Հայաստանի խորհրդարանը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ միաձայն հայտարարություն ընդունեց
Այսօր Ազգային ժողովում տեղի ունեցած արտահերթ նիստում պատգամավորները միաձայն՝ 112 կողմ, ընդունեցին հայտարարություն «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ»:
Քվեարկության արդյունքները խորհրդարանականներն ընդունեցին ծափողջյուններով:
Հայտարարության տեքստում նշվում է հետևյալը.
«Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը՝
- հիմք ընդունելով ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի՝ 1948 թվականի դեկտեմբերի 9-ին ընդունած «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու եւ պատժելու մասին» կոնվենցիան, ՀԽՍՀ Գերագույն խորհրդի՝ 1988 թվականի նոյեմբերի 22-ին ընդունած «Օսմանյան Թուրքիայում հայերի 1915 թ. ցեղասպանության դատապարտման մասին» օրենքը,
- արժեւորելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրով ամրագրված դրույթները,
- կարեւորելով միջազգային հանրության հետ համատեղ ուժերով մարդկության դեմ հանցագործությունների, ցեղասպանությունների դատապարտմանը եւ կանխարգելմանն ուղղված ջանքերում հայ ժողովրդի ներդրումը,
- երախտագիտություն հայտնելով բոլոր պետությունների խորհրդարաններին, պետական եւ տեղական կառույցներին ու միջազգային կազմակերպություններին, որոնք պաշտոնապես ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը, ընդունել Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենքներ,
կոչ է անում բոլոր երկրների խորհրդարաններին, միջխորհրդարանական եւ միջազգային կազմակերպություններին պաշտոնապես ճանաչել եւ դատապարտել Օսմանյան կայսրության իրականացրած Հայոց ցեղասպանությունը` որպես մարդկության դեմ ուղղված ծանրագույն հանցագործություն»:

Парламент Армении принял заявление в связи с 100-й годовщиной Геноцида армян
Сегодня, в соответствии с ст.70 Конституции РА, по инициативе депутатов Национального Собрания Армении, созвано внеочередное заседание парламента, в повестке дня которого вопрос голосования по Заявлению НС РА «В связи с 100-й годовщиной Геноцида армян». Об этом сообщает пресс-служба парламента РА.
Авторы Заявления НС РА – депутаты НС З.Постанджян, В.Энфиаджян, А.Закарян, К.Нагапетян, А.Ованесян, Н.Карапетян, А.Гегамян, Г.Арутюнян, С.Аветисян, А.Арзуманян, Ш.Торосян, С.Фарманян, В.Бадалян, Т.Вардапетян, М.Шахгельдян и А.Минасян.
Проект принят единогласно 113 голосами.
Ниже приводим текст Заявления НС РА в связи с 100-й годовщиной Геноцида армян:
«Национальное Собрание Республики Армения
– основываясь на принятой 9 декабря 1948 г. Генеральной Ассамблеей ООН Конвенции „О предупреждении преступления геноцида и наказании за него”, на принятом 22 ноября 1988 г. Верховным Советом Армянской ССР Законе „Об осуждении Геноцида армян 1915 г. в Османской империи”,
– отмечая важность положений Всеармянской декларации к 100-й годовщине Геноцида армян,
– оценивая вклад совместно с международным сообществом армянского народа в осуждение и предупреждение преступлений против человечества, геноцидов,
– выражая благодарность парламентам всех государств, государственным и местным структурам и международным организациям, официально признавшим Геноцид армян, принявшим законы о криминализации отрицания Геноцида армян,
призывает парламенты всех стран, межпарламентские и международные организации официально признать и осудить осуществленный в Османской империи Геноцид армян как тягчайшее преступление против человечества».