Հայաստանի խորհրդարանը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ միաձայն հայտարարություն ընդունեց
Այսօր Ազգային ժողովում տեղի ունեցած արտահերթ նիստում պատգամավորները միաձայն՝ 112 կողմ, ընդունեցին հայտարարություն «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ»:
Քվեարկության արդյունքները խորհրդարանականներն ընդունեցին ծափողջյուններով:
Հայտարարության տեքստում նշվում է հետևյալը.
«Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը՝
- հիմք ընդունելով ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի՝ 1948 թվականի դեկտեմբերի 9-ին ընդունած «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու եւ պատժելու մասին» կոնվենցիան, ՀԽՍՀ Գերագույն խորհրդի՝ 1988 թվականի նոյեմբերի 22-ին ընդունած «Օսմանյան Թուրքիայում հայերի 1915 թ. ցեղասպանության դատապարտման մասին» օրենքը,
- արժեւորելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրով ամրագրված դրույթները,
- կարեւորելով միջազգային հանրության հետ համատեղ ուժերով մարդկության դեմ հանցագործությունների, ցեղասպանությունների դատապարտմանը եւ կանխարգելմանն ուղղված ջանքերում հայ ժողովրդի ներդրումը,
- երախտագիտություն հայտնելով բոլոր պետությունների խորհրդարաններին, պետական եւ տեղական կառույցներին ու միջազգային կազմակերպություններին, որոնք պաշտոնապես ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը, ընդունել Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենքներ,
կոչ է անում բոլոր երկրների խորհրդարաններին, միջխորհրդարանական եւ միջազգային կազմակերպություններին պաշտոնապես ճանաչել եւ դատապարտել Օսմանյան կայսրության իրականացրած Հայոց ցեղասպանությունը` որպես մարդկության դեմ ուղղված ծանրագույն հանցագործություն»:

The Armenian National Assembly adopted the statement on the Armenian Genocide Centennial during a special session on Tuesday.
The authors of the draft statement are MPs Zaruhi Postanjyan, Vahe Enfiajyan, Artak Zakaryan, Koryun Nahapetyan, Araik Hovhannisyan, Naira Karapetyan, Artashes Geghamyan, Hamlet Harutyunyan, Sukias Avetisyan, Alexander Arzumanian, Shirak Torosyan, Samvel Farmanyan, Volodya Badalyan, Tatshat Vardapetyan, Mher Shahgeldyan and Artsvik Minasyan.
The draft statement was adopted unanimously with 113 votes.
The text of the statement is provided below:
“The National Assembly of the Republic of Armenia
- having regard to the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of the Genocide adopted by the United Nations General Assembly on 9 December 1948, the law on the Condemnation of the 1915 Genocide of the Armenians in Ottoman Turkey adopted by the Armenian SSR Supreme Council on 22 November 1988;
- evaluating the provisions stipulated in the All-Armenian Declaration of the Armenian Genocide Centennial,
- highlighting the contribution of the Armenian people to the joint efforts of the international community aimed at crimes against mankind, condemnation and prevention of genocides,
- extending gratitude to the parliaments of all countries, state and local institutions and international organizations, which have officially recognized the Armenian Genocide, have adopted laws criminalizing the Armenian Genocide denial,
Calls on the parliaments of all countries, inter-parliamentary organizations and international organizations to officially recognize and condemn the Armenian Genocide perpetrated by the Ottoman Empire as a gravest crime against mankind."