Ֆրանսուա Օլանդ. Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը խաղաղության ակտ է (տեսանյութ)
«1915 թվականի մայիսից ի վեր Ֆրանսիան, Մեծ Բրիտանիան, Ռուսաստանը հրապարակեցին համատեղ հայտարարության՝ որակելով այն, ինչ կատարվում է հայ ժողովրդի, մարդկության հանդեպ ցեղասպանություն: Առաջին անգամ մարդկության և քաղաքակրթության դեմ գործված ոճիր հասկացությունը մտավ պատմության մեջ»,- Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հիշատակի արարողության ժամանակ ունեցած ելույթում ասաց Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը:
Նա նշեց, որ Ֆրանսիան ընդունեց մազապուրծ հայերի մի մասին, ովքեր Ֆրանսիա էին հասել ունենալով իրենց իբրև միակ իր, գույք, ճամպրուկ՝ իրենց հիշողությունը. «Փնտրում էին նոր հայրենիք: Այդ նոր հայրենիքը պաշտպանեցին մեծագույն քաջությամբ, երբ ենթարկվում էին նացիզմի հարձակումներին: Իրենց տաղանդով, հանճարով նպաստեցին Ֆրանսիայի բարգավաճմանը Երկրորդ աշխարհամարտից հետո, սակայն առանց մոռանալու իրենց հիշողությունը, ինքնությունը»:
Ֆրանսիայի նախագահը հիշեց այն գիտնականներին, բանվորներին, բժիշկներին, արվեստագետներին, պետական ու հասարակական գործիչներին, ովքեր, ըստ Ֆ. Օլանդի, որքան հայ են, նույնքան էլ ֆրանսիացի են, միավորում են երկու երկրները, ինչպես Շառլ Ազնավուրն է, ով մեր համատեղ հպարտությունն է:
Ֆ. Օլանդը նշեց, որ Ֆրանսիայում կառուցվել են բազմաթիվ հուշարձաններ՝ հավերժացնելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը:
«Գիտակցում ենք նաև, որ մեկուկես միլիոն հայերի ոչնչացմամբ, անհետացմամբ մեկ դար առաջ ցեղասպանության բառը հայտնագործվեց: Լեմկինը 1944 թվականին հորինեց ցեղասպանության բառը: 2001 թվականից Ֆրանսիան օրենքի ողջ հանդիսավորությամբ հրապարակավ ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը: 2001 թվականից ընդունված օրենքը ճշմարտության անհրաժեշտ ակտ էր, քանի որ միայն ճշմարտությունը կարող է մեղմել ցավը, հանգստացնել ներկաներին, հիշողության տուրք մատուցել զոհեին: Այդ օրենքը նաև հարգալից օրենք է, չի մեղադրում ներկան անցյալի մեղքերի պատճառով, համապատասխանում է Ֆրանսիայի արժեքներին, քանի որ Ֆրանսիան միշտ ցանկանում է լինել այն մարդկանց կողքին, ովքեր մարտնչում են իրենց ամենասուրբ իրավունքների համար»,- ասաց Ֆ. Օլանդը:
Նա նշեց, որ Ֆրանսիան պայքարում է ժխտողականության դեմ, քանի որ դա նշանակում է վերստին իրագործել կոտորածները, Ֆրանսիան տարբերակում չի դնում ողբերգությունների միջև. «Ֆրանսիան միշտ ներկա է, Ֆրանսիան միշտ հակազդում է»:
Նա նաև դատապարտեց Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող ահաբեկչությունը, որին զոհ են դառնում մահմեդականները, նաև քրիստոնայները, այդ թվում սիրիահայերը:
«Ահաբեկիչները ոչնչացնում են նաև մշակութային ժառանգությունը, քանի որ նրանք ցանկանում են սպանել ոչ միայն այն, ինչ ներկա է, այլ նաև անցյալը, արմատները»,- շեշտեց Ֆրանսիայի նախագահը:
«Այդ պատճառով կարևոր է այսօր լինել Երևանում՝ կոչ անելու բոլորին պաշտպանելու բոլոր փոքրամասնություններին, հատկապես Արևելքի քրիստոնյաներին, որոնք Մերձավոր Արևելքի հարստությունն են: Մենք պարտավոր ենք ցուցաբերել մեր համերաշխությունը, աջակցությունը, մենք պետք է պաշտպանենք բոլոր ժողովրդավարական պետություններին՝ այդ տարածաշրջանում կերտելու համատեղ ապագա»,-ասաց նա:
Ֆրանսուա Օլանդի խոսքով, ոգեկոչել ցեղասպանությունը՝ նշանակում է ընդունել մի ողբերգություն, որն իր ողջ ծավալով հարվածել է ողջ մարդկությանը, ոգեկոչել զոհերի հիշատակը, նշանակում է թույլ չտալ, որ այլ ոճրագործություններ վերստին տեղի ունենան աշխարհում. «Այդ պատճառով, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչումը Ֆրանսիայի համար պարտավորութուն է՝ հիշեցնելու համար այդ ոճրագործության հսկայական ծավալները, հիշողության տուրք մատուցել զոհերի հիշատակին, միաժամանակ ցեղասպանության հիշողությունը փոխանցել հետագա սերունդներին»:
Նա նշեց, որ Ֆրանսիան ցանկանում է ներդրում ունենալ նաև հաշտեցմանը, քանի որ հիշողությունը չպետք է օգտագործել մասնատվելու համար, այլ միավորվելու: Ֆրանսիայի նախագահը հույս ունի, որ առաջիկայում ի զորու կլինեն բացել հայ-թուրքական սահմանը:
«Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը նվիրված է խաղաղությանը՝ Հայաստանի, տարածաշրջանի, ողջ աշխարհի համար: 100-րդ տարելիցը կոչ է խաղաղության, հաշտեցման: Թուրքիայում շատ կարևոր բառեր կան, որոնք արդեն հնչել են, կան կարևոր բառեր, որոնք դեռ սպասում են հնչելու, կարևոր են ցավը մեղմացնելու համար: Վերահաստատում եմ, որ Ֆրանսիան իր բոլոր գործընկերների հետ միասին ամեն ինչ անելու է խաղաղ լուծում գտնելու համար: Սա է Երևանի ուձերը՝ խաղաղություն բոլորին, խաղաղություն զոհերի հիշատակի համար, վերապարողների հիշողության համար, Մերձավոր Արևելքի, տարածաշրջանի, համար: Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը խաղաղության ակտ է»,- իր խոսքն ամփոփեց Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը:

Президент Франсуа Олланд: Признание Геноцида армян – акт мира, Франция будет бороться с политикой отрицания
13:21 24/04/2015
Президент Франции Франсуа Олланд в мемориальном комплексе «Цицернакаберд» в Ереване принял участие в церемонии поминовения жертв Геноцида армян в Османской империи 1915г.
В своем выступлении Ф. Олланд отметил, что еще в мае 1915г. Франция, Россия, Великобритания выступили с совместным заявлением, в котором произошедшее с армянским народом квалифицировали как преступление против человечности и геноцид. «Впервые в истории было введено в обращение понятие преступления против человечности и цивилизации», – сказал президент Франции.
Он напомнил, что Франция приняла едва спасшихся тогда от смерти армян и стала для них новой родиной, которую они затем, во время нападения нацистов, защищали с огромной храбростью. По словам Олланда, армяне своим талантом и гением способствовали процветанию Франции после Второй Мировой войны, но никогда не забывали своей национальной идентичности.
Перечислив ряд выдающихся деятелей в самых различных сферах, Олланд заявил, что они объединяют две страны и, подобно Шарлю Азнавуру, являются гордостью как Франции, так и Армении.
Олланд, напомнив про признание Францией Геноцида армян еще в 2001 году, отметил, что данный закон о публичном признании этого факта служит «необходимым актом истины» и полностью соответствует идеалам его страны. «Франция всегда желает выступать на стороне тех, кто борется за свои святые права», – сказал президент и добавил, что только правда способна смягчить боль, успокоить ныне живущих и воздать дань памяти погибших.
Глава государства также напомнил, что во Франции возведены множество мемориалов в память жертв Геноцида армян.
Ф. Олланд отметил также, что Франция борется с политикой отрицания, так как она означает повтор погромов прошлого. «Франция всегда оказывает противодействие», – подчеркнул он.
При этом французский лидер осудил теракты на Ближнем Востоке, жертвами которых становятся как мусульмане, так и христиане, в том числе сирийские армяне. «Террористы уничтожают и культурное наследие, так как они хотят уничтожить не только настоящее, но и прошлое, корни», – сказал Олланд.
«Именно по этой причине очень важно находиться сегодня в Ереване, призывая всех защитить права меньшинств, в частности являющихся богатством Ближнего Востока христиан. Мы обязаны проявить солидарность, оказать содействие. Мы обязаны оказать защиту всем демократическим государствам для построения совместного будущего в этом регионе», – отметил президент Франции.
По его словам, поминовение жертв Геноцида армян означает признание трагедии, которая по своим масштабам ударила по всему человечеству, и недопущение повтора подобных преступлений в будущем.
«Поэтому приуроченные к 100-й годовщине Геноцида армян памятные мероприятия для Франции – обязательство напомнить о громадных масштабах этого преступления, воздать дань памяти жертв, в то же время передать память о Геноциде армян грядущим поколениям», – подчеркнул Ф. Олланд.
При этом Ф. Олланд указал, что Франция желает внести свой вклад и в процесс армяно-турецкого примирения, поскольку «память нужно использовать не для разделения, а для объединения». Он выразил надежду, что в будущем удастся добиться открытия армяно-турецкой границы.
«100-я годовщина Геноцида армян посвящена миру – в Армении, регионе и на Земле. 100-я годовщина – призыв к миру и примирению. Есть очень важные слова, которые уже прозвучали в Турции, есть важные слова, которые еще должны быть озвучены, они важны для облегчения боли. Подтверждаю, что Франция совместно со своими партнерами сделает все для того, чтобы найти мирное решение. В этом послание Еревана: мир всем, мир памяти жертв и памяти переживших (Геноцид. – Примеч. ред), мир Ближнему Востоку и региону. Признание Геноцида армян – акт мира», – резюмировал президент Франции.
Армения и Кипр являются жертвами безнаказанности. Речь президента Никоса Анастасиадиса в «Цицернакаберде»
Президент России В. Путин почтил память жертв Геноцида армян: Массовому убийству людей нет и не может быть оправданий