություն» ռադիոկայանը «Հայերի ջարդերը նկարագրելու համար պապը օգտագործել է «ցեղասպանություն» բառը» նյութում, ի թիվս ցեղասպանության խնդրի, անդրադարձել է նաև Գրիգոր Նարեկացու սրբագործման փաստին՝ նշելով, որ Նարեկացին միջնադարի հայ խոշորագույն հոգևորական ու գրականագետ է: «Ազատության» այս նյութը ևս օգտագործվել է բազմաթիվ այլ լրատվամիջոցների կողմից:
Ֆրանցիսկոս պապի դիտարկումները ներկայացրել են մասնավորապես Big News Network-ը, Independent Catholic News-ը, News Hub-ը, Straits Times-ը, Nation and World-ը, NewsVine-ը, Interaksyon-ը, Wink News-ը, Town Hall-ը, Observer Chronicle-ը, The Hamilton Spectator-ը և բազմաթիվ այլ ամերիկյան և եվրոպական անգլիալեզու ռեսուրսներ:
Բնականաբար, թեման չեն շրջանցել համաշխարհային մամուլի այնպիսի առաջատարներ, ինչպիսիք են The Independent-ը, Boston Herald-ը, Huffington Post-ը,The New York Times-ը, The Globe and Mail-ը, USA Today-ը, RTE-ն, El Paso-ն:
Իսկ ահա The Guardian-ը, Financial Times-ը, News Hub-ը, Herald Recorder-ը, The Bustle-ը, The Telegraph-ը, USA Todayը , Los Angeles Times-ը, The Independent-ը, The Time-ը, Washington Post-ը, The New York Times-ը, Daily Mail-ը, Wall Street Journal-ը թեման լուսաբանել են անմիջապես Վատիկանից և լուսաբանման ընթացքում ցեղասպանության խնդրին ավելի լայն անդրադարձ կատարել:
Նույն կերպ են վարվել նաև հեռուստաընկերությունները, ինչպես օրինակ CBS-ը, CNN-ը, Sky News-ը:
Թեմային անդրադարձել են նաև կանադական CBS, ավստրալիական ABC, ամերիկյան FOX News, համաեվրոպական EuroNews, գերմանական Deutsche Welle, ֆրանսիական France 24 և բազմաթիվ այլ հեռուստաընկերություններ:
Այս ցանկից դուրս չեն մնացել նաև ամերիկյան Voice of America և ռուսական Спутник ռադիոկայանները:
Վատիկանում տեղի ունեցածն, իհարկե, եղել է նաև թուրքական լրատվամիջոցների ուշադրության կենտրոնում: Sabah-ը, Hurriyet-ը , Zaman-ը թեման լուսաբանել են նաև անգլերեն տարբերակով:
Նույն կերպ են վարվել նաև իսրայելական մամուլի առաջատարներ Times of Israel-ը, Israel National News-ը, Haaretz-ը, The Jerusalem Post-ը :
Առհասարակ Ասիայի տարածքում ևս հայկական թեմատիկան լայն անդրադարձի առիթ է դարձել: Այսպես օրինակ Մերձավոր Արևելքում Press TV, Al Jazeera և Middle East Eye, Հարավային Ասիայում Times of India և Tamil Guardian, Հեռավոր Արևելքում Asia News և China Post բավականին լայն անդրադարձ են կատարել թեմային:
Հարկ է նկատել, որ միջազգային մամուլի համար սկզբնաղբյուր է դարձել նաև «Վատիկանի ռադիոն», որի պաշտոնական կայքում զետեղվել էին պատարագի ժամանակ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի և Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարիգին Երկրորդի ելույթների անգլերեն տարբերակները:

Как «бомбовое заявление» Папы Римского Франциска о Геноциде армян взорвало медийное пространство во всем мире…
16:07 13/04/2015
Посвященная 100-й годовщине Геноцида армян литургия в Соборе Святого Петра в Ватикане и заявление Папы Римского Франциска стали одной из двух главных тем (наряду со встречей президентов США и Венесуэлы Барака Обамы и Николаса Мадуро), находящихся в центре внимания ведущих мировых СМИ за минувшие сутки.
Так, вечером 12 апреля популярная поисковая система Google выдавала порядка 700 ссылок по теме состоявшейся в Соборе Святого Петра в Ватикане литургии. А новостная платформа Very Quiet, которая в интегрированной форме представляет 10 важнейших тем 50 ведущих англоязычных СМИ, в десятку важнейших тегов в своей системе включила слова «Папа» (Pope), «Геноцид» (Genocide), «Армянский» (Armenian) «Турция» (Turkey), которые связаны с темой Геноцида армян в Османской империи 1915 года.
Ведущие мировые СМИ активно освещали посвященную 100-й годовщине Геноцида армян литургию в Соборе Святого Петра в Ватикане, которую отслужил Папа Римский Франциск. Практически все авторитетные международные медиа цитировали слова понтифика и подчеркивали, что выступление главы Римско-католической церкви создаст для Анкары проблемы, в особенности, в вопросе продолжения политики отрицания Геноцида армян, вызовет гнев и недовольство Турции.
Отметим, что буквально сразу же стало известно о вызове посла Ватикана в МИД Турции, где от дипломата потребовали объяснений касательно заявления Папы Римского о Геноциде армян. По данным Reuters, официальный представитель властей Турции заявил, что Анкара вызвала посла Ватикана в знак протеста против термина «геноцид», использованного понтификом. После этого мировые СМИ сообщили об отзыве Турцией посла из Ватикана для консультаций.
Информагентство The Associate Press заявление Папы Римского назвало «бомбовым» и указало, что понтифик призвал международную общественность признать Геноцид армян как первый геноцид 20 века.
Британская телерадиовещательная корпорация ВВС так же, как информагентство АР, отмечала, что заявления Папы станут причиной дипломатической напряженности в отношениях Ватикана и Турции. В статье ВВС также говорилось: «Папа Римский Франциск назвал массовое убийство армян в Османской империи "первым геноцидом XX века", за которым последовали нацистский Холокост и преступления сталинизма… "Сокрытие или отрицание зла подобно кровоточащей ране, которую не забинтовали", - сказал папа Франциск. В ходе воскресной литургии Папа Римский сказал, что на протяжении прошлого столетия человечество пережило три "огромных и беспрецедентных трагедии". "Жертвой первой из них – которую многие считают первым геноцидом XX века – стал армянский народ", - сказал Папа Франциск, добавив, что за этим последовали преступления нацизма и сталинизма, а также геноциды в Камбодже, Руанде, Бурунди и Боснии. После этого турецкое министерство иностранных дел объявило о вызове посла Ватикана в Анкаре. Турция не признает случившееся геноцидом и уже выражала резкий протест два года назад, когда Папа Римский впервые употребил этот термин по отношению к событиям 1915 года. Турецкий посол при Святом Престоле отменил запланированную на воскресенье пресс-конференцию».
Заявления понтифика цитировали также Deutsche Welle, Agency France Press, в свою очередь указывая на перспективу резкого ухудшений отношений Ватикана и Турции. К данной теме обратились также Le Figaro, Washington Post, The Guardian, Liberation , The New York Times, France 24, Daily Mail, Times of India, USA Today, NBC News Fox news, The Independent, Breaking News, The Telegram, BosNewsLife, The American Register, Huffington Post, службы Радио «Свобода», Big News Network, Independent Catholic News, News Hub, Straits Times, Nation and World, NewsVine, Interaksyon, Wink News, Town Hall, Observer Chronicle, The Hamilton Spectator, The Globe, RTE, El Paso и другие европейские и американские издания, а также ведущие российские СМИ.
Издания подробно говорили о совершенном обряде, его значении, напоминали историю Геноцида армян в Османской империи 1915г., присвоении Святому Григорию Нарекаци титула Учителя Вселенской Церкви, указывали на то, что на церемониях присутствовали президент Армении Серж Саргсян, Его Святейшество Католикос Всех армян Гарегин II, Католикос Великого Дома Киликийского Арам I, патриарх армянской католической церкви Бедрос XIX Тармуни, многочисленные высокопоставленные гости.
Многочисленные СМИ перепечатывали материалы ведущих изданий. Собственные корреспонденты, освещающие данную тему более подробно и с места событий, были у The Guardian, Financial Times, News Hub, Herald Recorder, The Bustle, The Telegraph, USA Today, Los Angeles Times, The Independent, The Time, Washington Post, The New York Times, Daily Mail, Wall Street Journal и др., а также телеканалов CBS, CNN, Sky News. К теме обращались также канадское CBS, австралийское ABC, американское Voice of America и российская радиостанция «Спутник».
Данная тема была также в центре внимания израильских СМИ – Times of Israel, Israel National News, Haaretz, The Jerusalem Post. На Ближнем Востоке к данной темеатике обращались Press TV, Al Jazeera и Middle East Eye, в Южной Азии – Times of India и Tamil Guardian, на Дальнем Востоке – Asia News и China Post.
Отдельное место занимает освещение данного события на сайте Радио Ватикана, где размещены выступления понтифика и католикоса Всех армян Гарегина Второго на английском языке.
Об обращении турецких СМИ к данной теме можно прочесть по ссылке
Турецкие СМИ сравнивают литургию в Ватикане и заявление Папы Римского с землетрясением