Ադրբեջանում ահազանգում են. երկրի տնտեսության առաջ լուրջ խնդիրներ են ծառացել
Ադրբեջանում ահազանգում են. նավթի համաշխարհային գների անկման հետ կապված Ադրբեջանում արտահանումը խիստ նվազել է, իսկ ներմուծումը` աննախադեպ աճել: Այսպես, Ադրբեջանի մաքսային կոմիտեի կողմից 2015 թվականի առաջին եռամսյակի վիճակագրության համաձայն` այս տարվա առաջին երեք ամիսների ընթացքում, 2014 թվականի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ, արտահանումը 37,07 տոկոսով նվազել է, իսկ ներմուծումը` 37,66 տոկոսով աճել: Այս մասին ադրբեջանական «Ազադլիգ» թերթի հետ զրույցում հայտնել է գյուղատնտեսության գծով փորձագետ Վահիդ Մահարամովը:
Նրա խոսքերով` այս ամենում ամենաբացասականն այն է, որ այս տարվա առաջին երեք ամիսներին, անցյալ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ, 19,64 տոկոսով աճել է Ադրբեջան ներկրվող պարենային ապրանքների ծավալը:
«Ներկրվող ապրանքների շարքում տեղ է գտել ռազմավարական նշանակության պարենային ապրանքները և գյուղատնտեսական արտադրանքը: Անցյալ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ` 73,76 տոկոսով աճել է հատիկազգիների ներկրման ծավալը, այդ թվում` 68,97 տոկոսով մեծացել է հիմնականում հացի ու հացամթերքների արտադրության համար նախատեսված ցորենի ներկրումը, 10,12 տոկոսով` մսի ներկրումը, 12,66 տոկոսով` ձվի ու բնական մեղրի, 6,2 տոկոսով` կաթի, 48,43 տոկոսով` կարագի, 194,07 տոկոսով` պտուղ-բանջարեղենի, 28,11 տոկոսով` տարբեր պարենամթերքների ներկրումը», -հայտարարել է փորձագետը:
Բացի այդ, ինչպես տեղեկացնում է ադրբեջանական «Թուրան» լրատվական գործակալությունը, Ադրբեջանի պետական վիճակագրական ծառայության տվյալներով` 2015-ի առաջին 3 ամսվա ընթացքում Ադրբեջանում ստեղծվել են 24 պետական ու 32` քաղաքապետարաններին պատկանող, 147` արտասահմանյան կապիտալի մասնակցությամբ ընկերություններ, որոնց 70 տոկոսը խիստ կասկածելի է կամ կեղծ:

Азербайджан становится все более зависимым от импорта товаров стратегического назначения
В Азербайджане бьют тревогу: в связи с падением мировых цен на нефть в стране резко понизились объемы экспорта, а импорт, напротив, значительно повысился. Так, по данным Госкомстата Азербайджана, за первые три месяца 2015 года, по сравнению с аналогичным периодом 2014 года, экспорт понизился на 37,07%, а объемы импорта повысились на 37,66%. Об этом азербайджанской газете «Азадлыг» сообщил азербайджанский эксперт по сельскому хозяйству Вахид Магеррамов.
По его словам самое негативное для Азербайджана является то обстоятельство, что, по сравнению с первыми тремя месяцами прошлого года, в текущем году Азербайджан повысил объемы импорта пищевых продуктов на 19,64%.
«В ряде импортируемых товаров есть также продукты стратегического и сельскохозяйственного назначения. По сравнению с тем же периодом 2014 года, в Азербайджане повысились объемы импорта зерновых на 73,76%, в том числе предназначенной для производства хлеба пшеницы- на 68,97%, мяса- на 10,12%, яиц и природного меда- на 12,66%, молока- на 6,2%, масла- на 48,43%, фруктов и овощей- на 194,07%», – заявил азербайджанский эксперт.
Кроме того, как передает азербайджанское информагентство «Туран», анализ обнародованных Министерством налогов Азербайджана данных о коммерческих юридических лицах показывает, что примерно 70% новых компаний создаются группой лиц, которые участвуют в сомнительных операциях и в последующий период ликвидируются. В первом квартале этого года из государственного реестра коммерческих юридических лиц было выведено 130 субъектов, в том числе 87 частных предприятий, в капитале 17-ти из которых участвовали иностранцы, пишет агентство.
Эксперт: Азербайджан крайне зависим от импорта продуктов, цены на которые неизбежно растут
Азербайджанский эксперт: Сельское хозяйство Азербайджана парализовано, и страна зависит от импорта
В Азербайджане сокращаются объемы производства в промышленности и сельском хозяйстве
«Вести.аз»: Несмотря на низкий уровень потребления мяса в Азербайджане, чиновники собираются сократить поголовье скота