Ա. Իսկանդարյան. Սուրբ Պետրոսի տաճարում մատուցված պատարագը համամարդկային իրադարձություն է
Վատիկանի Սուրբ Պետրոս տաճարում Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի կողմից մատուցած պատարագը և «Ցեղասպանություն» տերմինի հնչեցումը պետք չէ դասել այլ երկրների կողմից ճանաչումների շարքին: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց քաղաքագետ, Կովկաս ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
«Իրականում սա ավելի խոշոր իրադարձություն է, ոչ թե Հայոց ցեղասպանության ճանաչում ինչ-որ երկրի նախագահի կողմից: Սա համամարդկային, համաքրիստոնեական իրադարձություն է»,- նշեց նա:
Քաղաքագետի խոսքով, Հռոմի պապը համաշխարհային մասշտաբի առաջնորդ է, նա հայկական մշակույթը, մշակութային ժառանգությունը, եկեղեցին համաշխարհային ժառանգության ցանկ մտցրեց, Հայաստանը ներկայացրեց որպես քրիստոնեության հայրենիքներից մեկը:
«Այս իրադարձությունն ավելի խորն է, քան զուտ ապրիլի 24-ի նախօրեին հնչեցված խոսք: Պապի ասածը Հայոց ցեղասպանության տեղադրումն է համաշխարհային քրիստոնեական պատմության մեջ»,- ասաց Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:

А.Искандарян: Заявление Папы Римского о Геноциде армян имеет общехристианское значение
Состоявшуюся 12 апреля в Соборе Св. Петра в Ватикане литургию, которую отслужил Папа Римский Франциск, а также прозвучавшее в этот день заявление понтифика о Геноциде армян не следует ставить в один ряд с признаниями геноцидов разными государствами. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции в Ереване директор «Института Кавказа», политолог Александр Искандарян.
«В действительности это гораздо более крупное событие, нежели признание Геноцида армян президентом какой-либо страны. Это событие общечеловеческого, общехристианского значения», – подчеркнул Александр Искандарян.
По словам политолога, Папа Римский – духовный лидер всемирного масштаба, он поставил армянскую культуру, армянское культурное наследие, армянскую церковь в ранг всемирного наследия, представив Армению как одну из колыбелей христианства.
«Речь идет не просто о заявлении в преддверии 24 апреля. Заявление Папы Римского перенесло тему Геноцида армян в контекст мировой истории христианства», – отметил Александр Искандарян.
Нервная реакция Турции на заявление Папы Римского о Геноциде армян курьезна, череда ошибок продолжается. Комментарий эксперта