Ա. Իսկանդարյան. Սուրբ Պետրոսի տաճարում մատուցված պատարագը համամարդկային իրադարձություն է
Վատիկանի Սուրբ Պետրոս տաճարում Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի կողմից մատուցած պատարագը և «Ցեղասպանություն» տերմինի հնչեցումը պետք չէ դասել այլ երկրների կողմից ճանաչումների շարքին: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց քաղաքագետ, Կովկաս ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
«Իրականում սա ավելի խոշոր իրադարձություն է, ոչ թե Հայոց ցեղասպանության ճանաչում ինչ-որ երկրի նախագահի կողմից: Սա համամարդկային, համաքրիստոնեական իրադարձություն է»,- նշեց նա:
Քաղաքագետի խոսքով, Հռոմի պապը համաշխարհային մասշտաբի առաջնորդ է, նա հայկական մշակույթը, մշակութային ժառանգությունը, եկեղեցին համաշխարհային ժառանգության ցանկ մտցրեց, Հայաստանը ներկայացրեց որպես քրիստոնեության հայրենիքներից մեկը:
«Այս իրադարձությունն ավելի խորն է, քան զուտ ապրիլի 24-ի նախօրեին հնչեցված խոսք: Պապի ասածը Հայոց ցեղասպանության տեղադրումն է համաշխարհային քրիստոնեական պատմության մեջ»,- ասաց Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:

The Holy Mass dedicated to Armenian Genocide centenary in the Vatican was a universal and all-Christian event, political analyst Alexander Iskandaryan said on Wednesday.
“This was a greater event than recognition of the Genocide by a country leader. This was a universal and all-Christian development,” Iskandaryan told reporters.
According to the expert, the Pope is a global leader, and he made the Armenian culture, cultural heritage and church equal to the world heritage, and presented Armenia as homeland of Christianity.
“This event is even deeper than a message issued ahead of April 24. The Pope placed the Armenian Genocide into the global Christian history,” the expert stressed.