Los Angeles Times. Հայկական ջարդերի հարյուրամյա տարելիցի մոտենալուն զուգահեռ սրվում է նաև ցեղասպանության շուրջ բանավեճը
Երկուշաբթի օրը թուրքական կառավարությունը ցավակցություն է հայտնել հայկական ջարդերի ժառանգներին, որոնք տեղի են ունեցել 1915 թվականին, երբ Օսմանյան կայսրությունը սկսել էր ահաբեկման եւ վայրագությունների արշավ: Արեւտմյան աշխարհի բազմաթիվ երկրներ դա որակել են որպես 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն, գրում է Los Angeles Times-ի ավագ թղթակից Քարոլ Ուիլիամսը:
«Այն ժամանակ, երբ աշխարհի հայերը նախապատրաստվում են, ըստ պատմաբանների, մեկուկես միլիոն կյանք խլած ջարդերի մեկնարկի տարելիցին, Թուրքիան կառչած է մնում միայն երեք տասնամյակ հետո անմարդկայնության բառապաշարում հայտնված որակավորման ժխտումից: «Ցեղասպանություն» բառի լայն սահմանումը ենթադրում է, որ բնաջնջումը ուղղված է բնակչության վերացմանը: Եվ հենց այդ դրույթի շուրջ են ժամանակակից թուրք առաջնորդները օտարվում աճող փոխհամաձայնությունից, որ իրենց օսմանցի նախնիների նպատակը հայերի բնաջնջումն էր: Պաշտոնական Անկարան ընդունել է, որ բռնություններ են իրագործվել Առաջին համաշխարհային պատերազմի սկզբին, սակայն պնդում է, որ մահացած հայերի թիվը կոպտորեն ուռճացված է, եւ մահացածների մեծամասնությունը զոհ է գնացել պատերազմի եւ տեղահանության վայրագությունների»:
«Մենք եւս մեկ անգամ հարգանքի տուրք ենք մատուցում օսմանյան հայերի հիշատակին, ովքեր մահացել են 1915 տեղահանման ընթացքում, եւ կիսում ենք նրանց զավակների եւ թոռների ցավը»,- երկուշաբթի օրը իր ցավակցական ուղերձում ասել է Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն:
«Միաժամանակ նա քննադատել է հայկական լոբբիի ջանքերը պատերազմական շրջանի աղետները որպես ցեղասպանության համաձայնեցված արշավ որակելու գործում. ցեղասպանության, որի պատասխանատվությունը պետք է ստանձնեն թուրք առաջնորդները եւ փոխհատուցում իրականացնեն»:
«Ամեն ինչ մեկ բառի հավասարեցնելը, ողջ պատասխանատվությունը թուրքական ազգի վրա բարդելը…. եւ այս ամենն ատելության հռետորաբանության հետ միավորելը օրինականորեն եւ բարոյապես խնդրահարույց է»,- ասել է Դավութօղլուն:
«Մեկ դար առաջ Սիրիայում տեղակայված դեսպանություններից ստացվող դիվանագիտական գրությունը վկայում են Անատոլիայից դեպի անապատ տանող ճանապարհի երկայնքով ընկած դիակների եւ սովի մատնված, արեւից այրված եւ ջրազրկված փրկվածների մասին. այն, ինչ թուրքական կառավարությունն անվանում է «վերաբնակեցում»: Հռոմի պապն ակտիվացրեց տասնամյակներ տեւող հակասությունները՝ անցյալ շաբաթ հայտարարելով, որ հայկական կոտորածը «20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն է»: 23 երկրներ եւ 43 ամերիկյան նահանգներ ճանաչել են հայկական ջարդերը որպես ցեղասպանություն, ե հարյուրերորդ տարելիցին ընդառաջ ակտիվացել են նաեւ ազդակները, որ այլ երկրներ, ինչպիսին են հզոր Գերմանիան, ուրբաթ օրը կայանալիք հիշատակի միջոցառուներից առաջ կհետեւեն նրանց օրինակին: Երկուշաբթի օրը Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի խոսնակը հայտնել է, որ գերմանական կառավարությունն աջակցում հայկական ջարդերը ցեղասպանություն հայտարարող խորհրդարանական բանաձեւին, որի քվեարկությունը կայանալու է ուրբաթ օրը: 2008 թվականին որպես թեկնածու նախագահ Օբաման կոչ է արել ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, սակայն ձեռնպահ է մնացել Միացյալ Նահանգների անունից եզրույթի կիրառումից՝ տեղի տալով այդ հարցում Հյուսիսատլանտյան կազմակերպությունում եւ իսլամական ծայրահեղականության դեմ պայքարում կարեւոր դաշնակից թուրքերի նրբանկատությանը: Սակայն Վատիկանի եւ Բեռլինի կողմից իրականացված անցումից հետո վերուծաբանները կանխատեսում են, որ հավանական է՝ Օբաման ուրբաթ օրը կայանալիք հիշատակի միջոցառումներին ընդառաջ կիրառի ցեղասպանություն բառը»:

Президент США Б.Обама, вероятно, произнесет слово «геноцид» 24 апреля. Мнения аналитиков приводит The Los Angeles Times
Авторитетное американское издание The Los Angeles Times обратилось к обнародованному в понедельник, 20 апреля, заявлению премьер-министра Турции Ахмета Давутоглу относительно событий 1915 года в Османской империи.
Издание, напоминая, что многочисленные страны Запада квалифицируют эти трагические события в Османской империи 1915 года как первый геноцид XX века, пишет: «В то время, как армяне всего мира готовятся к 100-й годовщине резни, по данным историков унесшей жизни 1,5 млн. человек, Турция продолжает отвергать характеристику, которая вошла в лексикон бесчеловечности только три десятилетия спустя. Термин „геноцид” (от греч. γένος – род, племя и лат. caedo – убиваю) был впервые введен в обиход Рафаэлем Лемкиным в книге „Правление государств „Оси“ в Оккупированной Европе” и определяется как „уничтожение нации или этнической группы” И именно вокруг данного положения современные турецкие лидеры отходят от растущего консенсуса, что цель их османских предков заключалась в истреблении армян».
«Полученные столетие назад дипломатические сообщения из расположенных в Сирии посольств свидетельствуют о разбросанных вдоль ведущих из Анатолии в пустыню дорог телах и обреченных на голод, выжженных солнцем и обезвоженных людях. И это турецкое правительство называет „переселением”. Папа Римский Франциск активизировал длящийся десятилетиями спор, в ходе состоявшейся 12 апреля литургии в Соборе Св. Петра в Ватикане назвав резню армян „первым геноцидом XX века”. В знак протеста Анкара отозвала своего посла из Святого Престола.
Двадцать три страны и 43 американских штата признали Геноцид армян, и в преддверии 100-й годовщины трагедии наблюдаются признаки того, что и другие страны, включая Германию, последуют их примеру до намеченных на пятницу, 24 апреля, памятных мероприятий. Пресс-секретарь канцлера Германии Ангелы Меркель в понедельник заявил, что Федеральное правительство поддерживает парламентскую резолюцию, которая квалифицирует погромы армян 1915 года как геноцид. Голосование по резолюции состоится в пятницу».
Напомнив, что Барак Обама в ходе своей избирательной компании в 2008 году призвал признать Геноцид армян, но воздержался от использования термина «геноцид» в качестве президента США, Los Angeles Times пишет: «После действий Ватикана и Берлина аналитики прогнозируют: вероятно, что Обама перед запланированными в пятницу памятными мероприятиями произнесет слово „геноцид”».