Եվրախորհրդարանի բանաձևը կոչ է անում Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
Եվրոպական խորհրդարանը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված բանաձևով, որը քվեարկության կդրվի այսօր երեկոյան, կոչ է անում Թուրքիային հաշտվել սեփական անցյալի հետ և ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Panorama.am-ի տրամադրության տակ գտնվող բանաձևի տեքստի տարբերակը, ըստ մեր աղբյուրների` քննարկվել է Եվրախորհրդարանի բոլոր խմբերի մասնակցությամբ և մինչև քվերակությունը համաձայնեցված է: Հիմնվելով 1987թ-ի հունիսի 18-ին իր կողմից ընդունված «Հայկական հարցի քաղաքական լուծման մասին» բանաձևի, ՄԱԿ-ի` Ցեղասպանությունների կանխարգելման և հանցանքները պատժելու մասին կոնվենցիայի և մի շարք այլ միջազգային փաստաթղթերի վրա` Եվրախորհրդարանը վերահաստատում է, որ 1915-1917թթ-ին Օսմանյան կայսրությունում հայերի նկատմամբ բռնությունները ցեղասպանություն էին, և «խստորեն դատապարտում է դրանց ցանկացած հերքումը:
Եվրախորհրդարանը միանում է Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի հիշատակմանը և կոչ է անում Եվրոպական հանձնաժողովին և Եվրախորհրդին նույնպես միանալ:
Բանաձևում, մասնավորապես ասվում է. «Եվրոպական խորհրդարանը Թուրքիային կոչ է անում օգտագործել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը որպես հնարավորություն սեփական անցյալի հետ հաշտվելու (այդ թվում արխիվների բացմամբ) և Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու համար, և այդկերպ հող ստեղծել հայ և թուրք ժողովուրդների միջև իրական հաշտություն հաստատելու համար»:
Բանաձևը Թուրքիային նաև կոչ է անում հարգել և գիտակցել այն պարտավորությունները, որոնք նա ստանձնել է մշակութային ժառանգությունները պահպանելու համար և իր իրավասության շրջանակներում անցկացնել հայկական և այլ մշակութային արժեքների հաշվառում, որոնք ավերվել են նախորդ դարի ընթացքում:
Եվրախորհրդարանը բանաձևի մեջ նաև իր աջակցությունն է հայտնում Հայաստանի և Թուրքիայի միջև քաղաքացիական հասարակությունների նախաձեռնություններին և երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման նպատակով կոչ է անում առանց նախապայմանների վավերացնել նախապես ստորագրված արձանագրությունները: Բանաձևը նաև կոչ է անում երկու երկրների միջև բացել սահմանները, ակտիվորեն բարելավել հարաբերությունները` տնտեսական ինտեգրման և սահմանային համագործակցության ճանապարհով:
Եվրախորհրդարանը բանաձևով նաև առաջարկում է սահմանել Ցեղասպանությունների հիշատակման միջազգային օր, որպեսզի ևս մեկ անգամ հիշեցում լինի, որ յուրաքանչյուր ժողովուրդ խաղաղ և արժանապատիվ գոյության իրավունք ունի:

Европарламент потребует от Турции смириться с прошлым и признать Геноцид армян. Текст новой резолюции
16:33 15/04/2015
В Европейском парламенте сегодня будет вынесена на голосование резолюция, посвященная 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи 1915г.
В распоряжении Panorama.am оказался текст резолюции, согласно которому, на основании принятой ЕП 18 июня 1987г. соответствующей резолюции о политическом решении Армянского вопроса, Конвенции ООН о предупреждении преступления геноцида и наказании за него, а также ряда других международных документов Европарламент подтверждает то, что насилие в отношении армян Османской империи в 1915-1917гг. было геноцидом, и строжайше осуждает любые попытки отрицания данного факта.
Согласно тексту, Европарламент присоединяется к памятным мероприятиям, посвященным 100-й годовщине Геноцида армян, и обращается с призывом поступить так же к Еврокомиссии и Совету Европы.
В документе содержится призыв к Турции смириться с собственным прошлым, признать Геноцид армян, открыть архивы и таким образом создать почву для реального примирения между армянским и турецким народами.
Резолюция также призывает Турцию уважать и осознавать взятые ранее обязательства по сохранению культурного наследия, провести опись разрушенных за минувшее столетие армянских и других культурных ценностей.
С целью нормализации армяно-турецких отношений ЕП призывает без предусловий ратифицировать подписанные ранее Цюрихские протоколы, открыть границу с Арменией, активно улучшать связи для экономической интеграции и приграничного сотрудничества.
Европарламент призывает также установить Международный день памяти жертв геноцидов с целью напоминания права народов на мирную и достойную жизнь.
По данным источников Panorama.am, текст резолюции обсуждался при участии всех депутатских групп Европарламента и согласован.