Associated Press. Իսրայելը բանավիճում է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչման հարցի շուրջ
«Եվրոպական հրեաների նացիստական ցեղասպանությունը լայնորեն ոգեկոչվում է Իսրայելում և խորապես դաջված է Հոլոքոստից հետ հիմնված պետության հոգեբանության մեջ: Սակայն երբ խոսքը գնում է 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության մասին, Իսրայելը հիմնականում լռություն է պահպանել»,- Associated Press-ում տպագրված հոդվածում գրում է Արոն Հելլերը:
Վախենալով իր նախկին դաշնակից Թուրքիայի արձագանքից և զգուշանալով ամերիկյան քաղաքականության դրույթները խախտելուց՝ Իսրայելը խուսափել է Առաջին աշխարհամարտի ժամանակ Օսմանյան թուրքերի կողմից հայերի զանգվածային սպանությունը ցեղասպանություն անվանելուց: Այժմ, երբ օրեր անց Հայաստանը նշելու է հարյուրամյա տարելիցը, իսկ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները վատթարացել են, Իսրայելում առավել ակտիվանում են ճանաչմանն ուղղված կոչերը:
Առաջին ագամ Իսրայելը ուրբաթ օրը Երևանում կայանալիք միջոցառումների համար երկու օրենսդիր է ուղարկում: Սակայն, նմանօրինակ ցածր մակարդակի պատվիրակությունը հստակ կարգադրություններ ունի այդ սպանությունները հիշատակելիս «ցեղասպանություն» բառի փոխարեն կիրառել «ազգային աղետ» եզրույթը:
Այդ պահեստայիններից մեկը՝ Սիոնիստական միություն կուսակցության անդամ Նաչման Շաին նշել է, որ ժամանակ է, որպեսզի Իրսայելը ընդունի, որ ցեղասպանություն տեղի է ունեցել:
«Արտաքին քաղաքականության մեջ կան և շահեր, և արժեքներ,- Associated Press-ի հետ զրույցում ասել է նա:- Այս պարագայում կարծում եմ՝ արժեքները պետք շահերից վեր դասվեն: Որպես հրեա՝ մենք պետք է ճանաչենք այն»:
Հեղինակը նշում է, որ այն ժամանակ, երբ հայերն արշավ են իրականացնում ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ, Թուրքիան կատաղի լոբիստական քայլեր է ձեռնարկում՝ պետություններին այդ քայլից ետ պահելու համար: Տարիներ շարունակ Իսրայելը պաշտոնապես չի քննարկել այդ հարցը՝ վախենալով զայրացնել Թուրքիային՝ թշնամական տարածաշրջանում փոքրաթիվ դաշնակիցներինց մեկին:
Սակայն երկու երկրների հարաբերությունները վատթարացան Թուրքիայի իսլամիստ առաջնորդ Ռեջեբ Թայիբ Էրդողանի օրոք, ինչը հանգեցրեց, որպեսզի Իսրայելը վերանայի իր դիրքորոշումը: 2011թ. իսրայելցի օրենսդիրները խորհրդարանում քննարկումներ սկսեցին այն հարցի շուրջ, որ Իսրայելը բարոյական պարտականություն ունի ճանաչելու աշխարհի ցանկացած կետում իրականացված ցեղասպանությունները: Երկու տարի անց խորհրդարանը հարցի առնչությամբ ևս մեկ հատուկ նստաշրջան անցկացրեց:
Հարյուրերորդ տարելիցի մոտենալուն զուգահեռ Հայոց ցեղասպանության հարցն սկսել է առավել մեծ արձագանք ստանալ: Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը անցյալ շաբաթ այդ սպանություններն անվանեց «20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն», ինչի արդյունքում Թուրքիան ետ կանչեց Վատիկանում իր դեսպանին: Եվրոպական խորհրդարանն ընդունեց պարտադիր ուժ չունեցող բանաձև՝ ոգեկոչելով «Հայոց ցեղասպանության հարյուրերոդ տարելիցը», իսկ Գերմանիայի խորհրդարանը նախատեսում է այդ եզրույթը կիրառել ապրիլքսանչորսյա բանաձևում:
Բարաք Օբաման, ով նախագահական թեկնածու եղած ժամանակ խոստացել էր ճանաչել ցեղասպանությունը, որպես նախագահ հրաժարվել է կատարել խոստումը՝ դրան հետևող հետևանքների ճնշման ներքո:
Երուսաղեմի Հայոց Առաջնորդարանի բարձրաստիճան պաշտոնյա Արքեպիսկոպոս Արիս Շիրվանյանը գոհունակություն է հայտնել, որ Իսրայելը պատվիրակություն է ուղարկում երևանյան արարողություններին մասնակցելու համար, սակայն չպետք է դրանով բավարարվել:
«Մենք՝ հայ և հրեա ժողովուրդը, նույն ճակատագիրն ենք ունեցել, և Հայոց ցեղասպանությունը նախորդել է հրեական Հոլոքոսթին, - ասել է Շիրվանյանը, ով նույնպես ցեղասպանությունից փրկվածի ժառանգ է: - Ուստի Իսրայելը պետք է իրականում լիներ առաջ երկիրը Հայոց ցեղասպանությանն աջակցելու և այն ճանաչելու գործում»:
Արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Էմանուիլ Նահշոնն ասել է, որ Իսրայելի պաշտոնական դիրքորոշումը չի փոխվել՝ հրաժարվելով պարզաբանել, թե ինչու:
«Մենք խիստ նրբանկատորեն և համակրաբար ենք մոտենում Առաջին աշխարհամարտում հայերի սարսափելի աղետի խնդրին: Մեկ բան է պատմական բանավեճն այն հարցի շուրջ, թե ինչպես պիտակավորել այդ աղետը, և մեկ այլ բան՝ ճանաչումը, որ սարսափելի բան է տեղի ունեցել հայ ժողովրդի հետ, և դա շատ ավելի կարևոր է»,- ասել է նա:
Միայն երկու տասնյակ, հիմնականում արևմտյան երկրներ են պաշտոնապես ճանաչում ցեղասպանությունը: Թել Ավիվի Բաց համալսարանի ցեղասպանության ուսումնասիրությունների դասախոս Իսահակ Լուբելսկին նշում է, որ Միացյալ Նահանգները և Իսրայելը «բացահայտ կերպով բացակայում» են այդ ցուցակից:
«Ժամանակն է հետևել լուսավորյալ աշխարհի երկրների զգացմունքներին և գիտակցությանը և, առանց որև վախի, ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը»,- գրել է նա «Մաարիվ» օրաթերթում լույս տեսած իր հոդվածում:
Վերջերս Իսրայելի մի խումբ հայտնի գիտնականներ, արվեստի գործիչներ և նախկին գեներալներ ու քաղաքական գործիչներ խնդրագիր են ստորագրել՝ կոչ անելով Իսրայելին հետևել Հռոմի պապի առաջնորդությանը և ճանաչել ցեղասպանությունը:
«Որպես մի ժողովրդի զավակներ, որը վերապրել է Հոլոքոսթը և պայքարում է ժխտողականության դեմ, պարտավորված են հատուկ նրբանկատություն դրսևորել մեկ այլ ժողովրդի աղետի վերաբերյալ»,- նշվում խնդրագրի մեջ:
Մերեց կուսակցության նախկին առաջնորդ և, այսպես կոչված, Իսրայելի «անամոթ» դիրքորոշման հայտնի քննադատ Յոսի Սարիդն առավել կտրուկ քայլի է դիմել: 2000 թվականին կրթության նախարար եղած ժամանակ Երուսաղեմի հայկական եկեղեցում ունեցած ելույթում նա ճանաչել է նրանց ցեղասպանությունը՝ դրա արդյունքում դառնալով Թուրքիայում ոչ ողջունելի անձ (persona-non-grata):
Սակայն նա նշում է, որ ոչ թե Թուրքիան է կանգնած Իսրայելի ճանաչման ճանապարհին, այլ Միացյալ Նահանգները:
«Վերջն ի վերջո, մենք Միացյալ Նագաների արբանյակային պետությունն ենք: Երբ ԱՄՆ վերջապես որոշի ճանաչել այն, ենթադրում եմ՝ մենք էլ նույն կանենք»,- ասել է նա:
Նրա խոսքերով, այնուամենայնիվ, այս հարցում առաջնային դիրքերում պետք է Իսրայելը լիներ: Գերմանական նացիստները Երկրորդ աշխարհամարտի ժամանակ սպանել են վեց միլիոն հրեաների՝ բնաջնջելով աշխարհի հրեաների մեկ երրորդին, և Իսրայելը մշտապես կանգնած է դրա ժխտողականության դեմ պայքարելու միջազգային ջանքերի առաջնագծում:
«Ի վերքո, մենք Ցեղասպանության հարցի մասնագետներ ենք, ուստի դա կրկնակի կարևոր է: Որոշակի առումով մենք նույնպես Հոլոքոսթի ժխտողներ ենք այնքան ժամանակ, քանի դեռ դա մեր Հոլոքոսթը չէ»,- ասել է նա:

The Associated Press
The Nazi genocide of European Jews is widely commemorated in Israel and etched deeply into the psyche of a country founded in the Holocaust’s aftermath. But when it comes to the 1915 Armenian genocide, Israel has largely stayed silent.
Fearing repercussions from its former ally Turkey and wary of breaking ranks with American policy, Israel has refrained from calling the mass killing of Armenians by Ottoman Turks during World War I a genocide. Now, days before Armenia holds centenary commemorations, and with ties to Turkey frayed, there are growing calls from within Israel to finally do so.
In a first of its kind gesture, Israel is dispatching a pair of lawmakers to the ceremony in Yerevan on Friday. However, the low-level delegation is under strict instructions to refer to the killings as a “national tragedy” rather than “genocide.” One of those backbenchers, Nachman Shai of the centrist Zionist Union party, said it was time for Israel to acknowledge that genocide took place.
“In foreign policy, there are interests and there are values,” he told The Associated Press. “In this case I think values should trump interests. As Jews, we must recognize it.”
Historians estimate that up to 1.5 million Armenians were killed by Ottoman Turks around the time of World War I, an event widely viewed by scholars as the first genocide of the 20th century. Turkey denies that the deaths constituted genocide, saying the toll has been inflated and that those killed were victims of civil war and unrest.
As Armenians have campaigned for greater genocide recognition, Turkey has fiercely lobbied to prevent countries from doing so. For years, Israel did not officially broach the subject for fear of angering Turkey — one of its few allies in a hostile region.
But relations have soured during the rule of Turkey’s Islamist leader Recep Tayyip Erdogan over the past decade, leading Israel to reconsider its position. In 2011, Israeli lawmakers began a formal debate on the floor of parliament, with proponents saying Israel had a moral obligation to recognize genocides elsewhere given the history of the Nazi Holocaust. Two years later, parliament held another special session on the matter.
As the 100th anniversary approaches, the issue has taken on greater relevance. Pope Francis last week referred to the killings as the “first genocide of the 20th century,” sparking an outraged Turkey to recall its ambassador to the Vatican. The European Parliament adopted a nonbinding resolution to commemorate “the centenary of the Armenian genocide,” while Germany’s Parliament is set to use the term in a resolution on Friday.
Barack Obama, who as a presidential candidate promised to recognize the genocide, has refused to do so as president and is now under pressure to follow up on his pledge.
Archbishop Aris Shirvanian, a top official at the Jerusalem Armenian Patriarchate, said he was pleased Israel was sending a delegation to the ceremony but said it should go further.
“We, the Armenians and the Jewish people, have suffered the same fate, and the Armenian genocide has served as a predecessor to the Jewish Holocaust,” said Shirvanian, himself a descendent of survivors. “So Israel should have been actually one of the first countries to support and recognize the Armenian genocide.”
Foreign Ministry spokesman Emmanuel Nahshon said Israel’s official position hasn’t changed and refused to elaborate when pressed to explain why not.
“We are extremely sensitive and sympathetic to the terrible tragedy of the Armenians during the First World War,” he said. “One thing is the historic debate over how to label the tragedy and the other is the recognition that something terrible happened to the Armenian people, and that is much more important.”
Only two dozen, mostly Western, countries have officially recognized the genocide, including Canada, France, Italy and Argentina. Isaac Lubelsky, who teaches genocide studies at the Open University in Tel Aviv, said the United States and Israel were both “glaringly absent” from the list.
“The time has come to listen to the feelings and the conscience of the countries of the enlightened world and to recognize, without fear, the Armenian genocide,” he wrote in the Maariv daily.
A group of prominent Israeli academics, artists and former generals and politicians recently signed a petition calling on Israel to follow the pope’s lead and recognize the genocide.
“As the children of a people that has known a Holocaust and which fights against its denial, it behooves us to show special sensitivity to the disaster of another people,” the petition reads.
Yossi Sarid, a former leader of the dovish Meretz party and an outspoken critic of what he called Israel’s “cynical” stance, was even more blunt. As education minister in 2000, he gave a landmark speech to an Armenian church in Jerusalem recognizing their genocide, and as a result became persona non grata in Turkey.
But he says the United States, not Turkey, is standing in the way of Israeli recognition.
“Ultimately, we are a satellite state of the United States. When America finally decides to recognize it I suppose we will as well,” he told the AP.
But he said Israel should have led the way. The German Nazis and their collaborators murdered 6 million Jews during World War II, wiping out a third of world Jewry, and Israel has been at the forefront of international efforts to combat its denial.
“We are after all the ‘experts’ on genocide, so it is doubly important,” he said. “But in a way, we too are Holocaust deniers, so long as it isn’t our Holocaust.”