Վլադիմիր Պուտինը Հայաստան կժամանի բավականին ներկայացուցչական պատվիրակությամբ. «Հրապարակ»
«Հրապարակ»-ի աղբյուրների փոխանցմամբ, ապրիլի 23-ի ուշ գիշերը Արգենտինայի նախագահի հետ հանդիպումից հետո Վլադիմիր Պուտինը՝ բավականին ներկայացուցչական պատվիրակությամբ, որի մեջ կլինեն նաև ՌԴ ԱԳ նախարար, հայազգի Սերգեյ Լավրովը, «ալամ» աշխարհի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը, ՌԴ պետդումայի պատգամավորներ, կժամանի Երևան։
«Նա կմասնակցի Եղեռնի 100-ամյակի պաշտոնական բոլոր արարողություններին, կհանդիպի Օլանդի հետ, և Հայաստանից կմեկնի ապրիլի 24-ի երեկոյան։ Օլանդը նույնպես կժամանի ապրիլի 23-ին և բացի Եղեռնի արարողակարգերին մասնակցելուց, Սերժ Սարգսյանի, Պուտինի հետ հանդիպումներից, կայցելի Ֆրանսիական համալսարան։ Ապրիլի 23-ին Հայաստան ժամանող ԹԺԿ նախագահ Ժոզեֆ Դոլը կմնա ավելի երկար, կհանդիպի ԵԺԿ անդամ կուսակցություններին ու կմեկնի ապրիլի 26-ին»,-գրել է թերթը:

Hraparak: Putin to arrive in Armenia with representative delegation
Russian President Vladimir Putin will arrive in Armenia after his meeting with the Argentine President late at night on April 23. He will come to Armenia with a representative delegation including Foreign Minister Sergey Lavrov, President of the World Armenian Congress Ara Abrahamyan as well as State Duma members, Hraparak reports, citing its sources.
“Vladimir Putin will participate in the events dedicated to the Armenian Genocide centenary, will hold a meeting with French President Francois Hollande and will depart from Armenia in the evening of April 24.
“Hollande will also arrive in Armenia on April 23. Besides participating in the Genocide centenary events and meeting with Serzh Sargsyan and Vladimir Putin, he will also visit the French University in Armenia.
“European People’s Party (EPP) President Joseph Daul, who will arrive on April 23, will stay longer. He will meet with the EPP member parties and will depart on April 26,” the newspaper says.