«Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին թուրք և ադրբեջանցի հաքերների կողմից հայկական կայքերի վրա հարձակումների պետք է սպասել»,- Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը:
«Ապրիլի 24-ը ոչ սովորական օր է, և ամեն տարի այդ օրերին հաքերային հարձակումներ լինում են: Հիմնականում հարձակումներ լինում են այն տարիներին, երբ միջազգային ասպարեզում այդ հարցը սրվում է: Ուստի` հաշվի առնելով այն, որ այս տարի ողջ աշխարհում ոգեկոչվում է Օսմանյան կայսրությունում իրականացված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, շատ քիչ է հավանականությունը, որ հայկական կայքերի վրա լուրջ հարձակում չի լինի»,- ասաց Ս.Մարտիրոսյանը:
Ըստ ՏՏ փորձագետի` հաքերային հարձակումները կլինեն հատկապես ապրիլի 23-24-ն ընկած ժամանակահատվածում:
«Ապրիլի 23-ին Էջմիածնում կկատարվի Ցեղասպանության զոհերի սրբադասման կարգ և ամբողջ աշխարհը հետևելու է այդ արարողությունը: Բայց իհարկե ավելի մեծ ուշադրությունը կլինի ապրիլի 24-ին, երբ բարձրաստիճան հյուրերը, այդ թվում` Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի նախագահները կայցելեն Հայաստան` Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, ուստի այս Թուրքիայի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչներն ամեն քայլի գնալու են, որպեսզի Հայաստանից դուրս եկող տեղեկատվությունը հասանելի չլինի միջազգային հասարակությանը»,- նշեց փորձագետը:
Ս.Մարտիրոսյանը նշեց նաև, որ ադրբեջանցի հաքերներն ավելի ակտիվ են և Ադրբեջանը, չգիտես` ինչու, որոշել է, որ Հայոց ցեղասպանության ժխտման գործում ինքն ավելի մեծ դեր ունի, քան Թուրքիան. «Ադրբեջանը, կարծես, Հռոմի պապից ավելի կաթոլիկ է ցանկանում երևալ»:

Азербайджанские и турецкие хакеры готовят массированную атаку на армянские сайты к 100-й годовщине Геноцида армян
В канун 100-й годовщины Геноцида армян в Османской империи следует ожидать атак турецких и азербайджанских хакеров на армянские сайты. Об этом в интервью Panorama.am заявил эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян.
По его словам, 24 апреля не является обычным днем, и кибератаки в день годовщины Геноцида армян наблюдаются каждый год.
«Хакерские атаки усиливались в те годы, когда вопрос стоял особенно остро на международной арене. Поэтому, с учетом того, что в 2015 году во всем мире отмечается 100-я годовщина Геноцида армян в Османской империи, маловероятно, что армянские сайты не подвергнутся серьезной кибератаке», – сказал эксперт.
Как отметил Самвел Мартиросян, ожидается, что наиболее интенсивной кибератаке армянские сайты подвергнутся в период с 23 по 24 апреля.
«В Первопрестольном Св. Эчмиадзине 23 апреля состоится церемония канонизации жертв Геноцида армян, за которой будет следить весь мир. Еще большее внимание будет уделено запланированным на 24 апреля мероприятиям, когда высокопоставленные гости, включая президентов Франции и России, посетят мемориальный комплекс „Цицернакаберд”, посвященный памяти жертв трагедии. Посему представители Турции и Азербайджана пойдут на любые меры, чтобы помешать поступлению информации из Армении международному сообществу», – указал специалист.
При этом Самвел Мартиросян обратил внимание на то обстоятельство, что азербайджанские хакеры проявляют большую активность, нежели турецкие, и Азербайджан, непонятно почему, решил, что в вопросе отрицания Геноцида армян должен проявлять большую активность, чем Турция.
«Азербайджан, пожалуй, хочет казаться большим католиком, чем Папа Римский», – резюмировал собеседник Panorama.am.