«Արդյո՞ք Օբաման կհնչեցնի Ցեղասպանություն եզրույթը». Մեկնաբանում է Սպիտակ տան խոսնակը
ԱՄՆ նախագահը և վարչակազմի այլ բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ բազմիցս ճանաչել են այն պատմական փաստը, որ Օսմանյան կայսրության վերջին տարիներին մեկ ու կես միլիոն հայեր սպանվել կամ ստիպողաբար մահվան են դատապարտվել` ուղարկվելով անապատներ: Այս մասին ասել է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Ջոշ Էրնստը` պատասխանելով լրագրողներից մեկի հարցին, թե արդյոք Օբաման ապրիլի 24-ի ուղերձում օգտագործելու է Ցեղասպանություն բառը:
«Մենք ընդգծել ենք նաև, որ սգում ենք այդ մահերի համար և որ այդ փաստի լիարժեք, անկեղծ ու արդար ճանաչումը մեր բոլորի, այդ թվում՝ Թուրքիայի, Հայաստանի և Ամերիկայի շահերից է բխում»,-ասել է Էրնստը:
Վերջինս այս հարցում վկայակոչելով Սպիտակ տան քաղաքականությունը, նշել է, որ ազգերն ավելի հզոր են, երբ զարգանում են՝ ճանաչելով սեփական անցյալի վտանգավոր դրվագները,և հենց դրա ճանաչման մեջ է նոր, ավելի հանդուրժող ապագա կառուցելու ճանապարհը: Ջ. Էրնստի խոսքով, պատմական այդ փաստի ճանաչման անհրաժեշտությունը տարիների ընթացքում առաջնորդել է ամերիկյան վարչակազմի մոտեցումը:
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք նախագահ Օբաման այս տարի ապրիլի 24-ին կհնչեցնի Ցեղասպանություն բառը` Սպիտակ տան խոսնակը հղում է արել արդեն իսկ իր կողմից պատմական փաստերի ճանաչման վերաբերյալ արված մեկնաբանությանը և ապա հավելել. «Նախագահն ավանդաբար ապրիլ ամսի վերջին հայտարարություն է տարածում այս իրավիճակի` այդ ահավոր պատմական իրադարձության կապակցությամբ, և ես չեմ կարծում, որ մինչ այդ մեր քաղաքականությունը կփոխվի»,- նշել է խոսնակը:

Произнесет ли президент США Б.Обама слово «геноцид» 24 апреля? Ответил представитель Белого дома
Президент США и другие высокопоставленные представители администрации неоднократно признавали тот исторический факт, что в последние годы существования Османской империи были убиты или насильно отправлены в пустыни на смерть 1,5 млн. армян. Об этом заявил на брифинге официальный представитель Белого дома США Джош Эрнест в ответ на вопрос касательно возможности использования президентом США Бараком Обамой термина «геноцид» в ежегодном обращении 24 апреля.
«Мы подчеркивали также, что скорбим по поводу этих смертей и полноценное, искреннее и справедливое признание этого факта исходит из общих интересов, включая Турцию, Армению и США», – отметил он.
Джош Эрнест со ссылкой на политику Белого дома в данном вопросе отметил, что «народы становятся сильнее и достигают прогресса, признавая, отдавая себе отчет в болезненных эпизодах прошлого. Это очень важно для строительства другого, более толерантного будущего». По его словам, это один из принципов, которыми руководствуется Администрация США в своей работе по этому вопросу.
«Традиционно президент в конце апреля выступает с заявлением в связи с этой ситуацией, в связи с этим ужасным историческим событием, и я не думаю, что наша политика в этом вопросе изменится», – резюмировал Эрнест.