«System of a Down»-ի համերգը՝ Ֆրանսիայում. Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման յուրովի կոչ
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված «Wake up the souls Tour 2015» խորագրով համերգային շրջագայության շրջանակներում Ֆրանսիայի Լիոն քաղաքում Ֆրանսիայում իր միակ համերգով նախօրեին հանդես է եկել աշխարհահռչակ «System of a Down» ռոք խումբը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Լիոնի «Թոնի Գարնիե» սրահում ռոք խումբը Ֆրանսիայի տարբեր քաղաքներից ժամանած շուրջ 17000 երկրպագուներին համերգի սկիզբն ազդարարել է Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ տեսահոլովակով, որը յուրովի կոչ էր Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման: Սերժ Թանկյանի կողմից երախտիքի ուղերձ է հղվել Ֆրանսիային և ֆրանսիացի բարեկամ ժողովրդին՝ Ֆրանսիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության կապակցությամբ արդարացի դիրքորոշման համար:
Համերգից հետո Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Վիգեն Չիտեչյանը և Լիոնում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Նիկոլայ Սարկիսովը, Լիոնի 1-ին փոխքաղաքպետ Ժորժ Կեպենեկյանը և այլ պաշտոնատար անձինք հանդիպել են «System of a Down» ռոք-խմբի անդամների հետ:
Լիոնում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Նիկոլայ Սարկիսովը շնորհակալագիր է հանձնել «System of a Down»-ի անդամներին՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին Լիոնում աննախադեպ համերգային ծրագրի իրականացման համար:

System of a Down gives concert dedicated to Armenian Genocide centennial in Lyon
On April 14, the world famous System of a Down rock band gave a concert in Lyon, France, in the framework of the concert tour dedicated to the centennial of the Armenian Genocide, entitled Wake up the souls Tour 2015, the press service of Armenian Foreign Ministry reports.
The concert of the rock band kicked off with the screening of the video clip about the Armenian Genocide – unique call for recognition and condemnation of Armenian Genocide, in front of 17,000 audience at Halle Tony Garnier. Serj Tankian expressed words of gratitude to France and friendly French people for just position of France on the Armenian Genocide.
After the concert, Ambassador of Armenia to France Vigen Chitechian, Consul General of Armenia in Lyon Nikolay Sarkisov, First Deputy Mayor of Lyon Georges Kepenekian and other officials met the members of the rock band System of a Down.